Nebezpečné obdobie

Titulok nemá za úlohu strašiť, ale upozorniť na možné riziká, ktoré vyplývajú z terajšej politickej situácie na Slovensku.

Po voľbách a nástupe novej vlády je situácia nasledovná. Želaním mnohých na Slovensku je upokojenie situácie a vyriešenie problémov, ktoré spôsobilo doterajšie chaotické riadenie. Tam, kde sú veľké očakávania, zvykne prísť aj veľké sklamanie. Myslím, že si to terajšia vláda uvedomuje, a preto sa snaží v maximálnej možnej miere informovať verejnosť o svojich krokoch. Napriek tomu sa ale nevyhýba chybovosti, napríklad keď neodpovedá niektorým „červeným denníčkom“.

Treba povedať aj to, že bežný občan je veľmi málo informovaný o riadení štátu a tiež jeho vlastnej funkcii v ňom. Neuvedomuje si napríklad fakt, že zvolením starostu nevolí len človeka, ktorý bude riešiť jeho najbližšie problémy (teda plátať mu košeľu). Tento istý človek sa môže ocitnúť napríklad v zastupiteľstve župy, kde bude doslova piť kávu, jesť bagetu a hlasovať za veci, ktorým nerozumie. Dôsledky tohoto konania sa dostavia až s odstupom – v jeho regióne následne nemusí byť dostupná škola alebo domov sociálnych služieb, pretože jeho starosta nerozumel problematike riadenia väčších sociálnych celkov. Vždy sa však nájde niekto, kto im rozumie, pripravil sa a využije ich vo svoj prospech. Dôvod, prečo spomínam práve župy je jednoduchý – sme uprostred programového obdobia, a teraz sa rozhoduje o všetkom. Dohľadajte si, čo robí váš starosta v zastupiteľstve kraja a zaujímajte sa o to.

Na úrovni ministerstiev je situácia podobne riziková. Na miesta ministrov a ministeriek nastúpili nové osoby, možno stihli odvolať pár najvyšších úradníkov, ale násobne väčšie množstvo ich tam zostalo. Medzi inými aj rôzni poradcovia a správcovia účtov na sociálnych sieťach. Tí majú unikátnu príležitosť odsabotovať čo sa dá. Úplne stačí, že vypustia von nezmyselnú informáciu. Ako príklad uvediem ministerstvo zdravotníctva, ktoré má horu závažných problémov (detské pohotovosti, chýbajúci personál atď.), ale ich admin začne von púšťať príspevky o očkovaní proti Covid-19. Čo sa stane? Bežný občan a ešte k tomu volič terajšej vládnej koalície je vytočený dobiela, pretože na toto ich nevolil. Čakal riešenie skutočných problémov, nie očkovanie minimálneho počtu ľudí nefunkčnou „vakcínou“.

Nebezpečnosť terajšieho obdobia tkvie práve v ľahkosti, akou možno ľudí vytočiť. Mnohí sa o to budú pokúšať a predpokladám, že nasledujúci rok bude napriek zmene vlády a pomerov ešte náročnejší. Budú sa množiť provokácie aj falošné obvinenia a my by sme najmä nemali podľahnúť zdaniu, že ktorýkoľvek politik to vyrieši. V tom je ďalšie nebezpečenstvo týchto dní. Riešenie bude len v našich rukách, v našej zodpovednosti. Rovnako by sme sa nemali pozerať len na udalosti v rámci nášho malého Slovenska. Sme podmnožinou väčších celkov a udalosti vzdialené niekoľko tisíc či desiatok tisíc kilometrov nás môžu zasiahnuť viac, než si pripúšťame alebo vieme predstaviť. Myslím, že po udalostiach na Ukrajine, následne v Afrike a teraz aj Izraeli dali každému dostatočne najavo, že sme ako svet uprostred globálnej premeny. Tá premena bude znamenať koniec starého a začiatok niečoho nového. Západ rád reční o klimatickej zmene, ale táto rétorika (ako vždy) odvádza ľudí od podstaty – zmena je najmä sociálna. A nemyslím tým ďalšiu trendovú tému – imigráciu, ktorá okupuje mediálny priestor a tým aj myslenie ľudí. Sociálna zmena je hlboká a zahŕňa rodinný život, vzdelávanie, prácu s informáciami, pocit dôstojnosti, kultúrnu výmenu a mnoho ďalšieho. Imigranti sú len dosledok, podstatná je naša reakcia na nich, na zmeny vo svete a v konečnom dôsledku naša schopnosť prispôsobiť sa okoliu. Dá sa to len s pomocou vedomostí a ľudskosti. Alebo ak chcete rozumu a citu.

Prajem vám preto, aby ste sa nenechali rozhádzať a vždy našli vo svojom dni to poučné a kladné. Každý z vás vie v sebe vyrobiť svetlo a zasvietiť iným. Používajte túto schopnosť vedome a cielene.

Foto: Jeremy Bishop z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Jeden komentár k “Nebezpečné obdobie”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *