Kto dnes skutočne politikárči, kto pracuje a kto splašene pobehuje

Práve som dopočúval vystúpenie premiéra v Národnej rade https://www.youtube.com/watch?v=BF5N1KVp1fI (od -5:33:00).

Predstúpil pred plénum, začal najprv s apelom na zodpovedné a spoločné hlasovanie. Potom ale prešiel na svoj štandardný autopilot – čiže nadávať poslancom Smeru, že mu nechali prázdnu špajzu, že sú to chrapúni a tak dokola. Na konci nadávok ich potom poprosil, aby si ním konečne začali spolupracovať. A ešte aj potom ich znovu obvinil, ako to tu celé vykradli. Predstavte si, že vás niekto volá k sebe a zároveň po vás strieľa guľometom.

Na toto môžem povedať len nasledovné tri veci. Po prvé, každý si môže veľmi dobre dohľadať hlasovania Národne rady aj to, za ktoré vládne návrhy zahlasoval alebo nezahlasoval Smer. Z toho bude okamžite jasné, či Matovič kecá alebo nie. Dajte si tú námahu a dohľadajte si to.

Druhá vec – Smer si vraj vymýšľa a napáda ich návrhy. Ktoré konkrétne? Ten, ktorý predložil mladý Šeliga a ktorý nakoniec museli okrestávať jeho vlastní? Alebo inak, kvôli mimoriadnej situácii to znamená, že poslanci Smeru majú držať hubu a majú povinne hlasovať za všetky vládne návrhy? To si trochu pomýlil princíp fungovania štátu. Opozícia je tam práve nato, aby kontrolovala vládu v akejkoľvek situácii, v dobrom aj zlom. Takže požadovať, aby opozícia automaticky hlasovala za všetky vládne návrhy a pri tom ešte aj čušala je v podstate volanie po autokracií. O vláde jednej strany.

Ak si Smer vymýšla a len hlúpo napáda, potom si každý môže vypočuť tlačové konferencie ministrov aj Smeru. A potom porovnať, kto o čom hovoril, kto čo predložil a navrhol. Jeden príklad s Remišovou, o ktorej som už písal. Začala bombasticky ako našla pár odmien a ešte ani len nezačala jednať s EÚ o pomoci. A hlavne nezabudla zdôrazniť, že bude Úniu žiadať dôrazne o odklad, keď ho táto už dávno umožnila všetkým štátom. Hneď potom som pozrel tlačovku Smeru, tam vecné informácie a návrhy. Kto tu politikárči – tento obraz si každý musí urobiť sám. Tu máte archív všetkých podstatných tlačových konferencií a vystúpení www.ta3.com/archiv/tlacove-besedy.html.

Tretia vec – pán premiér by si mal uvedomiť, kto je komu podriadený. Nie, premiér nie je šéfom štátu. Naopak, Národná rada šéfuje jemu. Ona je tá, ktorá mu vyslovuje dôveru alebo nedôveru. Presne tak isto to platí aj v obciach a mestách, ani tam nie je starosta či primátor pánom sveta.

Áno, naznačujem tým, že ak chce Matovič na Slovensku vyhlásiť mimoriadny stav s armádou premenovaný marketingovo na blackout, tak rovnako by sa mohli začať poslanci zamýšľať nad tým, či by nebolo na osoh štátu vyjadriť mu nedôveru. A áno, naznačujem tým aj to, že keď to nenapadne poslancom, pretože polovica je ich nováčikov, tak by to mohlo napadnúť voličom, ktorí tých poslancov krúžkovali. Mohli by im aj mimo volieb pripomenúť, koho v Národnej rade zastupujú a čo si ako voliči želáme, čo od nich očakávame. Zoznam emailových adries poslancov som sem už dával, tak ho pripájam znovu. Každý volič im môže napísať. Môžete si pri tom spomenúť hoc aj na verše Chalúpkovho Mor ho!, ale konajte prosím s rozvahou, vecne, slušne a vždy v rámci práva.

Foto: wikipedia.org

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *