Politický prehľad #44

Dnes to bude skôr výber drobných udalostí, ktorými sa prejavujú väčšie deje.

Naď podal trestné oznámenie na Blahu

Podal ho preto, lebo ho Blaha nazval vlastizradcom a ako správne Naď podotkol, ide o mimoriadne závažný zločin s vysokými trestnými sadzbami. Myslím si, že Naď urobil týmto krokom dobre. Nemyslím si, že to Blaha neočakával alebo ho to prekvapilo. No teraz sa debata konečne posunie preč z Facebooku, kam podľa mňa nepatrí. Nemožno riadiť štát cez sociálne siete a médiá. Pred pol rokom som Blahovi napísal, že statusy nás z biedy nevytrhnú a treba konať, nie rozprávať. Na základe tohto TO sa ukáže, ako na tom Blaha je. A my občania uvidíme, ako je na tom štát. Aká argumentácia bude použitá, ako bude vedený súdny spor, aké budú predkladané dôkazy. Možností je viacero:

  1. Možno sa ukáže, že Blaha je tlčhuba a nebude vedieť dokázať svoje tvrdenia.
  2. Alebo sa naopak jeho slová potvrdia, čo bude zásadný problém pre Naďa.
  3. Tretia a podobne reálna možnosť je, že súd nerozhodne objektívne a pustí sa do honu na čarodejnice.

Nech už bude výsledok aký chce, dá nám cenné informácie o terajšom stave všetkých zúčastnených strán. Následne sa budeme ako občania vedieť zariadiť.

Ukrajinskí mafiáni ešte stále vyvážajú z krajiny (nakradnutý) majetok

Manželka ukrajinského exposlanca sa pokúsila preniesť do Maďarska pár kufrov hotovosti. Maličkosť, iba 28 miliónov dolárov a 1,3 milióna eur. Informáciu priniesla bieloruská televízna stanica Nexta, ktorá sa angažovala v tamojších protivládnych protestoch. Dnes má pri svojom logu ukrajinskú vlajočku, takže zjavne nejde o žiadnu tzv. proruskú trúbu.

Incident ukazuje jediné. Ak sa snažia hotovosť vyviezť takýmto hlúpym spôsobom bývalí poslanci, čo potom robia šikovnejší poslanci či oligarchovia? Ďalšia vec je, že odkiaľ majú takýto obnos peňazí. Logicky z korupcie. Lenže na korupciu treba vždy dvoch (na čo často zabúdame aj na Slovensku). Kto korumpuje na Ukrajine? Rusi? Kto im pumpuje úvery a na čo sa tieto používajú? Na zlepšenie životnej úrovne Ukrajincov?

Ukrajina má dlhodobo veľmi zlý index korupcie a nepomohli jej ani obvinenia samotného Zelenského, keď sa objavil so svojou podvodnou schémou v Pandora Papers. Podľa týchto zistení má tesné kontakty s ukrajinským oligarchom Komolojskim.

Prípad manželky exposlanca Kotvytského je omnoho zaujímavejší, ako len pár kufrov plných miliónov dolárov. Už v roku 2015 ukrajinská tlačová agentúra priniesla článok o tom, ako tento poslanec „zabudol“ do svojho priznania zapísať majetok v hodnote takmer miliardy hrivien. Keď sa naň pýtali novinári, odkázal ich na účtovníka. Vraj on by to mal vedieť. Vtedajší poslanec bol zároveň obchodným partnerom, resp. pravou rukou Arsena Avakova. Ide o bývalého ministra vnútra a podľa niektorých zdrojov 8. najvplyvnejšieho človeka v Ukrajine. V roku 2012 bol na neho vydaný medzinárodný zatykač, na základe ktorého ho aj zatkli v Taliansku. Lenže medzičasom bol zvolený do ukrajinského parlamentu a zatykač tým pádom padol. V neprítomnosti ho odsúdilo Rusko, napríklad za obzvlášť kruté vojenské metódy, ale aj zmenožňovanie práce novinárov a ich ohrozovanie. Pustil sa do neho ešte aj hlavný rabín Ukrajiny zato, že menoval zástupcu veliteľa neonacistického bataliónu Azov za šéfa polície Kyjevskej oblasti. Proti menovaniu Kotvytského za ministra vnútra boli dokonca aj mimovládky typu Transparency International.

Jednoducho, kam sa na Ukrajine človek pozrie, tam sú stopy neonacistov. Zločincov, ktorí boli cielene dosadzovaní do vysokých funkcií. Takéto množstvo indícií médiá hlavného prúdu spolu so západnými politikmi nebudú vedieť obkecať ani keby sme im dali priestor vo všetkých novinách.

Čaputová sa hrala na intelektuálku

Rýchlo rozprávajúca Čaputová sa ocitla v debatklube spolu s Martinom Milanom Šimečkom, saleziánom Petrom Jackom a mimovládkarkou Zuzanou Wienk. „Debatu“ vysielala aj verejnoprávna RTVS, kanál 24. Jednostranný výber hostí už ani nestojí zato komentovať, objektivitu by ste tam márne hľadali.

Keď si takíto ľudia nahrávajú na smeč, tak z toho vylezú len nechutné prehlásenia. Napríklad, keď Šimečka povedal, že Rusko vedie poslednú imperiálnu vojnu, pretože Západ toto už prekonal a kolónie nemá. Žije tento človek na Marse, že nevie, koho živí Afrika? Tiež nevie, na koho šnúrke visí Nemecko, ktorému USA bez reptania zrušia plynovod a prikážu, čo má robiť so svojou armádou? Napriek tomu neprekvapil, pretože jeho video, ako spolu s kamošom Sorosom „dali dole Mečiara“, je už pomaly legendárne.

Čaputovú nemá ani zmysel komentovať, zaslúži si len trvalú ignoráciu. Vypúšťa síce súvislé toky slov, ale zmysel v nich ťažko hľadať. Problém však je, že ide o vrchného veliteľa našich ozbrojených síl. Najmä ak sa rozhodla podporovať neonacistický režim na Ukrajine. Týmto dostáva Slovensko na rovnakú stranu, na akej sme sa ocitli v 2. svetovej vojne. Až následné SNP skorigovalo historickú chybu a škvrnu našej minulosti. Lenže za cenu krvavých obetí a zmasakrovaných vypálených dedín. Verím, že dnes to nebude treba a SNP 2 prebehne na vyššej úrovni, nie vojenskej. Napriek všetkému je konanie Čaputovej (a Hegera s Korčokom či Naďom) pozitívnou správou, pretože založia pre našu budúcnosť dôležitú poistku. Ale o tej neskôr, keď príde jej čas.

P.S.

Kotlebovci mali odjakživa problém so SNP a zdá sa, že rovnakou vadou trpí aj hnutie Republika, resp. ich mediálna odnož nazvaná Kulturblog. Relatívne nenápadné informačné útoky na partizánov sa u nich množia už nejaký ten čas.

Foto: cottonbroPexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *