Prečo je dôležitá typografia a prečo by sa ju mali učiť aj učitelia

Ako učiteľ občas siahnem po materiáloch v Zborovni. Keď ako bývalý grafik vidím toto, prichádzam k záveru, že v rámci štúdia by učitelia mali absolvovať základy informatiky, ale aj grafického dizajnu. Máme 21. storočie.

Ak si učiteľ dá námahu, spracuje hodnotný materiál, a potom ho zabalí do takéhoto obalu so všetkým, čo mu Word alebo PowerPoint ponúkol v šablónach, dopadne to zle a jeho práca vyšla navnivoč.

Ak vám kolegom učiteľom môžem poradiť, menej je viac. Ak sa snažíte niečo zdôrazniť, nemôžete zdôrazňovať príliš veľa vecí naraz. Jednu, max dve. Nehovorím, že ten materiál musí vyzerať ako z módnika, ktorý som niekoľko rokov zalamoval. Stačí základ typografie a práce s ňou. Nie tiene, nie všetko boldom a pod.

Konkrétne v tomto texte je červenou odlesňovanie, starovek a Slovensko. Ako spolu logicky súvisia tieto pojmy? Nijako. Ak by som dal červenou napríklad len časové údaje, farebnosť by dávala väčší zmysel. Takto grafika priamo narúša pochopenie textu, pretože rozloženie textu a farby sú elementárna obrazotvorná rovina jazyka. Tá stojí nad všetkým, aj nad písaným textom. Každý človek myslí v obrazoch a predstavách, preto je dôležité, aby obraz zodpovedal obsahu textu. Každého vnútorný jazyk je iný a jedinečný, ale základné symboly vnímame spoločne (napríklad teplé a studené farby a pod.).

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *