Krúžkovanie

Kým sa niektorí poslanci (mimochodom hlásajúci číru demokraciu) snažia posunúť náš parlament na úroveň rozpadnutého štátu Ukrajina, napísem radšej niečo o krúžkovaní.

Smeru (ale aj iným stranám) zvyknú vyčítať, prečo držia vo svojich radoch poslancov typu Monča Beňová a pod. Nuž preto, lebo keby predseda strany začal mirnix-dirnix vyhadzovať ľudí zo strany, bol by za despotu a médiá by ho právom rozniesli na kopytách. Druhá časť problém je, že tú Monču tam musel niekto prekrúžkovať a Fico to nebol. Získala najviac preferenčných hlasov! Boli to obyčajní ľudia, ktorí si namiesto rozumnej politiky radšej vybrali zabávu a bulvár. Chcú sa pozerať na Monču v Smotánke a čítať o nej chlopotiny. Boli to oni, kto ju tam prekrúžkoval. A boli to oni, kto z kandidátky nevybral schopnejších poslancov. Treba sa opýtať bežných ľudí, čí chcú byť vo svete zastupovaní buranmi alebo múdrymi ľuďmi.

Nemôžme sa oháňať potrebou lepšej či priamejšej demokracie, kým sme nezvládli ani prvý krok – preferenčné hlasy. Žiaľ, máme u nás takto nastavený volebný systém – len 1 volebný obvod. To nahráva ministranám s jednou hlavnou tvárou. Pri systéme s viacerými volebnými obvodmi by sme časom nepotrebovali ďalšie a nové zákony o hmotnej zodpovednosti politikov. Pretože každému politikovi by to voliči zrátali doma, v jeho rodisku. Nie je nič „príjemnejšie“, ako keď urobíte hlúposť a doma sa potom budete musieť hanbiť chodiť medzi ľudí. Jasné, niektorí bez chrbotovej kosti sú splachovací. S nakradnutými peniazmi odídu žiť do zahraničia. No napriek tomu by som nepodceňoval silu sociálneho vylúčenia. Pretože hanzlíkovi je dobre hlavne tu. Tu môže robiť machra, tu ho poznajú. Tu môže ukazovať svoju moc, lebo o tú ide, nie o peniaze. V zahraničí, kde je aj so svojimi peniazmi v podstate neznáma nula, to robiť nemôže. Bude bez kontaktov, bez zázemia, osamotený. Môže sa ohradiť vysokým plotom vo svojej vile, ale šťastím by som to zrovna nenazval.

Dokým sa u nás zmení systém volebných obvodov, dokým politikov nebudeme budovať a kontrolovať priamo z lokálnej úrovne, dovtedy tu máme krúžkovanie. V podstate jediný priamy nástroj voliča zmeniť stranu na slušnejšiu. Tiež mám výhrady voči Smeru a nebudem ho voliť z lásky. Ale presne preto použijem krúžkovanie.

P.S.

Páčil sa mi kamarát, ktorý z titulu svojej profesie odporúča ľudí, ktorých osobne pozná. Pozná ich prácu a odporúča ich napriek tomu, že ich strany voliť nebude. Takto vyzerá kultúra dialógu a spolupráce. Nie bliakanie, že celá časť obyvateľstva je paušálne zlá alebo neslušná.

Foto: od Steve Johnson z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *