Kľúče sa druhý krát odovzdávať nebudú

Tutok americká ambasáda nám ide pripomínať, ako to bolo v 89-tom. Urobili si na to samostatnú webstránku www.odvahabytslobodni.sk.

Vynechám fakt, že napríklad Vášáryová tam tvrdí, že na komunizme jej vadilo všetko, pritom v tom systéme žila, vyrástla, pracovala a dosiahla aj ocenenia.

Podstatné je, koho vybrali do video-medailónikov. Práve výber ukazuje cieľovú skupinu tejto webstránky. Raper, dvaja youtuberi, standupista, hudobník a nech sa nepovie, tak dáma v rokoch a jeden podnikateľ. Cieľovka je teda jasná, mladá generácia, ktorá november nezažila. Zároveň je to generácia, ktorej sa najľahšie premaže pamäť. Najmä ak od rodičov nezdedili historickú pamäť. Nevyčítam to mladým. Ani ich rodičom, ktorí museli ustáť brutálny nástup kapitalizmu so všetkým, čo k nemu patrí.

Zároveň ich prezrádza aj to, komu zmena nášho štátneho usporiadania sprospela. Staré známe Qui bono. Zmenou získali trh, získali kvalifikovanú pracovnú silu a získali za lacný peniaz aj firmy či fabriky. Je komické, ak o slobode hovorí krajina, ktorá má chúťky opäť po Európe rozmiestňovať zbrane. Ešte komickejšie v situácii, kedy nemáme takmer žiadnu slobodu. Nemáme vlastnú menu, nepatrí nám bankový sektor, nemáme priemysel vo vlastných rukách, ani poľnohospodárstvo či potravinárstvo. A nebyť úspešnej arbitráže, tak nám nepatrí ani Gabčíkovo. Nemáme žiadnu zdrojovú stabilitu. Sloboda nie je, že pár (ehm) umelcov môže konečne 40x za sebou povedať slovo na k alebo že máme v regáloch 40 farebných jogurtových kelímkov, no všetky s +/- rovnakým obsahom. Na tento „typ“ slobody odvahu naozaj netreba. Odvahu bolo treba na SNP a odvahu treba na to, keď sa malá krajina chce postaviť Goliášovi, lebo má už plné zuby šikanovania.

Počas novembra 89 som mal 12 rokov, bol som na tom námestí s otcom, sedel som mu na pleciach a štrngal kľúčami. Naopak rodina mojej manželky si ťukala na čelo a komentovali to slovami, že prídu mútne vody, v ktorých sa najlepšie loví a darí sa len šťukám. Po 30-tich rokoch môžme smelo porovnať prístupy oboch našich rodín, lebo máme pred sebou výsledok. A ten je, že kľúče od štátu sme už raz odovzdali, druhý krát tú chybu neurobíme. Tobôž nie americkej ambasáde.

P.S.
K tomuto som videl veľmi trefnú poznámku:

Čím mladší užívateľ Facebooku, tým horšie sa mu žilo pred novembrom ’89.

Foto: od Kaboompics .com z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *