Potlesk sám sebe

Práve som dopočúval prejav premiéra SR po schválení programového vyhlásenia vlády v parlamente.

www.ta3.com/clanok/1182156/vyslovenie-dovery-vlade-i-matovica.html

Chváli sa tam tým, že žiaden z nich nemal predošlú ministerskú skúsenosť. Z ich 53-členného klubu OĽANO je 50 nových a vraj je to európsky úkaz. Viac ako tretina parlamentu sú nováčikovia bez skúseností. Týmto sa chváli. Po tomto všetkom ide tvrdiť, že oni sú tí, čo to zvládli po mesiaci práce? Hovorí sa, že problém, ktorý nemožno zamaskovať, je lepšie sa ním chváliť. To presne robí premiér.

Jeho sebachvála by bola možno na mieste, keby pred nástupom tejto vlády bol rok 0. Keby sa história začala písať koncom marca 2020 a celý úspech by záležal len na ich práci. Lenže nezáleží. Bola to práca všetkých predošlých vlád, ktoré nás dostali do tejto východiskovej situácie, do bodu, kedy to prebrala terajšia vládna koalícia. Je to aj výsledok celosvetovej situácie a našej polohy v globálnych podmienkach. A je to hlavne výsledok nás všetkých, nie pár uradníkov. Jeho sebachvála bude na mieste až vtedy, keď bude jasný výsledok – či sme to zvládli a ako. Hovoriť na začiatku problému, že sme na špici, je naivné.

Toto je častý argumentačný faul mnohých, ktorí tvrdia, že svet začal existovať len od istého momentu, od začiatku vlády nejakej strany alebo začiatku nejakej udalosti. Rovnaký argumentačný faul je predstava, že na planéte Zem existuje len Slovensko a nič iné nás neovplyvňuje. Logický vývod z takýchto omylov je, že všetko na svete je vina len jediného politika, len jednej strany a pod. Čierno-biely svet. Títo sú len dobrí a títo sú len zlí. Na rovnakom princípe funguje aj propaganda. Vždy tvrdí, že všetko, čo robíme my, je šlachetné a čo robí protistrana je zákerné. Dvojité metre.

P.S.

Smiešne je, ak premiér, ktorý sám 10 rokov narúšal rokovania svojimi aktivitami vyčíta terajšej opozícií, že opustila rokovanie alebo nesúhlasila s vládnymi návrhmi. Argument, že je korona a teda opozícia by mala zjesť bez reptania všetko, čo jej vláda navarí, nemôže obstáť. Nemôže obstáť, ak predošlá vláda má 12-ročnú skúsenosť s riadením štátu. Túto skúsenosť nemože uprieť žiaden novinár ani nikto, kto má skúsenosti s riadením. Práve v takýchto ťažkých časoch je potrebný systém bŕzd a protiváh, teraz je dôležitý kritický hlas a dobré zváženie, či daný zákon viac neuškodí ako pomôže. A čuduj sa svete, presne po tom volá premiér, po spoločnej práci. Kritika opozície je tá spoločná práca. Rovnako ako bolo spoločnou prácou jeho vlastné kritizovanie posledných 10 rokov.

Rovnako komické je, ak si politici vyčítajú iné veci, napríklad zdvihnutý prst v Národnej rade ako signál, ako má ktorý poslanecký klub hlasovať. Pozrite si celý záznam, tam uvidíte, ako palec hore dáva Pellegrini a palec dole Kollár. Je to štandardná práca v parlamente, nič mimoriadne. Ak máte v parlamente toľko nováčikov, tak je to dokonca nutnosť. Problém z toho robia len médiá a politická propaganda, ktorá to opäť vykresľuje v cudzom podaní ako zákerné a zlé, no a v našom ako vrchol demokracie a jednoty. Znova tie dvojité metre.

Foto: od Josh Sorenson z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *