O tom, ako vyzerá fašizmus v nás

Možno ste postrehli jedovatý status, ktorý napísala Dorota Nvotová. Vylieva si v ňom srdce a v podstate praje všetkým neočkovaným smrť. Jej status vyvolal na sociálnych sieťach pomerne veľké pobúrenie. 

Takýto prejav nie je ojedinelý a zažijeme ich podľa mňa ešte mnoho. Sám som ich zažil vo svojom okolí. Začalo to nevinne, najprv túžbou odobrať právo voliť, prešlo to cez výsmech a skončilo narážkach na fyzickú likvidáciu. Presne takto sa prejavuje fašizmus v nás. Je pohodlné tvrdiť, že fašizmus je niečo filozofické alebo abstraktné. Niečo, čo sa prejavuje len hákovým krížom a prísnou nemčinou. Alebo niečo, čo sme pochovali v minulom tisícročí. Nepochovali, pretože strach ešte stále existuje. A je to práve strach, ktorý je hlavným spúšťačom zla a nenávisti. Strach, že ma niekto ohrozuje. Alebo že niekto iný môže za moje nešťastie. Mimo strachu je to aj neschopnosť prijať plnú zodpovednosť za svoje činy. Keď sa to navyše skĺbi s vlastným pocitom výnimočnoti (alebo zodpovednosti…), tak je nešťastie dokonané.

Príklad Nvotovej by mal byť pre všetkých veľkým varovaním. Ona už svoje varovanie dostala zhora, má pľúcnu embóliu a trčí s ňou v Nepále. Každý v živote dostáva svoje varovania, vždy keď naňho prehovára život a tzv. „náhody“ (Boh, vesmír, príroda, akokoľvek to nazvete). Deje sa to napríklad cez majetkové alebo zdravotné straty. Rovnaké varovanie je to pre tých, ktorí na jej status reagovali nenávisťou, že má zaliezť a pod. Prečo míňať na túto osobu energiu, keď jednak poznám jej životopis a jednak vidím, že sa ocitla v zložitej životnej situácii? Len preto, aby som si vylial vlastný hnev? Poviem to takto, načo vôbec produkovať nenávistné reakcie, a potom mať vnútorný problém kam ich „vyskladniť“? Čo takto vôbec ich neprodukovať a následne ani nemáte problém, že máme okolo seba svinčík nenávisti. A plnotučného fašizmu.

Nehovoriac o tom, že kto je Nvotová, aby sme na ňu vôbec reagovali? Je to napríklad významý vedec, ktorý prispel k skvalitneniu nášho života? Ako nám vie ona pomôcť s kolapsom štátnosti či zdravotníctva? Keď už sme konečne a mimoriadne tvrdo zistili, že sme vedenie spoločného štátu prenechali tým najmenej schopným, prečo opakujeme tú istú chybu a ešte stále berieme do úvahy nejakú Nvotovú?

Tu niekde ležia korene fašizmu v nás. Kanalizujeme náš strach tým najhorším spôsobom a deje sa to na oboch stranách barikády. Ak nechceme, aby sa vrátil fašizmus vo svojej najškaredšej podobe, mali by sme v prvom rade vyriešiť fašizmus v nás. Ten každodenný, kedy je pohodlnejšie na kohokoľvek vybuchnúť ako začať rozmýšľať nad zmenou myslenia. Kedy to chcete zmeniť, ak nie dnes, keď napríklad niektoré elity majú hlúpe reči o tom, že treba presunúť jadrové zbrane z Nemecka do východnej Európy a krátko nato Angličania rozhodnú vytvoriť 3 nové vojenské základne v Nemecku ako prípravu na vojnu s Ruskom. V tejto situácii riešiť Nvotovú je ako starať sa o nezametený dvor, keď mi horí dom. Myslite na to vždy, keď pocítite nutkavú potrebu napísať niečo na sociálnu sieť. Alebo hoci aj vypustiť niečo škaredé z úst.

Foto: Lucas Pezeta z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

3 komentáre k “O tom, ako vyzerá fašizmus v nás”

  1. Nvotová je ukážkový príklad, o čom je hľadanie „duchovného rozvoja, pokoja, mieru, pochopenia a tolerancie iných v duchu ži a nechaj žiť.“ v Nepále, Tibete, Indii v podaní takých figúrok ako je ona. Osôb s jej stupňom mravnosti. Aj meno jej bývalého manžela je veľmi výpovedné.
    Správne si napísal. Je škodlivé venovať pozornosť a energiu takým ako ona a oplácaním rovnakou nenávisťou sa dotyční dostávajú na rovnakú úroveň. To je ten starý svet, ktorý končí, aby sme sa posunuli vpred.

    1. Áno, má to mnoho rovín, ktoré som do článku nezahrnul, ale pozorný človek si ich uvedomí. Hlavne v spojení s duševným rozvojom a kľudom, ktorý je v príkrom kontraste s jej rečami a činmi.

  2. Slovenský rozhlas… V nedeľu k obedu dáva rozhovor so ženou, ktorej vo februári 2021 ochorel muž na covid, ako najskôr zháňali lieky, keď neustupovali horúčky, volali záchranku. Samozrejme dostal zápal pľúc, nízku saturáciu, zobrali ho na ARO, na pľúcnu ventiláciu, no začiatkom apríla zomrel. Zaujímavá poznámka manželky bola, že tesne pred ochorením a počas ochorenia bol manžel zrazu veľmi pokorný.
    Pred mesiacom sa k obedu spovedala žena, ktorej pred rokmi zomrela na rakovinu dcéra, neskôr manžel.
    Slovenský rozhlas prispieva k šíreniu pozitívnej energie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *