Ako sa prezrádzali pred voľbami, tak sa po nich prezradili úplne

Máme po voľbách a vyšlo slnko. A keď výjde slnko, tak sa všade rozleje svetlo. Nuž a kde je svetlo, tam nie je tma. 

Volebnú noc som nesledoval, trávil som víkend so synom a aktívnou prácou okolo domu. Večer som narýchlo pozrel exit poll a šiel spať. Ráno som skontroloval výsledky. Samozrejme, líšili sa od exit pollu pomerne výrazne. Ale miesto vyjadrení politológov, kadejakých odborníkov na politický marketing a politikov som si pozrel len jednu diskusiu na RTVS – O 5 minút 12. Chýbal v nej zástupca Smeru, pretože mali mať tlačovku o 13:00, kde sa mali vyjadriť k výsledku. Tam ma (znovu) vyrušila Jančkárová, ktorá sa opýtala Šimečku otázku, čo by robil, keby vládol. Môže sa toto opýtať novinárka deň po voľbách? Jančkárová môže, pretože zjavne nečítala Ústavu SR, kde je jasne napísané, kto je jediným pôvodcom moci na Slovensku. Napoviem jej, Šimečka to nie je, takže opustime už prosím nadobro slovo vládnuť. Nemáme ani feudalizmus alebo pánske léna, aby nám tu niekto vládol.

Mimochodom, jej kolega Makara má vraj skončiť s moderovaním tejto relácie, tak len dúfam, že ho nenahradí táto absolventka žurnalistiky na UKF v Nitre, kde som študoval aj ja.

Odpustite mi túto odbočku, takže prejdem rovno k veci. Už som napísal, že som nečítal ani nepočúval politólógov a iných odborníkov vo veštení z kávovej usadeniny. Pozrel som si reakcie zahraničnej tlače, ktorá vždy veľa napovie. Prelistoval som rakúsky Der Standart, nemecké Süddeutsche Zeitung a Frankfurter Allgemeine Zeitung, britský The Guardian a americkú CNN (ani ich nebudem linkovať, nemám jediný dôvod). Všetky do jedného vo svojich článkoch označili Smer za populistickú proruskú stranu a úplne prvá vec ich zaujímala vojenská podpora. Nie to, ako budú riešiť katastrofálnu situáciu ekonomiky alebo sociálnych rozdielov, ktoré máme jedny z najhorších v Európe.

Zvyšok dňa som prežil varením nedeľného obeda a následne hostením priateľov, ktorých sme dávno nevideli. Politiku sme prešli len pár vetami, či sme boli voliť alebo nie. Keď odišli, dodatočne som si pozrel tlačovú konferenciu strany Smer, ktorú mala o 13:00 ako všeobecné vyhlásenie. Po prejave Róberta Fica išli otázky novinárov. Úplne prvú otázku položila novinárka nemeckej televízie. Možno už tušíte, čo sa opýtala. Či bude pokračovať vojenská pomoc Ukrajine… 

Týmto sa prezradili úplne. Slovensko má len vojensky podporovať Ukrajinu a čo sa s nami stane, je celému „demokratickému, bohatému a vyspelému“ Západu absolútne ukradnuté. Sem náš ťahajú euroúradníci a ľudia, ktorí nosia na saku všetky iné vlajky, len nie tú slovenskú. Zaujíma ich len a len vojna a zbrojenie. Preto vyhral mier.

Ako som povedal na začiatku, dnes ráno vyšlo slnko. Včera dokonca bolo vidno nad Trenčianskym hradom dúhu, akú si tam ľudia nepamätajú. Poľnohospodári budú musieť ďalej obrábať polia, ľudia pôjdu zajtra do práce, deti sa budú ďalej učiť na školách a ja pôjdem na jedno pedagogické školenie.

Foto: pixlr.com

P.S.

Naše voľby nie sú všetko. Všímajme si synchronizáciu dejov aj vo svete. V čase našich volieb riešili v USA ďalší default, teda krach federálnej vlády. Hrozilo, že nebudú mať na výplatu pre milión štátnych zamestnancov. Vyriešil to jeden člen snemovne reprezentantov Kongresu. Urobil to ako stredoškolák, keď sa chce pomstiť za zlú známku alebo sa chce vyhnúť písomke. Stlačil požiarny poplach tesne pred kľúčovým hlasovaním. To sa už v Amerike inšpirujú našim poslancom OĽANO, ktorý onehdá vytiahol kábel v našom parlamente a odstavil ho na 4 dni?

Pat nakoniec dočasne vyriešili, ale podstatné je ako. Nový zákon neobsahuje vojenskú pomoc Ukrajine. Naši smutní progresívci spolu so zahraničnými novinármi si zrejme ešte nestihli prečítať americkú tlač. Opačne sa ale zachovala Británia. Nahlas začala uvažovať, že pošle svojich vojakov na Ukrajinu. Zatiaľ nie bojovať, ale trénovať ukrajinských vojakov. Vážne chcú 3. svetovú? Asi áno, aj keď neskôr vyhlásenie britského ministra korigoval premiér Sunak. Ale džin je už z fľaše vonku.

Za mier sa budeme musiet stavať aj naďalej, jedny voľby to nespravia.  Prajem Vám veľa síl, zdravia a kľudu. Žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí.

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *