O čom je samospráva

Vláda delegovala množstvo povinností na obce a dobre urobila. Celá debata sa totiž v médiách točí len o tom, koľko toho chudáci majú naváľaného a koľko ich to stojí peňazí. Správa obce a vecí verejných ale nie je o peniazoch. Ak to má byť o peniazoch, tak to sa volá podnikanie. Tam ak máte zamestnanca, ktorý je neproduktívny, prepustíte ho. V obci to spraviť nemôžete, nemôžete niekoho vysťahovať len preto, že má povedzme iné názory alebo sa nezhoduje s „firemnou kultúrou“.

Teraz si vezmite, ako ľudia pristupujú k voľbám. Účasť je dlhodobo mizerná a ľudia sadnú na lep komukoľvek, kto im nakuká aj pomerne ľahko overiteľný blábol. Nevyzerá to, že v časoch sociálnych sietí by sa to malo zmeniť. Ako v tejto situácii naučíte ľudí starať sa svoje okolie namiesto nekonštruktívneho nadávania na politiku? Tak, že regionálna politika je bližšia ako tá vzdialená v parlamente. No a za ľudí nemôžete preberať donekonečna zodpovednosť, to sa potom volá diktatúra.

Myslím si, že túto neutešenú situáciu vyrieši len väčšia zodpovednosť. Aj za cenu toho, že sa ľudia popália a budú 4 štyri roky čumieť ako bager na tvrdú hlinu, koho si to zvolili. Aj za cenu toho, že to babráci poriadne pokazia.

Takže ak samospráva fňuká, že má viac povinností, mám sa na pozore. A pozornejšie sa začnem pozerať, kto je vo funkciách, kto má aký životopis a kto chce verejnú službu robiť ako svoju bývalú eseročku.

Foto: pexels.com/photo/person-dropping-paper-on-box-1550337/

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *