Zaostávame a predbiehajú nás všetci susedia

Skúsme sa pozrieť na okolité štáty, ako sa popasovali s pandémiou a čo plánujú. Od toho sa totiž bude odvíjať aj budúcnosť nášho štátu. 

Česko ústami Babiša už pred nejakým časom povedalo, že musí čo najskôr sprevádzkovať priemysel a toky v ňom. Toto zdôrazňuje nielen on, ale aj ďalší predstavitelia a odborníci. Česi majú pomerne väčší dar kritického myslenia ako my, preto majú tieto informácie u nich väčšiu priepustnosť.

Maďarsko na to išlo rovnako, len inou cestou. Strategické podniky prebral štát prostredníctvom armády a riadi ich. Dôvody sú dva – takýto podnik nemôže v kríze prebrať žiaden konkurent a výroba zostáva zachovaná. Pre porovnanie, Nemecko robí to isté, keď dočasne akciovo vstupuje do podnikov, aby zabránila ich prebratiu konkurenciou.

Rakúsko je z našich susedov najprogresívnejšie v slovníku. Kancelár Kurz chce otvoriť krajinu čo najskôr. Zakázané majú byť len veľké verejné akcie, koncerty či zápasy, ale inak sa má život čo najskôr dostať do normálu. Samozrejme, že do týchto vyhlásení vsúva opatrnosť, že to musí prejednať s odborníkmi, ale džin je už z flaše vonku, informácia pracuje a pôsobí. Pamätajte, že informácia je nástroj každého riadenia.

Slovensko uvažuje ústami premiéra o totálnom vypnutí štátu. Aj bez tohoto vyhlásenia sa u nás všetko takmer už zastavilo. Po tomto neuváženom vyjadrení urobili ľudia druhú vlnu nájazdov na obchody, vyvolalo to stres, nie ukľudnenie. Podniky nevyrábajú, naopak prepúšťajú. Remišová hovorí o tom, ako rázne bude prosiť EÚ o pomoc, ale v čase, keď to povedala, s nimi ani len nerokovala. Namiesto toho hľadala bubákov predošlej vlády. Zvyšná pomoc podnikateľom tiež kríva na obe nohy, stažujú sa všetci. Aj tí, ktorí sú v limite 200,000 na mesiac. Spomína sa reverzná DPH, spomínajú sa aj iné opatrenia. Od koho chce ale štát vyberať tú DPH, keď kľaknú firmy?

Zhrnutie

Aj napriek obmedzeniam sa musíme pýtať, čo bude po korone. Ako za rozbehne život. Nielen to, musíme plánovať na X generácii vopred. Keď si to spočítame, tak Rakúsko je najbližšie k tomu, aby obnovilo normálne fungovanie ich štátu. Hneď po ňom sa zmobilizovalo Maďarsko, ktoré rieši svoju situáciu ráznym a rozhodným spôsobom. EÚ a mimovládkam sa to tradične nepáči, ale povedzme si na rovinu, čo je lepšie v danej pandémii – rozhodný a skúsený líder alebo banda neprebudených, ktorí sú prekvapení z toho, že sa ocitli vo vláde.

Česko a Slovensko sú v podstate utlmené, pričom Slovensko viac ako Česko. Len sa potľapkávame, že máme najmenej nakazených, bohato to zapijeme. Z tejto štvorice sme na tom v ekonomických opatreniach najviac pozadu. Je to o to horšie, že Rakúsko u nás kontroluje podstatnú časť národného hospodárstva, od bankového sektora, cez potravinárstvo až po malé a stredné strojárstvo. Čo sa asi stane, keď Rakúšania nabehnú ako prví s výrobou? Vychytajú rybník našim firmám, ktoré štát nepodržal. A ďalej budú sabotovať Mochovce. Alebo sa montovať do nášho stavebného či dopravného sektora. To znamená, že prídeme o posledné zvyšky zdrojovej stability a môžme sa začať pripravovať na zánik štátu, ktorý sme si nedokázali udržať. Kotleba je tíško, rovnako tak ostatní akože národovci. To ticho je priam ohlušujúce. Jediný, kto ako tak kladie odpor, je Smer.

Ešte raz a po lopate, táto vláda systematicky ničí štát, jeho hospodárstvo aj nervy obyvateľstva. A za najväčší problém považuje kritiku. Keď k tomu pripočítam susedov, ktorí sú už v strehu a pripravení, nie je to vôbec dobrá východisková pozícia. Štartovacia pištol vystrelila už pred 2-3 týždňami.

P.S. Na doplnenie, čo sa deje v Nemecku, u nášho najväčšieho obchodného partnera. Tam si ešte aj profesor mikrobiológie uvedomuje ekonomické a sociálne dopady hysterických pandemických opatrení. Napísal otvorený list Merkelovej. Nie je jediný odborník, ktorý má takýto názor. Analytik Ronald Ižip u nás píše veľmi podobne. Je so svojim názorom ale osamotený, mainstream stále točí Matovičov strach. Naopak v Dánsku parlament schválil zákaz publikovať kritiku štátneho postupu pod hrozbou vypnutia webstránky až uveznenia autora.

Doplnenie

Prečítajte si, čo robia okolité štáty v prípade odkladu splátok úverov. Ktorý štát ponecháva úroky a ktorý dáva odklad aj na ne.
Prečítajte si aj to, ako nová vláda zaťala sekeru 4 miliardy, ratingovka nám okamžite na nej dvihla úroky a ľudia budú mať záznam v úverových registroch aj napriek sľubom politikov.

Foto: od Snapwire z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *