Politický prehľad #50

Jubilejný 50-ty prehľad som naplnil opäť drobnými správami, ktoré dotvárajú obraz veľkých udalostí sveta.

Ekonomika

V USA sa roztrhlo vrece s kreditkami a hlavne míňaním požičaných peňazí. Ekonómovia tento faktor síce považujú za doplnkový pri hodnotení hospodárstva štátu, ale nárast dlhov je taký masívny, že ani túto udalosť nemožno ignorovať či zmenšovať.

Vzbura v Amerike

V Amerike ako na kontinente, nie v samotnom USA. Ale aj tá možno príde. USA organizujú veľký samit krajín Ameriky, ale vylúčili z neho predstaviteľov Kuby, Venezuely a Nikaraguy. Následne si prezident Mexika povedal, že na protest sa samitu nezúčastní. Neskôr sa k nemu pridala Bolívia, Guatemala, Honduras a Antigua a Barbuda. Prezident Mexika namiesto toho navštívi Bidena osobne v lete.

Znovu falošne

Pri Ukrajine neustále počúvame, že tento štát má právo vybrať si svojich partnerov aj organizácie, do ktorých chce patriť. Žiaľ, toto čarovné pravidlo aplikujú len na Ukrajinu. Na Srbsko to už neplatí. Jeho okolité štáty nedovolili ruskému ministrovi zahraničia preletieť na zahraničnú návštevu do Srbska. Takže Srbsko si nemôže vybrať partnerstvo s Ruskom. To môže len Ukrajina. Ale tiež len do NATO…

Keby faloš kvitla, tak máme na kolektívnom Západe zavitnuté májové lúky.

Ako to ide s fašizmom na Ukrajine?

Postupne vyliezajú na povrch ďalšie a ďalšie správy, ktoré potvrdzujú tézu o denacifikácii. Ešte v roku 2018 písala tlač o pogromoch na ukrajinských Rómov. Písali o tom mimovládne organizácie aj rómske médiá. Nebol to jednotlivý útok. Opakujú sa pravidelne a podľa svedkov za tichej asistencie silových zložiek, ktoré sa len prizerajú neonacistickým zoskupeniam typu Národná družina.

Medzičasom idú správy, že Západ chce posielať na Ukrajinu stále viac a viac ničivejších zbraní. Porovnaní s nacistickým Nemeckom je už príliš aj na koňa.

Výpadky prúdu

Jeden bol v Prahe, ďalší onedlho nato vo Viedni. Zasiahnutý bol 2. viedenský obvod, kde zhasol zábavný park Prater, ale aj najväčší rakúsky futbalový štadión Ernsta Happla tesne pred zápasom Rakúsko-Dánsko. Miestna tlač píše, že veľký blackout je len otázkou času.

Ochromená lodná doprava v Severnom mori

Už nielen Čina či prieplav zablokovaný loďou. Tentoraz majú problémy prístavy v Severnom mori, kde sa hromadia lode. Práve teraz tam zároveň prebieha nové kolektívne vyjednávanie prístavných pracovníkov.

Protest učiteľov

V stredu 15. júna je naplánovaný protest učiteľov v Bratislave. Potešilo ma, že prvá informácia na plagáte (pretože čítame zhora dole a zľava doprava) je boj za ľudí a hlavne deti. Menej ma potešila zaťatá päsť, ktorá je symbolom pre extrémne ľavicové hnutia a organizácie. S týmto by sa učitelia spájať nemali, resp. by sa mali popozerať po inom grafikovi, ktorý pozná a aj chápe reč symbolov. Grafika má tiež svoje pravidlá a nemožno v nej pracovať systémom – Jeeééj, toto je pekná ikonka, tú tam dáme.

Symbol zaťatej päste mimoriadne často používa napríklad Blaha, takže ak chcú byť školské odbory naozaj apolitické a nechcú mať na proteste Matoviča ani Gröhlinga, potom by tam nemali takto pašovať ani Blahu. Politika do škôl nepatrí!

Čo je zlé na symbole stromu, ktorý je už sám o sebe dokonalý? Sú tam korene, je tam široký kmeň aj rozvetvená koruna. Všetky časti majú svoj jasný význam, len tu si niekto povedal, že musí vylepšiť niečo, čo už je dokonalé od samotnej prírody.

Poviete si, taký detail. A nehovorí sa náhodou, že diabol sa ukrýva práve v detailoch? Kým sa nenaučíme každý robiť si svoju prácu poriadne a svedomito, dovtedy sa nám to nepodarí opraviť.

Foto: Lamar Belina z Pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *