Máme po voľbách

Po terajších komunálnych a župných voľbách som čítal množstvo komentárov. Jedni sa tešili, že neprešli tzv. extrémisti, iný sa vytešujú z neúspechu Fica a ďalší sú sklamaní, že uspeli liberáli.

Ani jedno však nie je pravda. V prvom rade treba povedať, že za výsledok nemôžu ani prázdniny, ani zmena času a tiež nie chýbajúce volebné zoznamy v schránkach. Prestaňme konečne hádzať vinu na tretie faktory. Podstata je inde. Všimnite si, ako disciplinovane volia voliči pravého spektra, resp. toho liberálneho. Je tomu tak už od voľby prezidenta a pokračuje to dodnes. A pritom volia mikrostrany. Naproti tomu ľavicový a národniarsky tábor sú rozbité na padrť. Úplná atomizácia. Skúste na moment použiť pamäť, je to mimoriadne užitočný nástroj. Keď sa vzdal Mistrík v prospech Čaputovej, ich voliči sa preskupili a ľavičiari a národniari len nadávali nad touto „skrivodlivosťou“. Na druhej strane sa národniari nechali rozbiť žabomyšou vojnou Harabina a Kotlebu. Nuž a pokračuje to dodnes. Rozdeľuj a panuj v praxi.

Prečo sa liberálny tábor vie takto dobre zosynchronizovať? Pretože má vonkajšie riadenie. Veci vždy vyzerajú jednoduchšie, keď ich niekto riadi. V tomto prípade tzv. oplotená ambasáda, na ktorú si chodia po noty ešte aj primátori, nielen politici vysokej politiky. Slovensko je malé a takéto informácie sa rozkríknu, nemusíte byť ani investigatívec. Naopak, ak má niečo vzniknúť organicky a prirodzene, trvá to dlho a ľudia si tým musia prejsť. Musia sa mnoho krát popáliť, aby prišli nato, že musia spolupracovať. Musí byť až naozaj veľmi zle, aby odložili svoje ego a nastúpila u nich kreativita a ochota spolupracovať. To sa ešte nestalo. Jednak máme ako národ mimoriadne vysoký prah citlivosti a jednak ešte mnohé dediny aj podniky žijú v blahom pocite. Síce čítame o vysokých cenách energii, ale na Slovensku máme mnoho obcí, župných podnikov aj súkromníkov, ktorí vytvorili konzorcium a vyjednali si na 5 rokov vopred cenu energie. A urobili to ešte pred touto fázou krízy.

Presne takto sa pozerám na výsledky. Načo napríklad v prešovskom kraji kandidoval Mazurek? Jeho percentá chýbali kandidátovi, ktorý mal väčšiu čancu presadiť sa. Načo kandidovalo také množstvo kandidátov? Matematika nepustí, títo všetci rozriedia už beztak mizernú volebnú účasť. Áno, máme základné právo voliť a byť volený, to nikomu neupieram. Vadí mi iné. Keď jeden kandidát dajme tomu nadáva v Nitre na Hattasa aký je neschopný, ale pritom vlastnou kandidatúrou sám prispeje k tomu, že nakoniec znovu vyhrá.

Výsledok volieb je závislý hlavne od atomizácie spoločnosti. Kým sa ako občania nespojíme, bude to takto. Na druhej strane si nerobme ilúzie, že sa napríklad niečo zmení na nitrianskej VÚC. Nezmení sa nič a nikto nepoletí. To isté sa stalo na meste, keď sa k moci dostal Hattas. Tiež mal veľkohubé reči, ako si spraví audit. Výsledok je ten, že nikoho nevyhodil a navyše pribral ďalších ľudí.

Médiá nevedia predpovedať, ale ani hodnotiť

Svoje predviedli aj médiá. Za všetky vyberiem postoj.sk a ich článok s hodnotením volieb. V skratke sa vytešujú z toho, ako pohorel Fico. Vadí mi aj to, že si novinári vo všeobecnosti zvykli ilustrovať svoje články obrázkami, ktoré si prispôsobia. Totiž, v danom článku majú fotku Fica ako sa drží za hlavu v parlamente. Nie je to fotka, ktorá by ho zachytila po volebnej noci, ako je zdrvený výsledkom. Je to fotka z inej príležitosti napasovaná na myšlienku úplne iného článku. Aj toto je propaganda. Obyčajná a prvoplánová propaganda.

Ale späť k článku. Väčšina politických komentátorov sa vytešuje z toho, ako pohorela strana Smer a množstvo pronárodných strán (ktoré paušálne nazývajú extrémistické). Najviac sa tomu tešia v Nitrianskom kraji, kde Becík zosadil Belicu. Táto radosť je stelesnením tvrdenia, že sa na Slovensku sa príliš mnoho ľudí teší z toho, keď susedovi skape koza. Hlas a jeho štruktúry sú to najhoršie, čo v Smere bolo a ľudia majú krátku pamäť. Kým sa budú ešte nejaký ten mesiac tešiť z Ficovej prehry, utešene nám tu rastú maďarské štruktúry, čo sa prejavilo na zastupiteľstvách. Tam maďarská koalícia zvalcovala všetko. (Toto nie je kritika Maďarska, len konštatovanie, že ak sme slabí a rozhádaní, využije to niekto iný. Je to kritika našej slabosti, nie že za ňu môžu Maďari, Česi, Rómovia či hocikto iný.) Opäť je to príklad vonkajšieho riadenia a synchronizácie. Ak to niekto riadi, tak to funguje a prináša výsledky. Ak má niečo vzniknúť živelne a naozaj zdola, trvá to dlho a je to bolestivý proces.

Netešil by som sa ani z tzv. nezávislých kandidátov a ani by som ich prevahu nehodnotil ako krízu strán. Poznám množstvo kandidátov, ktorí síce sú NEKA, ale neoficiálne majú podporu nejakej strany. Preto sú hodnotenia médií nesprávne, nezapočítavajú totiž práve tento faktor.

Záver

Voľby neboli ani referendom a v podstate neukázali nič mimoriadne. Sám som predpokladal, že v našom meste vyhrá Hattas. Zmýlil som sa v druhom a treťom mieste. Sú krízové časy a ľudia sa boja urobiť zmenu, aby náhodou nebola ešte horšia. Už si to zažili s Matovičom. Nechceli Fica a dostali chaos. Podstatné je, čo sa bude diať vo svete a hlavne, čo sa stane s našim vonkajším riadením. Teda čo sa stane s USA, Veľkou Britániou a EÚ. Ako sa zrúti ich doterajšia hegemónia a ako sa budú prekresľovať ekonomické, sociálne aj politické hranice. Na to ako spoločnosť ešte stále nie sme celkom pripravení. Proces prebudenia sa síce začal, ale potrebuje ešte množstvo času, aby sme ho videli aj navonok. Aby sa zosynchronizoval a odplavil preč egá. Vyvrcholenie krízy dá isto veci do pohybu a množstvo topiacich sa bude musieť zákonite hľadať záchranu vo vlastných rukách. Doslovne.

Foto: Pixabay z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

8 komentárov k “Máme po voľbách”

 1. Bohove, pekne si si týmto nasral do huby, taže nemôžu za to iní ake oni majú vonkajšie riadenie a podstatné je čo sa stane s vonkajším riadením SŠA a VB a eú … buď si schyzofrenik, alebo zradca

  1. Čítanie s porozumením. Nemôžu za to iný dokonca aj vtedy, ak sme riadení zvonka. Pretože vždy môžme zlepšiť svoju informovanosť a spoluprácu. Zlepšili sme ju? Zlepšili sme volebnú účasť alebo dali prednosť dovolenke a ďalej fňukali, ako zle nám vonkajšie riadenie dalo termín volieb?

   Toto je klasická scéna z Kocúrkova. Nadávame, že sekera padne na kolísku. Ale nie je toho, kto by tú sekeru dal preč. Ak nechceme, aby nás riadili, musíme sa to naučiť sami. O niečo jednoduchšie to pôjde, ak vonkajšie riadenie skrachuje, ale nie veľmi, pretože budeme musieť zamakať sami. Nikto nám to nedá zadarmo.

   Takže namiesto prskania na druhých si skús dorobiť DÚ. Ja za tvoje povolebné sklamanie ani nereálne očakávania nemôžem.

 2. Článok platí možno na západe republiky, na východe je to opačné. Zmobilizovali sa akurát tak dôchodcovia ktorí tam navolili prospechárske trilobity (z HLAS, SMER, KDH). Mladí tam nie sú a tí čo sú tak nevolili.
  Ja vidím najväčší problém že volíme „cudzie“ tváre, volebné obvody sú príliš veľké a nikto svojho kandidáta nepozná nie to ešte aby s nim hovoril a posúdil jeho kvality.
  A k teórii ohľadom zvyšovania kvality riadenia – nikdy nieje strana zárukou kvality konkrétneho človeka. Podľa výsledkov navolených zástupcov očakávam ďalší pokles kvality riadenia so všetkými dôsledkami.
  Na východe teda pozorujem že ľudia volili zo strachu, anonymne, hlavne starší, bez znalosti kvalít kandidátov alebo programov, na základe nejakej emócie.
  Vo výsledku bude na východe prekvitať biznis v zastupiteľstvách a nie mestá.
  Mám na to x príkaldov – Kežmarok, Snina, Humenné a mohol by som pokračovať.

  1. Neplatí len na západe. Nevšímajme si len najväčšie mestá, aj v obciach Nitrianskeho kraja išli Hlas, Smer a KDH, plus samozrejme maďarská koalícia.
   Skôr mám ten pocit, že si ľudia povedali – kradnú všetci, aj smeráci ale aj táto nová „protikorupčná“ vláda a už to skrátka vzdali.

   S volebnými obvodmi súhlasím, ale hráme s kartami, ktoré sme dostali rozdané. Takže ak vieme, aké sú mínusy tohto systému, mali by sme sa snažiť urobiť maximum, aby sme minimalizovali jeho dopady. Napríklad tým, že nepôjdu kandidovať hurá systémom kandidáti, ktorí tým pádom zničia akýkoľvek voličský potenciál. Ono tá volebná matematika nie je raketová veda. Tým pádom ľudia aj mohli voliť známe tváre, ale pri tom množstve každý dostal pár hlasov a spolu mali nič.

   V článku nevidím žiadne spojenie medzi vyššou kvalitou riadenia a stranou. Píšem o tom, že napr. na nitrianskej VÚC podľa mňa nedôjde k zmene. Možno Becík vymení riaditeľku kancelárie, ktorá bola staršia ako sám Belica a to bude asi všetko. Zemetrasenie nenastalo ani na meste, kde bol Dvonč. Hattas tiež nespravil čistku. Na týchto úradoch máš ťažné a chovné kone. Na VÚC je dosť chovných, na meste je ich minimum. Ak niečo vymenia, tak tie chovné. Ťažné sa meniť nebudú.

   1. Tak podľa mojich správ panuje na VÚC ťažká pohoda, nikto sa netrasie o stoličku. Toľko k želanej „zmene“, ktorú vraj Becík prinesie.

 3. Nemyslím si že to vzdali, ja na východe cítim skôr strach, priam až existenčný vzhľadom na prichádzajúcu biedu, a premýšľajú štýlom že ľavica je istota do zlých časov, pravica experiment do dobrých. Smutné je že aj tých pár pravicových kandidátov čo sa tam dostalo boli slabší ľudia z kandidátky, kvalitní ľudia neprešli.
  Kvalita riadenia vs. strana v článku nieje, ale chcel som tu myšlienku vyjadriť. A súhlasím s tebou, u nás v meste sa dokonca niektorí zamestnanci mesta vyjadrili že nebudú voliť určitého kandidáta lebo to pre nich bude znamenať že budú musieť pracovať. a takto si tu žijeme….

 4. Koordinovanosť voličov pri riadení zvonka…
  Poukazuješ na to aj v súvislosti s maďarskými stranami.
  V košickej VUCke nemá šancu uspieť kamdidát, ktorý nemá podchytených maďarských voličov. Trnka ich podporu mal a má. Bol to jediný kandidát, ktorého mnohé bilbordy boli nielen v slovenskom, ale aj v maďarskom jazyku.
  Opozícia neschopná dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi. Skutočná opozícia akú-takú snahu mala.
  A “opozícia”? Nepostrehol som, žeby Republika a Kotlebovci túto snahu mali, u nich to bolo len o ich kandidátovi, t.j. o riedení opozičných hlasov.
  Čo sa týka SMERu – tu mám pocit akokeby vypustenia týchto volieb. Zámer? Kádrová prázdnota? Vyhorenosť? Pripomína mi to “labutiu pieseň” HZDS…

  1. Môžeš mať pravdu s tým Smerom. Pretože jeden mladý Kaliňák ešte leto nerobí… ;-)

   Inými slovami, napríklad na nitrianskej VÚC mal Belica prestarnutý aparát, riaditeľka úradu bola hádam ešte staršia ako on sám. Belica nie je zlý riadiaci pracovník, ale dávno mal úrad obsadiť mladšími kádrami. Koniec-koncov, vychoval ich na škole dosť. Ak ich nevedel pritiahnuť, tak je to jeho odborné zlyhanie. Premieta sa to aj na celoštátnu úroveň a chýbajúce výťahy Smeru vyčítame mnohí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *