Vraj proti fašizmu

Zdá sa, že hlavnou volebnou témou u nás bude boj proti fašizmu. A podtémou Rómovia. Veľmi zaujímavá téma, u nás aj vo svete.

Len nedávno sa EÚ rozhodla začať na plné ústa prepisovať dejiny. Schválila totiž rezolúciu, podľa ktorej 2. svetovú vojnu začalo Nemecko spolu so Sovietskym zväzom. Paktom Molotov-Ribbentrop. Ťažko, pretože podobné pakty pred týmto uzavreli aj iné krajiny. A navyše sa stalo množstvo iných udalostí, ktoré na seba nadväzujú. Rusko si samozrejme po hlave skákať nedá a odpovedalo odtajnením archívov. Z nich vyplýva, že tým agresorom sú Poliaci, ktorí si brúsili spolu s Maďarskom zuby na to, čo z nás ako ČSR zostalo. Obyčajné hyeny, pretože hlavný žvanec odkuslo Nemecko po Mníchovskej zrade. Práve Mníchov a naši západní „partneri“ sú zodpovedný za vojnu. Nebyť nášho priemyslu, Nemci by ešte hodnú chvíľu škrblili na poriadnu armádu a zbierali na ňu vlastné zdroje. Poľsko totiž napadli na tankoch vyrobených v Plzni. Že sa EÚ nehanbí.

Rusko však pokračuje a predložilo do OSN rezolúciu proti opätovnej glorifikácii nacizmu, neonacizmu a proti rasizmu, xenofóbii a všetkým ostatným druhom neznášanlivosti. Viete kto hlasoval proti? Len dva štáty – USA a Ukrajina. A kto sa zdržal? Kompletne celá EÚ. Presne tá Európa, ktorá má s fašizmom a nacizmom najväčšie skúsenosti a momentálne aj najväčšie problémy. Miesto riešenia problémov sa rozhodla, že nálepku fašizmu prilepí Rusku. Všetky ostatné štáty sveta túto rezolúciu podpísali.

Text rezolúcie aj výsledok hlasovania o nej nájdete na týchto odkazoch.

https://undocs.org/en/A/C.3/74/L.62

https://digitallibrary.un.org/record/3840130?ln=en

Fašizmus ako predvolebná téma na Slovensku

Späť na Slovensko. Opozícia si povedala, že najpriechodnejšou stratégiou bude spojiť Smer s Kotlebom. Našlo sa tam síce pár názorových prienikov, ale keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Vedia, že Smer nie sú samovrahovia, s Kotlebom sa isto spájať nebudú. Dupľom nie teraz, keď mu idú po krku všetci. Všetky média a celá opozícia. Vymyslené to však majú dobre. Odčerpať čo najviac voličov Smeru a nahnať ich niekam inam. K liberálom samozrejme títo voliči nepôjdu a protestný hlas agentúrneho robotníka za pásom doputuje naskôr k náckom. Matika nepustí. Spájanie Smeru s Kotlebom navyše plní aj druhú úlohu – mobilizuje vlastných voličov opozície. Ako inak, strašením. Overená stratégia. Vraj nám hrozí zhnednutie Slovenska a treba to zastaviť. Ako sekundárny jav sa objavila téma Rómov. Tí žiaľ v našom štáte vždy slúžia niektorej politickej strane ako volebný výťah. Dnes je to Kiska s Trubanom. Do osád prišli až vtedy, keď sa im to hodilo do predvolebného boja. Tušia tí Rómovia, za koho dvíhajú transparenty? Dostalo sa im vzdelania nato, aby to vedeli posúdiť?

Čo je vlastne ten fašizmus

Ak chceme seriózne debatovať o fašizme, treba si ujasniť terminológiu a definíciu. Na Wikipédii aj knihách nájdete rôzne výklady, pretože ani učení ľudia sa na jednom jednoznačnom vysvetlení nevedia dohodnúť.

Začnem teda od sémantiky – aký je význam slova fašizmus? Je to latinske slovo fascia, teda obruč, pás, remeň. Teda niečo, čo spája veci dokopy. Spojenie čoho? Oficiálna poučka hovorí o nacionalizme dovedeného do absolutizmu a násilia. Ja hovorím, že je to spojenie otrokára a otroka.

Pretože fašizmus:
– Je ideologicky všežravý (lebo fašisticky sa môžu správať aj liberáli, ktorým vadí iný názor a chceli by za jeho inakosť nálepkovať, zatvárať, cenzurovať či inak diskriminovať).
– Nenávidí človeka ako takého a potláča jeho tvorivosť. Miesto samostatného života stanovuje pevné mantinely rozmýšľania a zatláča jedinca do bezfarebnej masy, ktorá má predpísané správanie. Pritom tvdí, že chce ochraňovať jedinečnosť a tvorivosť. Žiaľ, len tú vlastnú, cudziu odmieta a aktívne proti nej bojuje (viď mediálny lynč aj komentáre bežných ľudí).
– Nahovára tým do masy utlačeným, že je to pre ich dobro, že im to pomôže, ak budú diskriminovať tých s iným názorom. Že sa budú mať lepšie, ak zavrieme názorových/náboženských/politických/iných oponentov (napr. Židov, Rómov atď.).

Výsledok fašizmu teda je, že ľudia v jeho mase sami aktívne bránia svojich parazitov. Tých, ktorí im nakukali do hláv, že sú niečo viac a že názorových oponentov treba zničiť. Čosi ako štokholmský syndróm.

Teraz sa pozrime na liberálny tábor, jeho stretnutia, jeho bučanie na mítingoch svojich oponentov, stránku Zomri, odznačiky a ďalšie znaky, ktorými sa jasne zaraďujú k svojmu davu. Vykazujú rovnaké známky fašizácie ako ktorýkoľvek kotlebovec, marxista alebo iná skupina, ktorá si o sebe myslí, že je niečo viac.

Otázka na záver – čo sa stane, ak čistou náhodou, nedaj Boh, Kotleba vyhrá s Harabinom voľby? Čo bude potom robiť opozícia? Pretože jediné, čo dnes počuť z jej úst, sú útoky a kto chce byť čoho ministrom. Ako prebrať moc. Nie riešenia. Nie, ako budú slúžiť ľuďom. Nie PRE ľudí, ale chcú to robiť ZA ľudí. NAMIESTO ľudí.

Sémantika a semiotika sú všetko. Vidím to na vlastné oči ako učitel nemeckého jazyka na gymnáziu. Deti sú také dopletené z permanentného četovania, že na koncoch viet sa už ani neunúvajú dávať bodky. Vety nezačínajú veľkým písmenom. A nie je to prípad jedného žiaka. Jazyk upadá a spolu s ním upadá aj kultúra a vzťahy medzi ľuďmi. Keď nebudeme rozumne a jednoznačne komunikovať, zanikneme. Ešte sa nestalo, aby lekár alebo vedec hovoril ako štamgast 4. cenovej. Platí to aj naopak, robotník sa nikdy nebude vyjadrovať ako nositeľ Nobelovky.

Foto: www.pexels.com/photo/people-on-stadium-event-1916816/

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *