Politický prehľad #2 (svet)

Vždy, keď sa objaví nejaká šokujúca alebo obrovská udalosť, treba sa pokúsiť odvrátiť od nej zrak a zaostriť na tiché vody, ktoré ticho plynú pod zemou. Presne ako keď sa máme dobre, treba o to intenzívnejšie myslieť na čas, kedy sa dobre mať nebudeme.

Máme tu pandémiu, ktorá zmrazila svet viac ako islandská sopka a finančné bubliny dokopy. Problém je ale v tom, ako túto situáciu vyhodnocujú médiá. Pokúsil sa zložiť vlastnú mozajku udalostí, tak ako išli súsledne za sebou.

Jeden Covid-19, dva prístupy

Dnes vidíme, že vo svete existujú dva prístupy k riešeniu tejto krízy. Laxný a prísny. Laxný predvádzajú štáty západnej Európy, v ktorých sa ešte pred pár dňami hrali zápasy a bežali maratóny. Prísny aplikujeme napríklad my. Kým v laxnom vlna nákazy príde rýcho a rovnako rýchlo aj odíde, v miernom s ňou budeme zápasiť o celých 100 dní viac. Ani jeden z týchto prístupov nie je lepší či horší. Veľký štát, ktorý má silnú zdrojovú stabilitu, si môže dovoliť ísť laxnou cestou a bude ho to paradoxne stáť menej. Do pár týždňov postavia extra nemocnice, zapoja silnú armádu a problém rýchlo vyšumí. Malý štát ako je náš, bez zdrojov, rezerv či silnej armády túto možnosť nemá. Nie preto, že ich niekto vopred nevytvoril. Ak fungujeme ako kolónia, nemáme jednoducho možnosti zvyšovať si tú stabilitu. Vlastne, jednu možnosť máme – vzdelanie. Len ak sa podvihne vzdelanosť národa, vtedy môžme začať niečo budovať.

Aj preto očakávam, že sa začnú objavovať tresné oznámenia na premiéra, štátne hmotné rezervy a kadekoho. Realita je taká, že máme zviazané ruky. Viď nákup rúšok na Ukrajine, kde nás jednoducho preplatí bohatší Nemec. A odkiaľ má ten Nemec svoje peniaze? Ak nám trvalo 15 rokov doklepať dvojitú kvalitu potravín do polovice a k stále bezzubému európskemu zákonu, prečo ľudia čakajú, že naša vláda bude mať silu a výtlak riešiť iné vážnejšie situácie. Takáto je realita, zatiaľ máme len na toto. Nie kvôli našim zlým politikom. Kvôli našej vlastnej nevzdelanosti, ktorá nám „umožňuje“ voliť neskúsené deti, komediantov a bábkohercov. Kto bude skôr voliť odborníka, iný odborník alebo laik? Matika tu naozaj nepustí.

Ďalšia rovina pandémie je, že je to pre mňa stále viac mediálny vírus, než skutočný. Nie, nepopieram jeho existenciu. Zostávam doma a nosím rúšku. Ale zároveň stále aplikujem kritické myslenie a viem, že štatistika úmrtí nemusí byť úplne presná. Môžu tam byť zarátaní aj ľudia, ktorí umreli pre iné príčiny, napríklad pre polymorbídnosť (súbeh viacerých ťažkých ochorení). Vírus bol už len tou poslednou kvapkou, ale hlavnou príčinou je celkový zlý stav pacienta. Preto si myslím, že agresivita tohoto vírusu nie je zďaleka taká, než aká je vykresľovaná v médiách. Môju teóriu opäť podporuje aj sémantika. Prečo dostal tento vírus prívlastok nový? Veď aj prasacia chrípka bola nová. Aj tá vtáčia. Toto je derivát chrípky, resp. SARS-u, takže vo svojej podstate nič nové. Vo svete sú vírusy stále, mutujú a je normálne, že sa s nimi ľudstvo vysporadúva. Teraz sa však omieľa dokola slovo nový. A na pozadí toho sa v Číne menia činovníci vo vedení štátu, pretože aj tam prebieha vnútorný boj elít, presne ako v USA. Na pozadí vírusu pekne krásne skončili protesty v Hong Kongu. Bez násilia, bez zatýkania, úplne „prirodzene“.

Na osnove vírusu sa niesla aj nádcha pápeža. A čuduj sa svete, vírus sa u neho nepotvrdil. 1. marca ohlásil Vatikán, že pápež zostane doma. Okamžite sa vyrojili špekulácie. 3. marca sa zverejnilo, že pápež nemá koronavírus. No a hneď na druhý deň, 4. marca sa Vatikán rozhodol odtajniť svoje archívy z čias vojny. Prvá reakcia médií bola, že sa ukáže spolupráca Vatikánu s nacistami. Cirkev na to ale odpovedá, že sa histórie nebojí a miluje ju. Cirkev má hlavne čas, operuje v storočiach a tak aj plánuje svoje kroky. Preto si myslím, že má pravdu, pretože tá špina, ktorá sa odtiaľ môže vyvaliť, môže nakoniec uškodiť niekomu úplne inému, než cirkvi. Len tak pre srandu to neodtajnili. A neodtajnili by to, keby si neboli istí, že im to neuškodí. Mimochodom, odtajňovanie vojenských archívov bude prebiehať aj v Rusku. Zaujímavá synchronizácia udalostí, čo poviete?

Rozvíjajú sa aj teórie, kto ten vírus vypustil. Vraj Amerika, pretože najväčšie ohniská sú akurát najväčší americký oponenti dnešného sveta – Čína, Irán a Európa. Toto je veľmi prvoplánový pohľad na vec a skôr by som tipoval Čínu samotnú. Už som spomínal, že im vírus pomôže upratať si v Hong Kongu aj na domácej politickej scéne. Ako bonus si upracú aj vo financiách a umožní im to v rámci dedolarizácie zbaviť sa toxických peňazí. Keby to spravili v normálnom stave, tak môže na trhoch nastať panika. Keď sa to spraví v stave pandémie, tak je to samozrejme pochopiteľné a nikto nenamieta. Veď logicky sa každý sám snaží chrániť, nie? Znova, všetky zmeny prebehnú akosi „prirodzene“, bez oponovania. Zvyšok zamaskuje vtipný hoax o zlej Amerike, ktorá vírus roznáša dronmi.

Ropa, ropa…

Popri víruse si všímam aj Blízky východ a cenu ropy. Nielen preto, že som do zásoby tankoval omnoho lacnejšie než pred týždňom, ale aj pre Turecko a jeho vojnové dobrodružstvá v Sýrii.

Erdogan jednoducho stratil rozum. Pustil sa do vojny na území Sýrie a zároveň začal tlačiť utečentov do Európy. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. EÚ povedala (konečne) rázne nie. A na konci tejto avantúry Erdogan odletel do Moskvy, kde mu bolo ukázané jeho miesto. Pomocnú ruku mu síce núkal Irán, ale načo, keď celé Turecko závisí od Ruska v atómovom priemysle, zbrojárstve, ropovode, obchode aj turizme. Takže Erdogan si vykopal svoj vlastný hrob a zrejme zažijeme rozpad tohoto štátu. Mimochodom, veľmi zaujímavá je situácia z pohľadu NATO, pretože Turecko je jeho členom. A ani to mu nebráni byť v konflikte s iným členom tohoto zoskupenia – Gréckom. Takže ak niekto tvrdí, že napríklad EÚ je spolok rovnocenných, tak sa šeredne mýli.

Čo sa týka Blízkeho východu, rozhorela sa ropná cenová vojna. Vraj si Saudi postavili hlavu, kde v skutočnosti si ju postavilo Rusko, keď v podstate odstúpilo od OPEC+ a svoje ceny si bude určovať samo. Problém Saudov je, že sú len nástrojom USA, ich predĺženou rukou. Tým pádom budú aj prví na rane, keď to celé začne padať. Tunajší analytici síce kuvikajú, ako na tom dolár získa, ale zrejme sa neprebudili z amerického sna. Rusko má dnes už vlastné zdroje a je schopné ustáť nízku cenu. Stalo sa najväčším exportérom pšenice, má vlastný peňažný výmenný systém, svoju ropu obchoduje v rubľoch a mohol by som pokračovať ďalej. Nízka cena ropy v prvom rade odstaví USA a jej bridlicový biznis. Pád Saudskej Arábie odstaví zasa nenormálne nákupy zbraní, ktoré tento štát robí nielen pre seba, ale aj celý Blízky východ. To sú dve citeľné straty pre americký rozpočet. A karty navyše pre Trumpa, ktorý hovorí, že americké firmy by sa mali stiahnuť domov. Ten Trump, ktorý len stelesňuje ťažký vnútroštátny boj tamojších vládnucich elít. Po pandémií a páde ekonomiky mu už nik nebude oponovať. Ani ho nazývať bláznom. Opäť to bude úplne prirodzené a nikto z analytikov sa nad tým nezamyslí. Len ako vždy, otočia kormidlo a nevysvetlia, prečo pred rokom tvrdili úplný opak. Dnes si už dovolím povedať, že je veľká šanca, že zažijeme rozpad USA po vzore Sovietskeho zväzu. Pri ňom sa zvezie aj Blízky východ ale napríklad aj Poľsko, ktoré vo veľkom štýle postavilo terminály a pýtalo si jadrové zbrane. Rusko sa nie nadarmo zaangažovalo v Sýrií a nie nadarmo robí poriadok s Tureckom. Isto nechcú mať na hraniciach rozbitý región, z ktorého sa bude šíriť len rozvrat. Takého suseda nechce mať nikto. Toto nie sú veľmocenské chúťky, toto je čisto pragmatické jednanie.

Čo to znamená pre Slovensko

Podstatné pre nás na Slovensku teraz je, orientovať sa na všetky svetové strany, pretože sa svetová ekonomika začne radikálne meniť. EÚ práve v priamom prenose predviedla svoju finálnu neschopnosť, resp. rozdelennosť. A prestalo platiť predošlé delenie Sever/Juh = zodpovedné/nezodpovedné štáty. Delenie sa zmenilo na Divoký Západ/V4 v zmysle prístupu k migrantom aj k pandémií.

Ešte dôležitejšie bude, nevyhadzovať si tieto veci na oči, ako to nesprávne robí napríklad Blaha zo Smeru. Robiť si posmešky z politických oponentov sa dá len odtiaľ potiaľ. Aj on by si mal uvedomiť rovnako ako Matovič, že kampaň už skončila. Keď príde na lámanie chleba, treba začať pracovať s každým, aj s ideovým nepriateľom. A áno, aj s kotlebovcami. Pretože štát nie je firma a nemožno z neho občanov na hodinu prepustiť. A rovnako treba umožniť, aby sa tí, ktorí sa mýlili, dokázali zo svojich chýb poučiť. Nie aby sme do nich kopali a vyhadzovali im to na oči do siedmeho kolena. Len spolupráca nás posunie ďalej. Dúfam, že si to uvedomia aj nové strany. A budú si dávať pozor na to, že ich v chaose nasledujúcich mesiacov budú pokúšať rôzni vychcálkovia. Takí, ktorí prešli x stranami a jediní, kto s nimi zatiaľ nemal tú česť, sú neskúsené deti nových strán. Preto nemôžme glorifikovať len mladosť a dravosť. Musíme spolupracovať, inak to už naozaj nejde.

Foto: od Suzy Hazelwood z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *