Otázka neznie koho voliť, ale ako vyberať

Okolie sa ma často pýta, koho voliť. Namiesto konkrétnych mien radšej odpovedám návodom, ako sa zorientovať.

Poznáte to dobre zo školy, takže najprv trocha teórie. Aj v politike platí Bližšia košeľa ako kabát. Kandidátov na starostov, primátorov a miestnych poslancov by ste mali poznať osobne. Ak nie, tak by nemal byť problém zistiť si ich doterajšiu prácu (a hlavne výsledky). Aby sa vám nestalo, že máte v obci zrazu kandidáta, ktorý sedel predtým v zastupiteľstve, kde ani nepípol a naraz vyrukoval s tým, ako si bude žiadať audit minulého vedenia. Čo tam robil doteraz, keď si ten audit mohol žiadať ako poslanec a starosta by bol povinný mu ho dať?

VÚC je iná káva. Je to štruktúra odtrhnutá od reality aj občanov podobne ako ministerstvo. Starostu človek stretne na obci a môže ho hneď konfrontovať, ale župa je ďaleko (aj pre nás západniarov s dobrými cestami…). Potom sa často stane, že človek sa príde sťažovať na mesto, ale tam zistí, že vec má v správe župa. Na tú už ale nejde, pretože je buď ďaleko alebo tam nikoho nepozná. Tým pádom sa na župy dostáva pomerne málo spätnej väzby, nuž a podľa toho sa aj správajú jej úradníci. Povýšenecky, čo sa vám na meste až tak často nestane.

Čo teda spraviť so župou? Treba jej vrátiť práve rozmer priamejšieho občianskeho riadenia. Za župného poslanca môžu totiž kandidovať ako starostovia, tak aj radoví občania. V minulosti sa strana SaS pokúšala vyhodiť zo župných zastupiteľstiev práve starostov. Viem, vedie sa svätá vojna proti kumulovaniu funkcii, ale na župe má svoj zmysel. Práve starosta pozná najlepšie svoje územie a občania môžu tak skrz tohto zástupcu lepšie presadzovať svoje požiadavky. Ak má niekto sedieť v župnom zastupiteľstve, tak sú to práve starostovia. Pre zaujímavosť, nitriansky okres nemá na nitrianskej VÚC žiadneho zástupcu z radov starostov.

Od teórie poďme k praxi. Často píšem, že by sme si mali ako občania poctivo dorobiť svoje domáce úlohy. Z vlastnej skúsenosti zrejme viete, ako ste na školách riešili zanedbané domáce úlohy. Narýchlo ste ich načmárali cez prestávku pred hodinou. Ešte horšie, odpísali ste ich od spolužiaka. Takto to fungovať nebude, pretože ten, kto vám bude našepkávať, bude napríklad nejaký internetový blogger (kľudne aj ja), nuž a jeho rada nemusí byť správna.

Mali by sme si vyhrnúť rukávy a vypracovať túto úlohu konečne sami. Minule sme takto dostali do schránky leták. Na ňom pár kandidátov pre náš volebný obvod. Bola tam nejaká pani, tituly pred menom aj za menom. V krátkom predstavení sa o sebe povedala, že je odborníčka a je členkou viacerých komisií na župe. Tak som sa popýtal svojich zdrojov, čo je to za človeka a dozvedel som sa, že ju nevideli na žiadnej komisii. To sú potom takí „odborníci“.

To isté môžete spraviť pomocou sociálnych sietí. Vidíte tam kandidáta alebo kandidátku, ktorá tvrdí, že je jeden z nás. Lenže keď si pozriete profil daného človeka, veľmi rýchlo zistíte, že napríklad počas pandémie navrhoval div nie zatvárať neočkovaných. To je presne človek, ktorý nemá čo hľadať vo verejnej funkcii a nie, nie je jeden z nás. Toto isté robia firmy a korporácie, preklepnú si vás na internete, a keď nezapadáte do ich „firemnej kultúry“, tak vás ani len nepozvú na pohovor. Slovensko je malé a myslím, že na preverenie kandidátov ani nepotrebujete sociálne siete či špeciálne investigatívne schopnosti. Treba sa pozrieť na výsledky doterajšej práce a porovnať ich s realitou. Aby sa nestalo, že na post starostu sa bude hlásiť niekto bez riadiacich schopností. Alebo sa na odbor školstva sa bude hlásiť účtovník. Prípadne vás bude kandidát baláchať, čo všetko urobil, ale väčšinu pritom začal jeho predchodca a on nemal ani inú možnosť, ako ich dokončiť.

Ako posledné – treba mať na pamäti, že žiaden kandidát nebude ideálny. Ale toto nie je voľby Miss sympatia. Nevolíme ani podľa bradavice na tvári či pekného úsmevu. Rovnako tak sú voľby len malý zlomok občianskej povinnosti. S daným poslancom či starostom treba následne pravidelne spolupracovať. Byť s ním v kontakte a riešiť praktické problémy. To si vyžaduje aktívne občianstvo. Teda čas, námahu a vlastné vzdelávanie sa.

Prajem vám, aby ste mali dobrý odhad pri výbere kandidátov, ale aj dostatok energie na zveľaďovaní Slovenska.

Foto: Pixabay z Pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Otázka neznie koho voliť, ale ako vyberať”

  1. Realita nám veru ukázala, že ľud stratil nad voľbami kontrolu. Výsledky sú očividne určované tými, kto spočítava hlasy a už vopred plánuje hodinové výpadky, aby bolo dosť času neurobiť žiadne hrubé chyby pri falšovaní. Už len zistiť, odkedy sa to presne deje.

    1. Ľud sa hlavne nevie dohodnúť a je atomizovaný. Takému ľudu sa ľahko panuje, ani cinknúť voľby netreba. Viď moje zhodnotenie volieb v poslednom článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *