Máme aj ústavné právo na dezinformáciu?

Národná rada schválila predĺženie moratória na zverejňovanie predvolebných prieskumov na 50 dní. Okamžite sa spustil doslova kvikot mimovládok aj opozičných strán. Ich hlavný argument je, že je to proti ústavnému právu na informáciu.

No nie je. Človek možno má právo na informáciu, ale nikde nie je napísané, že naša ústava je dokonalá alebo nemenná. Vytvorili ju omylní ľudia. Navyše žijeme v časoch informačnej potopy. Časoch, kedy sa k 98% pravdy umne primiešajú 2% lži a salámovou metódou sa takto mení verejná mienka.

Pokiaľ človek nevyštudoval minimálne žurnalistiku, k nej neovláda niekoľko svetových jazykov plus počítačové technológie, nemá jednoducho šancu prelúskať sa tonou bahna, ktorú denne chŕlia médiá. Prečo bahna? Pretože mnohé informácie sú reálne nepoužiteľné, resp. ich k životu a rozhodovaniu jednoducho nepotrebujeme. Načo je komu vedieť, ktorý herec má aktuálne ktorú milenku? Ako presne mi táto informácia zlepší život alebo našu spoločnosť? Táto informácia ma má v terajšom marazme zabaviť?

Podstatné informácie sú prekryté práve takýmto nánosom bahna a človek, ktorý je pod ekonomickým aj spoločenským tlakom, nemá dostatočnú kapacitu, informácie ani možnosti rozhodnúť sa správne. Pretože z jeho počítača vypadne len to, čím ho nakŕmi. Presne tak je to aj s tým bájnym ústavným právom na informáciu. Právo je to síce pekné, ale keď milá ústava hovorí A, nech láskavo povie aj B, odkiaľ tú relevantnú informáciu dostať. Alebo ako potrestať osobu, ktorá zámerne šíri balast alebo účelovo maskuje svoje 2% lži.

Vážim si ústavu, ale opozícia sa ňou zaštituje, akoby to bolo zlaté teľa. Médiá sú v tom tiež. Aj oni sa zaštiťujú bežnými ľuďmi, vraj to právo na informácie potrebujú pre nich. Len smola, že informácie 100x prevaria, upravia a nakoniec pustia von v neskutočne požutej úprave.

Pravda dnes napísala článok o tom, ako Kellner prebral Markízu a tvrdí, že časť mienkotvorných médii patrí oligarchom. Omyl, na Slovensku im patrí CELÁ časť mienkotvorných médii a je tomu tak všade vo svete. No prečo ich asi skupujú.

Jednému však nerozumiem. Bežní ľudia sa v podstate zhodujú na názore, že oligarchovia ich majú za ovce, ktoré môžu strihať a rezať. Prečo ale potom tak vášnivo debatujú nad informáciami, ktoré si prečítali v médiách, ktoré patria práve tým oligarchom?

V tomto zmysle podporujem nové moratórium a som zato, aby sa jasne povedalo, čo presne znamená právo na informáciu. Lebo zámenu za právo na lož si neželám.

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *