Sledovanie má stopku

Pripomeňme si najprv, ako to celé začalo. Zákon predložil do Národnej rady Šeliga. Následne sa mu ušlo kritiky ešte aj od vlastných, ktorí museli zmierňovať znenie zákona.

Zákon potom prešiel, ale Smer ho napadol na Ústavnom súde. Ten teraz vyhodnotil, že niektoré ustanovenia sú skutočne v rozpore s Ústavou SR. Vláda na tento výsledok zareagovala ústami vicepremiérky Remišovej, ktorá miesto uznania, že návrh bol podaný zle nekompetentným mladým a neduživým spolustraníkom, obula sa do Ústavného súdu. Vraj informuje zavádzajúco. Plus obligátna pesnička o Smere, ako im hádže polená pod nohy.

Inú reakciu zvolila ministerka spravodlivosti, mimochodom z tej istej strany, keď vyhlásila, že uprednostňuje zmenu sporných častí zákona.

Slovensko nie je jediné, ktoré rieši dilemu hromadného zberu údajov a sledovania občanov. Aj preto asi 300-členná iniciatíva vedcov z celého sveta vydala stanovisko Contact Tracing Joint Statement, v ktorom popisuje základné a vhodné princípy použitia IT a sledovania. Medzi spomínaými odborníkmi sú ľudia z nášho stredoeurópskeho priestoru a spoločne upozorňujú na orwelovčinu a prehnané snahy o sledovanie.

Zhrňme si to – Remišová, ktorá pripravovala tento zákon, ho predložila cez Šeligu v takom znení, že ich vlastný kolegovia ho museli korigovať. Následne Ústavný súd konštatoval, že zákon má sporné časti. Ministerka s tým problém nemá a sporné časti navrhuje opraviť. Vicepremiérka nemá ani právne a ani IT vzdelanie, jej kolega Šeliga zasa minimálnu právnu prax a skúsenosti. Ani jednému z nich to nebráni kritizovať Ústavný súd. Ich spolustraníčka a ministerka spravodlivosti skúsenosti má, pracovala ako advokátka a neskôr vyučovala na Katedre ústavného práva na Trnavskej univerzite.

Ak chcú politici pracovať za ľudí, bolo by dobré, kedy si prestali brať osobne oprávnenú kritiku. Buď si doplnili vzdelanie, našli si novú výhovorku (lebosmer je už teraz otrepané) alebo začali konečne počúvať skutočných odborníkov. Je 300 mien málo? Medzičasom ho podpísalo ďalších 300 odborníkov.

P.S.

Ten dokument podpísaný IT a security odborníkmi je jedna z odpovedí na dilemu, o ktorej som písal včera v tomto článku. Ak si politici rozohrávajú svoje súkromné vojny na úkor občanov, je na aj odborníkoch, aby im to zavrhli.

Foto: od Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *