Mestá sa kompletne utrhli z reťaze

Spomínate si na hodiny dejepisu? Učili sme sa o rôznych slobodných mestách, ktoré od panovníka dostali špeciálny štatút a mohli si dovoliť viac než ostatné. Potom sme tu mali aj tzv. mestské štáty. Boli to zvrchované celky, ktoré sa však rozprestierali na území jediného mesta. Napríklad Benátky, Janov či Terst alebo Dubrovnik.

Situácia dnes? Pár slovenských miest si povedalo, že vystúpi zo ZMOSu a vrhne sa do Únie miest. Akoby náhodou sú to všetko mestá, kde vyhrali komunálne voľby „nezávislí“ alebo opoziční kandidáti. Potiaľto v poriadku, čo sme si zvolili, to aj máme. Lenže tento dej pokračuje aj cez hranice. Primátori sa začali spájať v rámci V4, aby spoločne vytvorili tzv. Pakt slobodných miest. Zhodou okolností sú to zároveň aj hlavné mestá krajín Višegrádu. A teraz pozor, tieto mestá chcú obísť štát a demokraticky zvolené vlády, aby mohli rokovať napríklad s predstaviteľmi EÚ napriamo.

Je zrejmé, že hlavné mestá našich štátov sú v mnohom odtrhnuté od reality zvyšku obyvateľstva. To sú tie otvárajúce sa nožnice sociálnych rozdielov, ktoré sa pravidelne objavujú v správach. A rovnako je zrejmé, že V4 je prekážkou niektorým veľkým hráčom v EÚ. Lebo sa stále sťažuje napríklad na dvojitú kvalitu potravín a pod. Jednoducho, ekonomickým kolóniám sa prestala páčiť ich pozícia, preto sa logicky začali búriť. Preto sú dlhodobo kritizované. Resp. nám do V4 chcú nasťahovať Rakúsko, keďže od monarchie má s nami najväčšie skúsenosti a vlastní u nás značné časti kľúčových odvetví. No a teraz tu máme priamy útok – Pakt slobodných miest. Čo bude nasledovať? Pakt slobodných prezidentov?

Ďalšia vec je, že sa nám tu kotia strany, ktoré nemajú históriu ani členskú základňu, ale do vysokej politiky sa snažia vyšvihnúť rýchlejším aj lacnejším spôsobom. Tým, že podporili spomínaných „nezávislých“ kandidátov a získali tak pár volebných „zárezov“, s ktorými následne operujú v rámci politického boja (spomeňte si na Beblavého ako sa cpal do kamier, keď vyhral Vallo…) Z nezávislých primátorov sa zrazu stávajú ľudia na kandidátkach konkrétnych politických strán (napríklad Hattas v Nitre). Idú nekriticky na ruku EÚ a hovoria, že si ju rozkladať nenechajú. Navonok síce prehlasujú, ako veľmi majú radi svoje mesto a ako veľa chcú preň urobiť, ale neuvedomujú si, že ich mesto nie je stredom vesmíru, ale len jedna zo súčastí väčšieho celku – konkrétneho štátu. Je logické, že im EÚ vonia viac. Tendencia je vytvorenie európskeho superštátu, tam už V4 nebude mať možnosť reptať. Toto si prajú veľké a silné štáty, žiaľ na úkor tých malých. EÚ nie je spolok rovnocenných, nikdy ani nebol.

Títo primátori vyhrali voľby s heslami o transparentnosti a slušnosti, ale na mestskom zastupiteľstve už nemá 30-ročný sopliak problém vynadať kolegyni v zrelom veku do starých štruktúr. Ešte nič nedokázali a už si odhlasujú zvýšenie platu. A keď ich s týmito vecami napriamo konfrontujete, tak odpovedia nič nehovoriaci blábol a ďalej už len držia bobríka mlčania.

A teraz kontrolná otázka: je toto rozklad štátov V4 alebo rozklad EÚ?

Foto: Pixabay from Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *