Mediálna chobotnica mimovládkarov – prípadová štúdia

Nedávno som písal rozsiahly článok o rizikách, ktoré nám hrozia z niekoľkých politických mimovládok a think-tankov. Dnes som na Slovenskom rozhlase počúval Rádiožurnál, kde som počul vyjadrovať sa jedného českého „odborníka“. Na jeho príklade uvediem, ako je vzájomne poprepájaná chobotnica mimovládok, médií a spravodajských služieb.

Ako prvé si ujasnime slovník. Bežný človek si pod pojmom tajný agent alebo tajné služby predstaví Jamesa Bonda alebo nejakého iného filmového hrdinu. Realita je však prozaickejšia. Skutočný tajný je totiž najviac analytik. Odborník na prácu s informáciami. Vie, ako ich hľadať aj ako ich vyhodnocovať a vzájomne prepájať. Preto má mimochodom veľa spoločného s novinárom. Dnes sa tejto profesii hovorí bezpečnostný analytik. Rovnako bezpečnostné agentúry, rôzne think-tanky a centrá pre výskum kadejakých hodnôt sú v podstate subdodávatelia spravodajských služieb. Širšia sieť zachytí viac a zároveň odvádza pozornosť od hlavného bábkovodiča.

Späť k reportáži v Rádiožurnále. Išlo tam o správu, že v Moskve sa uskutočnilo stretnutie rusofilov. Mikrofón dali aj Adamovi Syberovi a predstavili ho ako odborníka na ruskú propagandu. V skutočnosti je to však skôr odborník na atlantickú a prozápadnú propagandu. Jeho krátky životopis:

Vyštudoval Anglo-americkú školu v Prahe a neskôr právo na University of London. Toto je pomerne častý jav u rôznych analytikov a mimovládkarov – štúdium v Anglicku alebo Spojených štátoch.

Následne praxoval dva roky v americkej globálnej právnickej kancelárii. Potom pracoval na projekte českej mimovládky Evropské hodnoty, ktorú vedie expornoherec Janda a samozvaný „politológ“. Kto sa orientuje v spleti mimovládok, toto meno určite už dlho pozná. Kvôli plagiátorstvu nedoštudoval vysokú školu, čo mu však v roku 2016 nebránilo pracovať pre české ministerstvo vnútra ako poradca pre pôsobenie cudzích mocností. Pracoval aj pre u nás dobre známy Slovenský inštitút pre bezpečnosť ú politiku (SSPI). Áno, ten „inštitút“, ktorý založili Jaroslav Naď a jeho verný štátny tajomník Marián Majer. Ten Naď nám akosi začína trčať odvšadiaľ a zároveň to ukazuje aj na medzinárodné prepojenia celej tejto štruktúry.

Do popisu si Evropské hodnoty dali, že sú nezávislí a nespolupracujú so žiadnou politickou stranou. Keď si však pozriete ich transparentné účty, tak pomerne ľahko zistíte, že peniaze dostávajú napríklad aj priamo od NATO či polovládnej americkej organizácie NED. Pracujú napríklad aj na projekte Kremlin Watch, čo má byť podľa ich slov strategický program Bezpečnostného centra Európskych hodnôt.

Pozrite si personálne zloženie tejto českej mimovládky a objavíte ďalšie prepojenia. Medzi senior-analytikmi je meno Victor Breiner, slovenský natovský propagandista, ktorý to dokonca študoval. Momentálne spolupracuje s odvolaným ministrom Naďom a pomáhal vypracovať Akčný plán koordinovaného boja proti hybridným hrozbám 2022-2024. Podrobnejšie som o tejto osobe písal v článku z roku 2020.

Adam Sybera ďalej pracoval v mimovládke Team4Ukraine. Od roku 2014 sa venuje monitoringu udalostí na Ukrajine, analýzam, humanitárnej pomoci, pomoci ozbrojeným zložkám Ukrajiny, kyberbezpečnosti a informačnej vojne, bezpečnostnej spolupráci a rozvoju občianskej spoločnosti. Keď vidím, ako sa snažia spravodajské služby „rozvíjať občiansku spoločnosť“, tak neviem či plakať alebo smiať sa.

Adam Sybera rovnako pracuje pre mimovládku Maidan Monitoring Information Center. Táto mimovládka má podobnú funkciu ako vyššie spomínaná Team4Ukraine a za jeden z cieľov si dáva členstvo Ukrajiny v NATO. V podstate len ďalšie chápadlo tej istej transatlantickej chobotnice.

Mimovládky sú pevne prepojené aj so štátnym aparátom. České Ministerstvo zahraničných vecí ho vyslalo spolu s inými analytikmi na Ukrajinu na pozorovaciu misiu. Následne tento človek obieha rôzne centrá a prednáša ľuďom o svojich „poznatkoch“. Čosi podobné robí teraz novinár Šnídl z Denníka N, ktorý pre školy ponúka jedného mladého Rusa. Je na neho normálne objednávkový formulár, chlapec príde a porozpráva „o ruskom teroristickom štáte“. Ak sa na škole nájde dostatočne nezorientovaná učiteľka predmetu Občianska náuka, tak ho s radosťou pozve.

Podobných ľudí je mnoho, ale všetci sú vzájomne prepojení hustou medzinárodnou sieťou mimovládok. Tie zasa spája jedno financovanie – americký vojenský a spravodajský rozpočet. Samotných „analytikov“ spája zas vyškolenie v Spojených štátoch alebo Británii a následná práca pre rôzne think-tanky. Pozoruhodné je, že sa vôbec nemaskujú. Úplne otvorene zverejňujú svoje zdroje a financovanie. Rovnako otvorene tiež tvrdia, že sú nezávislí a apolitickí.

Na jednej lodi s nimi sú novinári, ktorí im dávajú priestor. Skutočne štedrý priestor. A ešte k tomu im prisudzujú nálepky, ktoré absolútne nezodpovedajú realite a ich životopisu.

Foto: Markus Winkler z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *