Koho obraňuje minister zahraničných vecí? (otvorený list)

So záujmom som si prečítal článok ministra zahraničných vecí na kritiku, že u nás vykonávajú svoju činnosť vojaci rakúskej Bundeswehr. Odpovedám Vám týmto na základe stavovskej cti, presnešie dvoch. Obe ctím rovnako – ako novinár aj ako pedagóg, pretože ste sa dotkli oboch súčasne.

Systematicky zareagujem na tvrdenia z Vášho článku:

1. „Ide o humanitárnu pomoc a asi je jasné, že keď budú rakúski vojaci robiť stery na Covid-19, neprišli sem vykonávať bojové operácie.

O akej humanitárnej pomoci hovoríte? Ak sa pozrieme na počty mŕtvych a čerstvé výsledky plošného testovania, o humanitárnej pomoci by sme potom mohli hovoriť pri každej chrípkovej sezóne.
Na obe nohy kríva aj tvrdenie, že rakúski vojaci sem neprišli vykonávať bojové operácie. Nie, streľbou sa tu zaoberať nebudú, ale každý vojak po skončení úlohy podáva hlásenie. Opakujem, každý. A vojak nevykonáva len bojové operácie, je priamo zapojený aj do prieskumnej, operatívnej či spravodajskej činnosti. V jedinej vete teda upravujete realitu podľa seba.

2. „Veď sa pasujú za expertov na ústavné právo…Preto veľmi cieľavedome vypustia takýto blud do éteru a už sa k nemu nevrátia, lebo vedia, že by ich vysmial aj študent práva.“

Týmto ste počastovali predstaviteľov opozície, ktorí pobyt rakúskych vojakov kritizovali. Som rád, že expertov na poli práva školí práve „ústavný právnik“ Korčok. Nezaštítili ste sa faktami alebo citovaním konkrétnych zákonov, ale použili ste na to cynicky študentov práva. Pán minister, to nie je argument a od Vás ako svojho podriadeného očakávam iný štýl komunikácie aj výkladu. Nie, nepomýlil som sa, minister je podriadený občanovi. Hodnotenie právnej relevantnosti kritiky osobne ponechám na súd, nie na Vás a alebo Vaše články v novinách. Právna relevancia článkov je totiž nulová.

Mimochodom, podobnou „chorobou“ trpia aj iní členovia vlády. Naposledy minister obrany, ktorý chcel v priamom prenose preškoliť vedca a vysvetľovať mu, ako fungujú testy, ktoré tento vedec priamo vymyslel. JUDr. a MUDr. môže byť dnes skutočne každý. Predstavitelia vlády na to dokonca nepotrebujú ani tzv. Univerzitu Google, ako to oni sami často vyčítajú „šíriteľom hoaxov“. Stačí im kamera so zapnutým červeným svetlom.

3. „Iste, nad tým všetkým by sa dalo mávnuť rukou, že to netreba komentovať, že toto plodia politici, ktorých už nikto nepočúva atď.“

Bez obhajoby ktorejkoľvek politickej strany mi skúste menovať politikov, ktorých už nikto nepočúva. Menujte konkrétne mená spolu s analýzou ich mediálneho výtlaku. Nie prieskumov. Napríklad dáta z čítanosti sociálnych profilov, či iné relevantné a dostupné dáta.

Ako osoba nie ste členom žiadnej politickej strany, toto Vaše tvdenie je napriek tomu čisto politické. Ako minister máte hájiť farby Slovenska a jeho občanov, nie zvádzať politický boj s názorovými oponentami. Čakám od Vás hrdú obranu Slovenska, nie obranu spolkov či zahraničných štruktúr (ktoré Vás evidentne a zrejme aj náležite ocenili v roku 2018).

4. „Práve toto vedia veľmi dobre aj politici a v tom je ich nechutný cynizmus, ktorý nemá hranice, lebo už im prekážajú aj vojaci s testovacími tyčinkami, vyslaní na naše územie z neutrálneho Rakúska.“

Tvrdiť, že Rakúsko je neutrálne, je od Vás ako ministra zahraničných vecí zavádzanie. Iste, Rakúsko nie je členom NATO, ani žiadneho vojenského zoskupenia. Napriek tomu je členom EÚ a má aj svoje vlastné záujmy, ktoré logicky obhajuje v zložitých medzinárodných vzťahoch. Rakúsko má na Slovensku cez 2.000 dcérskych spoločností a investície takmer vo výške 6 miliárd Euro. Ide o druhého najväčšieho investora na Slovensku.

To isté Rakúsko má svoje ekonomické záujmy aj v iných štátoch východnej Európy, menovite v Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku či Rumunsku. Ekonomické záujmy sú zároveň politické záujmy, pretože pomáhajú financovať životnú úroveň rakúskych občanov a chod ich štátu (mimo iného aj výšku pandemickej pomoci, ktorá je na špici rebríčka). Od životnej úrovne rakúskych občanov záleží životnosť rakúskych politikov a vládnej moci. Rakúsko teda nie je v žiadnom prípade neutrálne. Má tu mimoriadne silné ekonomické a tým pádom aj politické záujmy.
Cynické je, že o týchto faktoch takto zavádza človek, ktorý ich vyštudoval a celý život vykonával. Preto je na mieste otázka, koho záujmy hájite? Našej republiky alebo Rakúska? Pretože zatiaľ sa Váš článok javí ako úporná obhajoba našich západných susedov.

5. „Nuž teda, nemyslím si vôbec, že nad týmto môžeme mávnuť rukou, lebo ak si tretina učiteľov myslí, že očkovanie na Covid je príprava na čipovanie, tak to, zdá sa, nie je všetko. Mňa to len utvrdzuje v tom, že s dezinformáciami je to oveľa zložitejšie, ako to vyzerá.“

Vaše tvrdenie ste založili na prieskume neúspešnej politickej mini-strany Spolu, ktorá si ho zaplatila na vzorke 500 učiteľov. Nemá patričný dosah ani politický výtlak, tak si hľadá spôsoby na svoje zviditeľnenie. Nie je známe pozadie tohoto prieskumu, ani ďalšie údaje. Na základe prieskumu plateného politickou stranou a nie serióznej štúdie ste si dovolili osočovať pedagogický zbor.

Nerobíte to len Vy, robia to aj ostatní členovia vlády. Všetci si však zamieňajú príčinu s následkom. Príčina je trvalá a mimoriadne hlboká nedôvera v politiku a spôsob riadenia štátu, následok sú teórie bežných ľudí, ktorí nevedia, komu dôverovať. Príčina hoaxov a konšpiračných teórii je ukrytá na Vašom ministerstve, vo Vašom spôsobe riadenia, v nejednoznačnej komunikácii predstaviteľov vlády a nakoniec aj v nekompetentnosti zákonodárneho zboru (NRSR), ktorý tvoria obskúrne postavy komikov, matiek zavraždených, tenisti atď. Ako pedagóg si od Vás vyprosujem paušalizovanú kritiku pedagogického stavu či občanov Slovenskej republiky.

6. „Zatiaľ čo študenti reagujú, súhlasia, oponujú, pedagógovia nás počúvajú vrátane mojich argumentov, prečo je dobre byť súčasťou Západu, a že sa nemôžeme mať ako v Rakúsku bez toho, aby sme tak nejako ako oni spravovali svoju spoločnosť.
A ja vlastne neviem, kedy si pri tom myslia svoje a z „úcty“ pred ministrom či skôr z ostychu svoj ozajstný názor nepovedia. Nemám pochýb, že pred študentmi sú so svojimi názormi odvážnejší.“

Opäť staviate študentov nad pedagógov? Študentov bez skúseností a rozhľadu? Na túto taktiku z roku 1989 Vám po druhý krát neskočím. Ak by som to urobil, potom by som sa logicky mal nechať operovať študentom 4. ročníka medicíny. Prípadne nechať zastupovať na súde študentom 3. ročníka práva. Alebo by som nechal riadiť firmu študentom obchodnej akadémie.

Vo svetle vyššie napísaného s Vami súhlasím v jedinom prehlásení, že ide o pandémiu dezinformácii a vedomých lží. Pripisujem ich ale Vám a vláde SR. O to horší je cynizmus a propaganda, ktorej sa dopúšťate na úkor občanov SR.

Pýtam sa Vás teda otázku z nadpisu môjho listu, koho v skutočnosti bránite? Rakúskych vojakov alebo slovenských občanov? Pretože je evidentné, že 33 rakúskych vojakov nás z biedy nikdy nevytrhlo ani nikdy nevytrhne.

Foto: Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Koho obraňuje minister zahraničných vecí? (otvorený list)”

  1. Zdravím.
    V kontexte mi nesedí veta „Pretože zatiaľ sa Váš článok javí ako úporná obhajoba našich východných susedov.“ Rakúsko nie je náš východný sused. Povedzme juhozápadný…
    Ináč plný súhlas.
    Jozef

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *