Ako vláda systematicky odkladá problémy

Viackrát som písal o tom, ako sa táto vláda stavia k riešeniu problémov. Ak ich nevie vyriešiť (lebo nemá odborníkov?), tak ich jednoducho zruší alebo odloží do budúcnosti. Stalo sa to s maturitami, je to tak aj s eurofondami.

V utorok mala podpredsedníčka vlády tlačovú konferenciu, v ktorej hovorila, ako chce pomôcť regiónom eurofondami. Pripravila vraj novú výzvu, cez ktorú sa to má udiať. To zároveň predpokladá, že zruší doteraz bežiace výzvy, kde už projekty boli schválené a čakali len na podpis.

Scenár je nasledovný: Starosta obce si nechal v minulosti vypracovať projekt a podal ho. Štátna správa ho vyhodnotila a starosta si mohol oficiálnou cestou overiť, ako o projekte rozhodla hodnotiaca komisia a všetky relevantné štátne orgány. Je to pomerne dlhý proces a konečný podpis zmluvy je skutočne už len formalita. Toto podpredsedníčka vlády stopla a vyhlásila novú výzvu.

Priamo od mojich zdrojov viem, čo bude nasledovať. Starostovia vezmú už raz schválený projekt, prepíšu mu hlavičku, resp. ho dajú na nové tlačivo a podajú ho tak isto, ako podali ten predošlý. Len s tým rozdielom, že peniaze uvidia o pol roka, pričom ich mohli mať už teraz. Odloženie problému do budúcnosti. Z praxe asi viete, že odložený problém je rastúci problém. Len preto, lebo si podpredsedníčka povedala, že si vytvorí nové ministerstvo. Teda nebude mať personálne kapacity pri preskupovaní úradov, aby dotiahla existujúce projekty do konca teraz, keď to najviac treba. Inak povedané, prepriaha kone uprostred brodu. A navyše to robí uprostred povodňovej vlny.

Ak si poviete, že toto jej opatrenie je isto zamerané na korupciu u smeráckych starostov, tak sa mýlite. Týka sa to všetkých starostov, konkrétny príklad o ktorom viem, nie je starosta, ktorý kandidoval pod hlavičkou Smeru.

Ako to bolo s tými odborníkmi?

Foto: od Andrea Piacquadio z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *