Ako na propagandu

Jeden príklad za všetky. Haagsky tribunál začal vyšetrovať (nielen) Rusko z vojnových zločinov.

V tejto súvislosti si spomeňme, ako sa zachovali USA, keď chcel Haag vyšetrovať ich samotných za rozvrat Afganistanu. Nedali vyšetrovateľom víza. Čiže im neumožnili robiť šetrenie na americkej pôde.

Vyšetrovať vojnové zločiny nepochybne treba, ale nie takým spôsobom, že sa pred súdom bude kopiť hora podaní alebo budeme niektoré zverstvá dlhodobo ignorovať. Pretože Afganistan bola už len posledná kvapka v rade iných predošlých invázií a prevratov americkej armády. Haag nemôže fungovať selektívne alebo len zbierať podania a tlačiť pred sebou riešenia.  A potom vraj len naše súdy sú nefunkčné…

Propaganda si najnovšie zmyslela, že bude obmedzovať informačné kanály, zakazovať vysielanie a pod. Znamená to začiatok jej konca. My, ktorí sme ešte zažili komunizmus a vtedajšiu cenzúru, o tom vieme svoje. Jednak sa ľudia naučili čítať medzi riadkami, jednak systém stratil akýkoľvek rešpekt a spel už len ku svojmu zániku. Dnes, v čase internetu zakazovať oficiálne (nie pokútne) zahraničné zdroje je to isté. Spôsobí to len jediné. Ľudia sa dovzdelajú, naučia sa používať technológie, nastavia si VPN a budú si robiť vlastný názor. Na používanie tejto technológie už nemusíte byť hacker a mnoho ľudí ju už využíva, aby sa napríklad dostali k obsahu v streamovacích službách. Neobstojí ani cena, pretože VPN dnes stojí okolo 4 eurá mesačne. Dám ich radšej na prístup ku mnohým zdrojom, ako platiť podobné peniaze za jeden uzamknutý propagandistický obsah napríklad v denníku SME. Chceli cez projekt konšpirátori.sk odstaviť iné weby od inzercie, nakoniec sami zaniknú na úbytku sledovateľov. Novinári v americkej CNN to už zažili. Čo želáš iným, to sa tebe splní.

Dôvera v tradičné médiá bola na bode mrazu už pred pandémiou, tá ju však dokázala poslať do ešte väčšieho prepadu a čo sa deje dnes je pomaly nepredstaviteľné. Výsledok nebude žiadna katastrofa, naopak. Je to preformátovanie sveta a každej jeho oblasti. Od politiky, cez zdravotníctvo, školstvo, ekonomiku, šport, médiá až po nefunkčné svetové organizácie a inštitúcie. Propaganda túto zmenu len urýchli, v žiadnom prípade jej nezabráni. Preto nie je na mieste hnevať sa na propagandu ako takú. Ani na propagandistov. Robia očistnú službu. Podstatné je dovzdelať sa, smerovať energiu k vlastnému pokroku. Každú vojnu či propagandu môže ukončiť jedine vzdelanie. A ak sa má takto zásadne zmeniť naša civilizácia, potom by sme si s tým vzdelaním mali švihnúť.

Doplnenie z histórie

Nařízení Rady pro obranu Říše o mimořádních rozhlasových opatřeních. – Za rozšiřování zahraničných zpráv i trest smrti.

Z Berlína 1. Září (Čtk.) Na podkladě Vůdcova výnosu o zřízení ministerské rady na obranu Říše z 30. srpna t. r. se nařizuje takto:

§ 1. Naslouchání zahraničních rozhlasových vysílačů jest zakázáno. Kdo proti tomu jedná, bude potrestán káznicí. V lehčích případech může býti uznáno na vězení. Používané přijímací přístroje budou zabaveny.

§ 2. Kdo rozšiřuje zprávy zahraničných vysílačů, bude potrestán káznicí a ve zvláště těžkých případech smrtí.

§ 3. Vězením, nebo káznicí bude dále potrestán, kdo bude jednat proti předpisům, vydaným podle § 6.

§ 4. Ustanovení tohto nařízení neplatí pro ono jednání, které se děje při výkonu služby. Pro projednávaní a rozhodování o provinilcích proti tomuto nařízení jsou příslušny zvláštní soudy. (Sondergerichte.)

§ 6. Říšský ministr pro lidovou osvětu a propagandu vydá právní a správní
předpisy, nutné k provedení a doplnění tohto nařízení, zvláště může vydat
předpisy o odebrání rozhlasových přístrojů.

§ 7. Toto nařízení nabývá okamžitě platnosti.

V Berlíně 1. Září 1939
Ministerská rada pro obranu Říše.

K tomuto sa dá dodať len jediné – pravda sa nikdy nevynucuje zákazmi.

Foto: PixabayPexels

 

 

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *