História ako cvičiteľka

História je cvičiteľkou, až dokým danú lekciu nezvládneme.

Včera bol na RTVS dvojdielny dokument s názvom 1968 – rok ktorý otriasol svetom. V ňom zazneli slová filozofa Herberta Markuseho. Na adresu svetových udalostí v rokoch 1968-69 povedal nasledovné:

„And it is a society growing on the condition of accelerating waste, planned obsolescence and destruction, while the substratum of the population continues to live in poverty and misery.“

Voľný preklad je, že spoločnosť rastie pri zvyšovaní mrhania, plánovaného zastarávania a deštrukcie, zatiaľčo substrát populácie pokračuje v živote v chudobe a mizérií. Presne jeho slová dnes v podstate opakujú politickí komentátori, sociológovia aj rôzne svetové fóra. Po pandémii o pravdivosti tých slov nik pochybovať nebude. Len sa znovu objavia a vyvolajú senzáciu, že to niekto povedal už vtedy. S takýmito „predpoveďami“ sa teraz roztrhne vrece. Isto sa nájdu aj nejaké odkazy v knihách či v Simpsonovcoch.

Pozor, nehľadajme za tým ale senzáciu. To podstatné je, že to povedal na udalosti roku 1968. Že ten problém tu bol už vtedy, len sa ho podarilo potlačiť a poprieť. Dovolilo sa, aby ten nádor ďalej rástol. Resp. tento systém viac utiahol šróby a ľudia sa nedočkali lepšieho sveta. Naopak. Dnes je situácia taká istá. Ďalej sa uťahujú šróby, nasadzuje sa plošné sledovanie a netoleruje sa iný názor vo verejnom diskurze. Každá kritika, aj tá oprávnená, ktorá navrhuje riešenia, je prehlásená za hejt.

Takto isto sme žiaľ neporazili v druhej svetovej vojne fašizmus. Spojenie vlád a korporácii nebolo nikdy globálnejšie a tesnejšie ako dnes. V druhej svetovej vojne sme fašizmus porazili len vojensky, nie ideologicky. Preto sa mu podarilo opäť vzklíčiť a rozrásť sa ako pýr v záhrade, kde sa majiteľ viac venuje grilovaniu ako podpore užitočných rastlín. Po zlyhaní zbraní zrejme treba pristúpiť k silnejším prostriedkom – myšlienkam a informáciám, nimi donútiť milionárov v politike aj médiách správať sa v medziach normy.
Nie však ďalšou revolúciou, po ktorej sa ešte viac budú uťahovať šróby. Len a len informáciou a vzdelaním. Novým SNP, verziou 2.0. Pretože informácia je vždy viac ako peniaze. Spolu s kritickým myslením vám ich nikto nikdy nevezme, nemusíte ich strážiť zámkom a vždy sú vám k dispozícií, k vašemu úžitku.

Citovaný text je súčasťou dlhšej prednášky, tu je celé znenie. Druhá časť dokumentu o udalostiach roku 1968 bude na večer Dvojke 2. apríla 2020 na RTVS.

Foto: Wikipedia.org

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *