Všetci chcú odstraňovať oligarchov. A kto vyplní ich miesto?

Dopozeral som poslednú veľkú predvolebnú debatu na JOJke a zaujala ma nasledovná vec. Všetci chcú veľmi odstraňovať korupciu a oligarchov.

Fajn, povedzme, že ich odstránia. A to vzniknuté vákuum vyplní kto? Niekto silnejší zo zahraničia, pretože vidíme konečného užívateľa výhod. Vidíme toho, komu patrí kompletne celé naše hospodárstvo. Výsledok privatizácii. Vidíme tiež, ako korumpovali zahraničné spoločnosti, keď si krájali naše podniky. V spise Gorila je to celkom slušne rozpísané.

Opýtam sa inak. Podarilo sa niektorej vláde na svete zničiť mafiu a zločin? Platia veľké zvieratá a firmy riadne dane? Je naša spoločnosť na takej kvalitatívnej úrovni, aby si 5-miliónový štát dupol a zvyšok sveta nás začal poslúchať? Alebo odrazu prestanú špeciálne služby podplácať ľudí v cudzích štátoch?

Opýtam sa ešte inak – čo je väčší problém? Korupcia pri zbrojných nákupoch alebo lobizmus tých, ktorý nám tie miliardové zbrane chcú predať? Budeme selektívne trestať len tých, ktorí úplatok prijali? Lebo sú naši a máme na nich dosah? Tí, ktorí dávali úplatok, tí sú v pohode?

Toto je výsledok systému Rozdeľuj a panuj. Ponúka až dve možnosti, pričom reálna je len tá prvá – zabásnite si svojich príjemcov korupcie a ešte tomu aj zatlieskajte, ako ste to dokázali. Na našich korumpujúcich nemáte páky. Naposledy sme sa takto tešili s kľúčami v rukách, keď sme kopli do zadku komunistov.

Nie, toto nie je porazenectvo. Netvrdím, že sa to korumpovaným má prepiecť. Ale rovnako to nemôžme prepáčiť tým korumpujúcim. Jediná cesta je vzdelanie a morálka. Nie vyrábať nové a vraj lepšie zákony. Zákony lepšie nebudú, pokiaľ nebudú lepší ľudía a ich morálka. Poznám to z programovania. Čím viac pridávate do kódu, tým je náchylnejší na zlyhania a chyby. Aj preto sa hovorí, že v jednoduchosti je krása.

Nato, aby nebolo koho korumpovať, treba byť dobre informovaný, odkiaľ tá korupcia prichádza. Iba slušnosť na to nestačí. Ak sa toto bude donemoty zamlčiavať a budeme sa tváriť, že tento slon v obývačke nie je, ďalej sa nepohneme. Naopak, vyčistíme priestor omnoho silnejšiemu mafiánovi zo zahraničia. A ešte si k tomu budeme gratulovať, že už neslúžime malému hajzlíkovi, ale väčšiemu a teda lepšiemu…

Takže ešte raz. Ak niekto tvrdí, že odstráni korupciu a oligarchov, v podstate tvrdí, že v globalizácii zmení spoločenský poriadok celého sveta.

Foto: od Marcelo Jaboo z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *