Politický prehľad #8

Melie sa to hádam na všetkých frontoch. V stranách, medzi štátmi, na celom svete. Niektoré udalosti vynechám, pretože si zaslúžia samostatný článok.

Bohapustá agitka

Mladý Šimečka sa rozhodol, že bude miesto Slovenska hájiť dobré meno EÚ. Žiaľ, robí to spôsobom, ktorý hrubo zavádza. Vo svojom statuse tvrdí, že to bola Európska komisia, kto zažaloval Rakúsko za diskrimináciu pri sociálnych dávkach pre našich pracovníkov tam. Ako prví dali na súd Rakúsko naši bežní občania, asi tisícka Čechov a Slovákov. Dokonca aj na rakúsky súd. Ten sa rozhodol počkať na verdikt európskeho. Šimečka to prezentuje ako víťazstvo EÚ a popri tom tvrdí, že naše vlády by nemali výtlak, aby si niečo takéto vyhandlovali sami. Teda potvrdzuje dávno známy fakt, únia sa delí na silné a slabé štáty. Chcel agitovať a nakoniec aj pravdu povedal.

Škoda, že nespomína, ako to isté Rakúsko urobilo z európskeho zákona o dvojitej kvalite potravín zdrap papiera, tesne pred jeho schválením. Alebo to, že Rakúsku sa teraz náramne hodí zmeniť legislatívu späť, pretože je závislé na opatrovateľkách z východného bloku. Až tak, že pre ne vybavilo špeciálne vlaky do Rumunska. Takú istú závislosť ukazuje Nemecko. Podstata je, že únia aj silné štáty boli okolnosťami donútené prestať ignorovať východný blok, ako to robili doteraz a budú musieť v niečom ustúpiť, ak si nás nechcú úplne pohnevať.

Alebo inak, Nemecko a Rakúsko majú svoj záujem udržať u seba naše opatrovateľky, samozrejme za čo najnižšiu sumu. Náš záujem je protichodný. Koho záujmy bude obhajovať EÚ?

Svätý boj proti konšpiráciám

EÚ sa činí aj v boji proti dezinformáciám. Obludné na tom je, že pred pár rokmi u nás tento boj zvádzal obrazne povedané jeden stredoškolský učiteľ a jeden saxofonista, dnes je to agenda posvätená a financovaná z najvyšších miest. Mimoriadne vtipný je ale spôsob, akým to robí. Vybrala si rapera a jeho dve študentské práce ako statočného bojovníka. Pretože raper je úplná autorita, o ktorú sa môže oprieť taká veľká inštitúcia ako EÚ.

Ide to ešte ďalej, urobili súťaž, kde majú ľudia posielať tie najhlúpejšie dezinfo. Odbavujú sa na tých najokatejších informáciách, napr. že vo vakcínach budú kamery. Ešte raz, dezinformácia je stopercentná lož, ale tak isto aj jedno percento lži rozriedenej v 99% pravdy. Tá druhá spomínaná je nebezpečnejšia, pretože nato, aby zapôsobila, musí sa tlačiť dlhšiu dobu – má teda trvalejšie následky. Prvoplánové nezmysly zhasnú tak rýchlo, ako sa aj objavili. Že ich zožerie pár slaboduchých, nie je problém. Problém je v tichej a nenápadnej propagande, ktorú má problém rozlíšiť aj vzdelanejší človek.

Medzinárodné smerovanie

Naše ministerstvo zahraničných vecí sa prejavuje už naplno. Jeho minister mal včera rokovanie s Rakúskom a Českom v tzv. Slavkovskom formáte. Je to iniciatíva, ktorá je odpoveďou na montovanie Rakúska do V4. Keď v roku 2014 Maďarsko zamietlo návrh pridať do V4 Slovinsko a Rakúsko, v nasledujúcom roku sa objavil Slavkovský formát. Nech to zoberiem z akéhokoľvek pohľadu, V4 je pre Rakúsko ohrozením. A ako vravel de Gaulle: „národy nemajú priateľstvá, len záujmy“.

MZV aj Rakúsko budú samozrejme tvrdiť, že Slavkovský formát nie je namierený proti V4, len ho dopĺňa.

Nešťastná sieť 5G

Aj tu sa roztočilo koliesko vyslovene hlúpych dezinformácií, ktoré napríklad šíria, že nové siete vyvolávajú COVID-19. Veda je však omnoho pragmatickejšia a tento článok v Scientific American tvrdí, že nemáme žiaden dôvod veriť, že 5G je bezpečná. Problémom je, že antény (čiže žiariče) musia byť od seba len 100-200 metrov, čo je mimoriadne hustá sieť.

Čudné je, že okolo 5G sietí počujem v médiách len šumy a dezinformácie. Kde sú relevantné výskumy a štúdie? Je jasné, že technický pokrok nás predbieha a ľudia mu nestačia. Sociálny čas sa nezrýchlil, nezačali rodiť 5-ročné deti. Zato čas technického pokroku rastie exponenciálne a ľudstvo nemá doteraz vyriešené mnohé z etických otázok okolo umelej inteligencie či dosahu technológie na ľudské zdravie. Ako pri liekoch, aj tu by mala platiť zásada opatrnosti. Nemáme sa kam ponáhľať. 8K video nám život objektívne nezlepší. Ale napríklad lepšie životné prostredie áno.

Obrat na Ukrajine

Potom, ako koncom minulého roku začal Rudy Giulliani rozoberať na súčiastky Ukrajinu a pôsobenie Bidena v nej, sa dnes ľady pohli. Prokuratúra na Ukrajine zahájila stíhanie Porošenka vo veci vlastizrady a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Medzičasom sa v USA rozbehla Obamagate. Informácie sú protichodné, ale stále svedčia o tom, aký veľký vnútroštátny boj prebieha v Spojených štátoch a že je tesne previazaný s udalosťami na Ukrajine. Boli to americkí vládni predstavitelia, ktorý sa tam pretŕčali. Bola to americká štátna občianka, ktorá bola ukrajinskou ministerkou financií. A nakoniec, boli to americké štátne záujmy, ktoré tlačili napríklad jadrové palivo do ukrajinských elektrární.

Jeden detail je na tom zaujímavý. V uniknutých rozhovoroch sa spomína vyhodenie generálneho prokurátora (GP) a dosadenie nového. Nepripomína vám to niečo? Napríklad tunajšiu snahu o inštalovanie neprokurátora Lipšica za GP cez zmenu zákona? Toho Lipšica, ktorý navyše rečnil na ukrajinskom Majdane?

Turbulencie okolo Smeru

Dvaja jeho poslanci sa dali dokopy s dvoma poslancami KDŽP, čo je mimoparlamentná strana, ktorá sa do parlamentu dostala po chrbte Kotlebu. Tak isto, ako sa do európskeho parlamentu dostal napríklad sudca Radačovský, ktorý dnes pôsobí ako nezávislý.

Polovica politických komentátorov to poňala tak, že KDŽP označila za extrémistickú stranu. Je to nezmysel a koledujú si týmto o žalobu. Útočia na nich aj cez Kuffu (tiež KDŽP), ktorého mnohí označujú za náboženského fanatika. Pozoruhodné konštatovanie, pretože vo vláde máme hneď dvoch ministrov, ktorí sú mimoriadne nábožensky založení a jeden z nich prehlásil jógu za okultizmus. Takže znova tie dvojité metre.

Vráťme sa ale k Smeru. Títo dvaja poslanci rozhodne nie sú etalónom kvality v našom parlamente ani v samotnej strane. Podmanický už zo Smeru vystúpil a myslím si, že ho nebude škoda. Môj pocit je, že niektorí členovia Smeru nemajú tušenie o rozsahu preskupovania síl, aký sa tu rozohral. Stačí si ale pozrieť vyjadrenia Fica a Pellegriniho za minulý mesiac. Všetky tie, v ktorých sa spomína ľavicovejšie smerovanie strany alebo slniečkári. A treba si pozrieť aj rôzne obraty vo vyhláseniach. Menej informovaní členovia ich zrejme nevedia prečítať a majú s tým rovnaký problém, ako slovenskí politickí komentátori. Ďalší členovia, ktorí boli na palube len pre osobný prospech a pekný výhľad, sú zrejme tiež zmätení a rovnako ich nebude škoda. Tak isto ich nie je škoda v žiadnej inej strane, len si prosím nenahovárajme, že existujú len v Smere a nikde inde. A rovnako si nenahovárajme, že stranícke turbulencie nie sú aj inde. Spomeňte si na SDKÚ, KDH, taktizovanie Remišovej po jej odchode z OĽANO či SaS a Galka. Za ľudí to po tichom odplížení Kisku ešte len čaká. Áno, na počty je ich najviac v Smere, pretože je to najväčšia slovenská strana. Ale štatisticky je ich rovnaký pomer, ako v každej inej, rovnaké percento prospechárov, ktorí sa len vezú.

Nemám túto mozajku ešte celú doskladanú, preto ju ako špekuláciu nebudem zverejňovať. Čo viem povedať teraz je, že podľa mňa v nasledujúcich mesiacoch budeme svedkami, ako sklapne niekoľko dobre nastavených pascí. V čase neistoty robia ľudia chyby a pasce vždy najlepšie fungujú v hmle.

Blaha ich možno vyjde draho

Nie Smer, ale jeho arcinepriateľ Poliačik upozornil v Denníku N nato, že vytrvalé blokovanie Blahu v medzinárodných delegáciách nás môže stáť hlasovacie práva v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Inými slovami, kto s čím zachádza, s tým aj schádza a každá zbraň sa môže obrátiť proti vám, ak s ňou neviete správne zaobchádzať.

Zaostávame

Naše zaostávanie potvrdzujú už aj oficálne čísla a odborníci vo svojich článkoch, napr. tento. Že je pomoc pomalá a komplikovaná tvrdí aj Mihál, ktorý ešte donedávna sedel na ministerstve sociálnych vecí.

Slovenská ekonomika sa v prvom kvartáli prepadla takmer o 4%, čo je viac, ako odhadovali analytici. Susedné Česko išlo dole o –2,2% a Maďarsko zaznamenalo 2% rast. To bolo kriku, ako už len gumy z armády vedia riadiť podniky, keď ich tam Orbán poslal.

Podstatné otázky sú:
– Akí analytici odhadovali tie čísla?
– Kde je ekonomická krízová rada, ktoré chceli byť na začiatku dve a potom ticho?
– Kde sú odborníci, na ktorých táto vláda vyhrala voľby? Mysleli tým Mikloša, ktorý pred krízou tvrdil, že zarábame príliš veľa a opäť to tu treba celé reformovať?

Ako s humorom otvoriť Overtonovo okno. Alebo rovno 3…

Ivo Hoffman prešiel do satirického tónu a ide mu to v ňom dobre.

Na ďalšie čítanie

Vynechal som napríklad masívne prepisovanie vojnových dejín a s tým súvisiacu propagandu, ktorá naberá obludné rozmery.

V medzičase si môžete prečítať aspoň krátky výňatok z práce čínskeho generála, ktorý píše o bojových prostriedkoch a o tom, ako je dnes zbraňou prakticky čokoľvek a ktokoľvek. Dopĺňam, že jeho tvrdenie hovorí v podstate o politike, nie armáde. Armáda len vykonáva konkrétne politické záujmy daného štátu. Dobré je si uvedomiť, že informácia je plnohodnotná zbraň. Voľakedy bolo potrebné mať veľkú armádu, ale dnes, v informačnom veku, sú to dáta. Armádou sú teda aj médiá.

Foto: od Skitterphoto z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *