Politický prehľad #3

Informačný chaos vlády, fňukajúci a žobrajúci premiér a o novinároch a hercoch ani nehovoriac.

Manévre okolo lietadla

  1. Ako prvý privítal Sulík 74 ton pomoci slovami, že po túto pomoc poslali slovenské lietadlo, pričom išlo o ukrajinské veľkokapacitné lietadlo.
  2. Následne nastúpil Naď, keď poďakoval NATO, že tento zdravotnícky materiál bol zrealizovaný cez program SALIS.
  3. Ozvala sa aj americká ambasáda, ktorá oznámila, že letka NATO priniesla na Slovensko 48 ton pomoci.

Ako vidno, každý si na tejto pomoci robí zásluhy. Každý po svojom a v miere svojho intelektu. A kto nie, ten šíri na interente túto sprostú grafiku

Ako keby malo byť všetko zadarmo. Zadarmo je len syr v pasci na myši. Títo ľudia si neuvedomujú, že zásielku tovaru poslala presne tá Čína, do ktorej doteraz len kopali. Samotné NATO ju dokonca prehlásilo spolu s Ruskom za najväčšiu výzvu. V preklade, geopolitického súpera. Oproti NATO si Trump servítky nedáva a vedie proti Číne otvorenú obchodnú vojnu. Jej detaily nateraz rozoberať nebudem, lebo je to samostatná kapitola, ale upozorňujem na fakt, že milá Čína sa na tých 78 ton tovaru mohla pokojne vykašľať a nemusela ju ani poslať. To nie je chválenie Číny, ale konštatovanie politickej reality na základe jej doterajšieho správania.

Ďalšia rovina je, že vo svete existujú aj nejaké priority. Prečo by mala Čína alebo Rusko ako prvé pomáhať nám, 5-miliónovému Slovensku s minimom nakazených, keď sú tu štáty, kde je stav katastrofický?

Keď sme pri NATO, prečo neprišlo na pomoc Taliansku, keď má práve na takéto scenáre spravený špeciálny útvar? Neprišlo NATO, prišli Rusi. A rovno s vojenskými expertami, nie civilmi. O pomoc NATO nakoniec požiadalo Španielsko, ktoré je tiež ťažko skúšaným štátom.

Rovnako je pozoruhodné, ako ľudia vypisujú o 3,5 miliardách eurofondov, keď nikto zatiaľ tie peniaze nevidel. Nemáme ani tušenie, akým spôsobom sa k sume dopracovala novopečená ministerka. Nemáme žiadne informácie, či to EÚ schváli. Nevieme, ako to schváli. A nevieme ani to, akým spôsobom tie prostriedky rozčlení nová vláda. To je toľko premenných, že písať o 3,5 miliardách je ako fotiť sa pri cudzom Porsche a hrať sa, že je moje.

Keď sme pri tej EÚ, u nás Klus hovorí, že tá ešte len ukáže svoju silu, keď príde jej čas. Ale najprv sa musí vysporiadať s konšpiračnými teóriami. Takže podľa tejto logiky, keď mi horí dom, mám riešiť suseda, ktorý o požiari šíri klebety? Alebo kontaktovať europoslancov, aby riešili, či máme ustanoviť 27. máj ako Európsky deň optimizmu?

Podobne sa na vec pozerá Michal Šimečka, europoslanec zo strany PS. Tvrdí, že koronavírus poškodil reputáciu EÚ. Podľa jeho logiky potom aj za náš marazmus môžu Maďari, Česi, Rómovi alebo rovno mimozemsťania. Pandémia EÚ rozhodne nepoškodila, poškodila sa sama svojou nepripravenosťou. Aspoň toto si Šimečka správne všimol, že Čínu táto kríza nepristihla nepripravenú. Roky buduje svoje štruktúry vo svete aj v Európe. Potichu skupuje fabriky, patenty a technológie. Začala súperiť s USA o globálne dátové technológie (Huawei), neustále zvyšuje svoju zdrojovú stabilitu (stavba nových energovodov), má pomerne lojálne komunity naprieč celým svetom. Túto Čínu pandémia neprekvapila ani v najmenšom. Prekvapila nás, ktorí sme desaťročia nadávali na čínsky šmejd a teraz budeme prekvapený, ako Čína postupne prevezme trón svetového hegemóna po upadajúcich Spojených štátoch. Tu je pekne vidno, že koronavírus poškodzuje len nepripravených. Ak poškodí EÚ, tak nie preto, že je taký zákerný alebo taký zmutovaný. Poškodí ju preto, lebo sa nepripravila a miesto toho schvaľuje dni optimizmu.

Posledná vec, ktorú ľudia neberú do úvahy, že pomoc z EÚ nás na konci dňa môže výjsť draho. Ak nás chcú vykúpiť rotačkami peňazí a nie reálne vytvorenou hodnotou, potom hrozí nebezpečenstvo, že tú pomoc trpko oľutujeme. Spomeňte si, kto najviac zarobil na „pomoci“ pre Grécko. Grécko to rozhodne nebolo. Ak sa dnes rozprávame o štátnej pomoci súkromnému sektoru, rovnako sa musíme rozprávať aj o tom, čo za to. Štát by mal mať podiel v niektorých podnikoch, pretože nik nedáva zadarmo. Ani vysnívaná EÚ.

Čo robí premiér?

Fňuká a fotí sa s vyzutými topánkami. Prečo je to fňukanie problém? Pretože ako premiér nemá byť všade. Má riadiť a nechať riadiť svoju vládu. Ak bol doteraz zvyknutý, že odsleduje všetko vo svojej firme a mikrostrane, tak to už neplatí. Či chce, alebo nechce, neustráži všetko a nemôže byť všade. Ale ako vidno z jeho statusov a tlačoviek, stále sa o to snaží.

Riaditeľ, ktorý musí byť všade, všetko kontrolovať a každé rozhodnutie závisí od neho, nie je dobrý riaditeľ. Riadenie má totiž dve zložky, priame a nepriame. Dobrý riaditeľ by mal riadiť hlavne nepriamo. Keď musí všetko riadiť priamo, skôr alebo sa mu to riadenie vymkne spod kontroly.

Takže nie, nezaujíma ma, že si niekde strávil 8 hodín, pretože si tam v prvom rade ani nemal byť. Mal si dodržať svoj predvolebný sľub, že máš na všetko špičkových odborníkov a nechať ich aj pracovať. Tak potom priznaj očividnú pravdu – že ich nemáš a lietaš od jedného k druhému.

Ako bonus, Matovič ešte stále používa neprimeraný slovník a chce vyhadzovať testy do Dunaja. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať a prišla z Čiech v podobe ponuky na odkúpenie týchto testov. Denník Pravda to komentoval asi najtrefnejšie – Prežije Matovič rýchlotest alebo skončí v Dunaji?

Rovnako neprimeraný je jeho slovník aj v oblasti ekonomickej pomoci. Pred týždňom povedal v hlavnej víkendovej nedeľnej relácii, že bude žobrať o eurofondy, lebo inú možnosť nemáme. Zaklincoval to ďalej vyhlásením, že: „…viac-menej sme odkázaní na to, na čom sa dohodneme v rámci európskeho spoločenstva. Záleží to od dobrej vôle bohatších štátov…“ Takže máme ako Beneš v Mníchove pekne šúchať nohami na chodbe a čakať, ako sa rozhodnú bohatšie štáty? Nie, takéhoto žobrajúceho premiéra si neželám.

Matovič má ešte o jeden problém navyše. Kompletne si zasekal cestu k Smeru a diskusií s ním. Realita nášho parlamentu nepustí, takmer jeho polovica netuší, ako sa riadi štát, aké sú postupy, čo treba robiť. Na prvej schôdzi ich Bugár musel napomínať ako malé deti, že v sále sa netelefonuje. S týmto personálom chce Matovič viesť štát? Neustále fňuká, že mu smeráci v ničom nepomohli, všetko zamlčali a pod. Pravda je podľa mňa skôr v tom, že sa Matovič chytil do vlastnej pasce a nevie, ako by svojim voličom vysvetlil spoluprácu so Smerom. Ak založíš svoju kampaň na čistom hejtovaní, skôr alebo neskôr sa chytíš do vlastnej pasce. Takto ďalej verklíkuje posolsvo zo svojho trička, že Fico chráni zlodejov. Ak chce riadiť štát, nemá inú možnosť, ako so Smerom začať diskutovať. To je praktický život, kedy občas musíš pracovať aj s názorovým oponentom. Len dnešná snowflake generation si myslí, že sa bude stretávať len s rovnako naladenými ľuďmi, pretože iných práve dnes do ulíc nevypustia. Povedať o niekom, kto je 12 rokov v exekutíve, že si od neho nenechám poradriť je buď namyslenosť alebo bláznovstvo.

Ostrá sledovačka

Parlament schválil sledovanie občanov. A keďže Výbor pre ľudské práva doteraz nemá predsedu, rokoval o ňom Hospodársky výbor. V utorok podvečer Šeliga nadával na Smer, že si dovolil spochybňovať jeho návrh sledovania občanov. Apeloval na jednotu národa a názory opozície označil ako primitívne. 30-ročný junák, ktorý nedávno vychodil vysokú školu.

Na druhý deň ten istý Šeliga už tvrdil, že Úrad verejného zdravotníctva by mal mať prístup k menšiemu množstvu údajov. Zdesenie vyjadrili telekomunikačný operátori aj novinárska obec. Takýto prísny návrh sa nepozdával ani Dostálovi. Nakoniec zákon prešiel v miernejšej podobe, hlasovala zaň len vládna koalícia. Po celom tomto cirkuse nakoniec mladý Šeliga nafasoval nového dozorcu – poradcu mu bude robiť Juraj Rizman, ktorý predtým radil Čaputovej.

Na konci tohoto špicľovacieho snaženia sa vyjadrili Nicholsonová s Jurzycom, že prísnu legislatívu by mala po nás zopakovať aj samotná EÚ: „Vyzývame preto Európsku komisiu a Európsky výbor pre ochranu údajov, aby prijali spoločné usmernenia v čase krízy povolili zrušenie časti ustanovení GDPR, zvážili dočasné alebo trvalé riešenia v celej EÚ, aby sa zabezpečilo, že pravidlá ochrany údajov nebránia v boji proti pandémii. Tiež odporúčame, aby zodpovední zvážili finančnú podporu pre vývoj oficiálnej aplikácie EÚ, ktorá bude občanov okamžite informovať o nových krokoch súvisiacich so zastavením postupu koronavírusu, ako je napríklad zatvorenie hraníc či ohraničenie infikovaných oblastí.“ Po ovocí poznáte ich, vravel Matovič po voľbách.

Súbežne s týmto sa v médiách objavila správa, že štát už podobný nástroj má a stačí ho len nasadiť bez nutnosti upravovať zákon. Druhá správa je, že slovenská firma Sygic vyvinula aplikáciu, ktorá tiež môže pomôcť v boji s pandémiou a ponúkla ju štátu zdarma. Záujem o ňu je aj vo svete. Nie je záujem u nás, o špicľovanie posvätené zákonom áno. Raz otvoria Overtonovo okno špicľovania, už ho budete len ťažko zatvárať. Tak isto ako sme za korunu predali svoje strategické podniky a teraz ich len ťažko budeme získavať späť. S Gabčíkovom sa to podarilo, uvidíme, či budú mať občania kapacitu pýtať si viac. Alebo sa nechajú rozoštvať novinármi, ktorí celý čas hovorili len o odmene advokáta.

Nové Slovenské národné povstanie?

V debatách o fňukajúcom Matovičovi často zaznieva názor, že mu treba nechať 100 dní. Nie, máme mimoriadnu situáciu, a keď bude zrejmé, že nášmu štátu nepomáha ale výrazne škodí, budeme musieť riešiť otázku, ako ho legálnymi prostriedkami zastaviť. Či sa to stane, je však otázne, pretože:

  • Slúbilo sa 25.000 bytov, dva týždne po voľbách bolo jasné, že z toho nič nebude. Reakcia verejnosti? Ticho.
  • Štát bude sledovať svojich občanov. Reakcia verejnosti? Ticho.
  • Testy sú nanič, treba ich hodiť do Dunaja. Reakcia verejnosti? Ticho.
  • Šéf parlamentu a šéf SIS sú osoby s pochybnou povesťou. Reakcia verejnosti? Ticho.
  • Zrušíme 13. dôchodky a nezrušíme nákup predražených stíhačiek. Reakcia verejnosti? Ticho.
  • Namiesto riadenia štátu fňukajúci premiér pretŕčajúci svoje vyzuté nohy na Krízovom štábe. Reakcia verejnosti? Ticho.
  • Umelci namiesto vlastnej mobilizácie ako zvyšok obyvateľstva, ktorá začalo svojpomocne šiť rúška a pomáhať zdravotníkom, medzi prvými natrčili ruku o pomoc. Predbehli všetkých, to sa ešte nestihli ozvať poriadne ani podniky, ani poľnohospodári a ďalšie kľúčové odvetvia priemyslu. Skutočného priemyslu, nie zábavy. Presne títo umelci pred pol rokom nadávali na štát kade chodili. Robili si posmešky zo všetkého, nič im nebolo sväté. V televízii, na námestiach, v časopisoch. Reakcia verejnosti? Ticho. Ďalej sa nechávajú zabávať tými istými hercami.

To ticho verejnosti by sa dalo krájať. Žiadne petície, žiadne protesty, nič. Takže s úplnou vážnosťou je na mieste otázka, či dozrel čas na nové SNP. Druhá svetová vojna sa žiaľ neskončila porážkou fašizmu. Porazili sme ho len vojensky, čo je málo. Ideologicky prežil a vyklíčil do obludnejšej formy. Fašizmus je spojenie oligarchie so štátom, presne ako to vidíme v demokraciách západného typu. Tento fašizmus dnes ovláda médiá aj nadnárodné podniky, ktoré odmietajú platiť dane sami sa správajú ako štáty. Poraziť fašizmus dnes môžeme len ideologicky, na vyššom stupni.

Naši predkovia sa rozhodli, že fašistami byť nechcú a podľa toho sa aj zariadili. Dnes ani kvôli koronavírusu nemôžeme nečinne sedieť a prizerať sa, ako 30-ročné deti prijímajú zákony, o ktorých dosahu ani len nemajú tušenia.Nemôžeme ani čakať s nastavenou rukou na to, čo s nami len bude. Vhodením volebného lístka sa povinnosti práve začali, či by tu bola korona alebo nie, lebo žiť sa musí.

A čo novinári?

Veľmi pozoruhodnú výzvu dal na stránku šéfredaktor portálu aktuality.sk. Prosí v ňom o finančnú pomoc, lebo inak vraj neprežijú a nebudú vedieť odhaľovať zločiny. Vo výzve si treba všimnúť skupinovú fotku redakcie a najmä priemerný vek novinárov. Hŕba detí s niekoľkými dozorcami, presne ako v našom parlamente.

Na novinárčinu treba rozhľad, skúsenosti aj ľudskú hĺbku. Má toto všetko 30-ročný človek, ktorý zatiaľ ani nezaložil vlastnú rodinu? Ťažko. Prečo by som si mal teda predplácať informácie zo zdroja, ktorý má takéto personálne obsadenie? Ako môžu byť tieto informačné zdroje a pohľady hodnotné, aký majú životný rozhľad a schopnosť porovnávať zažité? Skrátka, aká je tam hodnota za peniaze? Mizivá. A mimo toho, platiť za propagandu milionárovi alebo nadnárodnej spoločnosti, je čistý masochizmus.

Skutočne pozoruhodné, že o pomoc prosí nadnárodná firma, ktorá si médiá kúpila kvôli ovplyvňovaniu verejnej mienky. Riadenie totiž môžeme definovať ako  informačný proces. Na riadenie čohokoľvek potrebujete informácie o tom, čo alebo koho idete riadiť. A samozrejme, budete potrebovať aj späťnú väzbu od objektu, ktorý riadite. Teda po slovensky informácie. Kopu informácii, aby ste sa mohli správne rozhodnúť v čase a priestore. Novinárčina aj spravodajská služba sú založené na práci s informáciami a analýzach. Čiže riadia spoločnosť a zároveň od nej získavajú aj informácie naspäť, verejné aj tajné, nepublikované. Otázka teda znie, či sa necháte riadiť alebo to riadenie autobusu v kolíznom kurze prevezmete vy.

P.S. Práve som zistil, že aktuality.sk si najali Braňa Dobšinského. Toho, ktorý účinkoval spitý v živom vysielaní. Toto je tá kvalita, za ktorú si pýta šéfredaktor príspevok?

Foto: od Kat Jayne z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *