Dva príklady, kedy dezinformácie šíri mejnstrím

Máme v jazyku krásne príslovie Zlodej kričí Chyťte zlodeja. Toto sa dá použiť aj na dezinformácie, šíria ich totiž tí, ktorí proti nim najviac bojujú. Obludné to začne byť, ak sa o svojej pravde snažia presviedčať deti na školách.

Keď Denník N bojuje proti hoaxom a sám ich pritom vytvára

https://dennikn.sk/1924319/od-kontajneru-co-zhabala-merkelova-po-caputovu-pred-vlajkou-usa-prehlad-hoaxov-v-casoch-korony

Vytiahli napríklad kauzu zabaveného kontajnera, ktorá sa odvíjala nasledovne:

– Nemecký úrad pre hospodárstvo a export zastavil vývoz osobných ochranných prostriedkov z Nemecka 4. marca 2020.
https://www.bafa.de/DE/Aussenwirtschaft/Ausfuhrkontrolle/Coronavirus_Schutzausruestung/coronavirus_schutzausruestung.html

– Švajčiarsko a Rakúsko hlasno protestovali, Švajčiarsko sa tým zaoberalo aj vo svojom parlamente.
https://www.parlament.ch/de/ratsbetrieb/suche-curia-vista/geschaeft?AffairId=20205142

– V Rakúsku politický komentátor riešil predposratosť Rakúska pred Nemeckom, že nepostupovali proti zabaveniu materiálu právnou cestou. Článok má názov Moderný nemecký lúpežný ritier. Celkom trúfalé na mienkotvorný denník, nie nejaké treťoradé médium.
https://www.derstandard.de/story/2000115771536/coronavirus-moderne-deutsche-raubritter

– Nakoniec nastúpila EÚ a Nemecko svoj zákaz zrušilo ešte v tom istom mesiaci.

– Premiér Pellegrini neskôr potvrdil, že išlo o náš kontajner.

Áno, slovník Jaroslava Pašku nezodpovedal presnej realite, Merkelová v danom čase nič nezhabala. Ale jej vláda zadržala zdravotnícky tovar s úplne jasným cieľom – v prípade potreby ho zhabať a použiť pre vlastnú ochranu. Inak by nezastavovali export. Podstata statusu Pašku je, že si toto niekto v EÚ vôbec dovolí voči iným štátom, pandémia-nepandémia. Kým ostatné štáty to riešili ostro, diplomatickou cestou alebo priamo v parlamente, naše MZV miesto zistenia skutočností začalo útočiť na Pašku a to isté urobili slovenské médiá. Nebránili naše záujmy, nekonfrontovali Nemecko, ale stiahli chvost a nadávali tým, ktorí upozornili na neprávosť, ktorá sa neskôr potvrdila. Hoax teda aj naďalej šíri Denník N.

Aktuality sa snažia navodiť dojem, že socializmus bol len zlý a nijaký iný

Aktuality.sk vytiahli seriál o mýtoch socializmu. V aktuálnej časti na to idú aj cez potraviny. Neviem, akú mali motiváciu otvoriť túto tému práve v tomto čase, ale môj odhad je, že je za tým ohlásené silnejšie ľavicové a sociálne smerovanie niektorých politikov.
https://www.aktuality.sk/clanok/799228/socialisticke-myty-potraviny-boli-kvalitnejsie-a-neexistovali-prijmove-rozdiely-2-cast/

S potravinami som mal v živote niečo do činenia, preto si dovolím rozbor tejto dezinformácie, ktorú aktuality vedome šíria.

V ich článku sa odvolávajú na to, aké potravinové škandály zažila ČSSR, ale absolútne chýba zasadenie týchto udalostí do konkrétneho merítka. Nezohľadňuje, či po zistení nastala náprava, či sa po zistení nezlepšila technológia a pod. Už vôbec neporovnáva, aké potravinové škandály zažili v tom istom čase štáty západnej Európy, napríklad Nemecko alebo Francúzsko či Veľká Británia. Námatkovo som si dohľadal tieto udalosti v Nemecku a našiel som hormónmi napichanú teľacinu (opakovane), víno pančované glykolom aj detskú ryžu obsahujúcu pesticíd. Alebo mám spomenúť vodu Perrier, ktorá obsahovala benzén a v roku 1990 museli stiahnuť okolo 160 miliónov fliaš? Alebo 1200 mŕtvych otrávených olejom v Španielsku v roku 1981?

Výsledok je ten, že autor článku a mimovládka, ktorá ho pomáhala naplniť zrejme nemajú presné dáta. Novinári vyslovene anekdoticky vybrali pár šokujúcich prípadov, ale nie je z nich jasné, či išlo o systémové zlyhania, koľko sa ich stalo, či boli napravené atď.

Celkové naladenie článku sémanticky smeruje k paušálnemu odsúdeniu socializmu, čo je logický aj historický nezmysel. Takto sa salámovou metódou formuje verejná mienka. Tí neskôr narodení sú týmto masírovaní pomerne hojne a bez dodržania základných princípov vyváženej žurnalistiky. Takto sa prepisujú dejiny aj povedomie ľudí.

Očakávam, aby sa ozvala hygiena, zalovila v archívoch a zverejnila, koľko podobných udalostí má zaznamenaných, ako boli riešené a pod. Ozvať sa môžu aj doboví pamätníci. Stále máme medzi sebou profesorov, vedcov či vedúcich podnikov, ktorým slúži pamäť a vedia poskytnúť svedectvo. Bez tohoto je článok na aktuality.sk iba znôška dezinformácií na osnove politického boja.

Záver

Zásadný problém je, že novinári oboch médií sa jasne profilujú ako silní bojovníci proti dezinformáciám. Denník N s tým ide dokonca aj do škôl. Chyby robí každý, ale ak niekto bojuje za čistotu mediálneho priestoru, tých chýb by mal robiť čo najmenej. Aj od policajta či učiteľa očakávame vyššiu mieru zodpovednosti a správneho chovania, než u iných profesií. Potom si prečítame štúdiu z Oxfordu a Reuters, kde sa dozvieme, že u nás médiám verí veľmi slabých 28%. Čuduj sa svete…

Foto: od Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *