Politický prehľad #20

Máme krátko pred Vianocami a rozvrat nášho štátu sa nezastavil, ale naopak zrýchlil. Môj pocit je, že sa to neukľudní ani sviatkami a skôr očakávam turbulentnejšie obdobie. Takže nie horúca jeseň, ale horúca zima. Nechcem byť zlým prorokom, ale chaos + neschopná vláda + stres + samota + Vianoce sa až príliš často = samovražda. Rozumiem, že problémy, v akých sa mnohí z Vás ocitli, sú existenčné. Sám vidím podobné osudy vo vlastnej rodine. Skúsme si ale spomenúť na našich predkov, ktorí prežili dve svetové vojny a napriek tomu sme my dnes na svete. Zvládnuť to môžeme len tým, čo tvorí základ Vianoc – rodina, spolupatričnosť a vzájomná pomoc. Myslím, že je evidentné, že vláda nám nepomôže, že si musíme pomôcť sami.

Poľsko a Maďarsko

„Under the deal, EU leaders will issue a declaration, stating that the rule-of-law link to funds will be applied objectively and only to safeguard the proper use of EU money, rather than to punish countries under the separate EU rule-of-law probes.“

Čo to v preklade znamená? Lídri EÚ vydajú vyhlásenie, že ich nariadenia sa nebudú používať na trestanie iných štátov, ale len na kontrolu správneho používania týchto prostriedkov.

Som zvedavý na tvár eurozväzáka Šimečku, ktorému takto hodili do koša ten jeho „obrovský úspech“. Rovnako som zvedavý na tvár Korčoka, ktorý sa nezastal našich partnerov vo V4 a chcel sa od nich emancipovať.

Korčok nenechal na seba dlho čakať, okamžite vyrazil do boja. Len opäť sa nezmohol na nič iné, ako politický boj, kde obvinil opozíciu z toho, že vraj uráža našich susedov. Maďarsko a Poľsko docielilo, že o „právnosti“ štátu nebude rozhodovať eurokomisia ale riadny súd. To je ich víťazstvo a rovnako tak naša prehra, že sme ich v tom nepodporili. Prečo prehra? Keď sa naši občania začnú obracať vo veľkom na európske inštitúcie kvôli chaosu, ktorý tu robí aktuálna vláda, môžeme mať problém s „právnym štátom“ aj my. Tu je k tomu fundovanejší rozbor.

P.S. Stále ale majme na pamäti, že záchranný balík je úver, nie sú to peniaze, ktoré vytiahneme z termínovaného vkladu alebo matraca. Rovnako treba spomenúť vyhlásenie Orbána, že tento úver odmieta a zdôrazňuje, že peniaze musí zarobiť zdravá ekonomika a že sa nemá zatínať ďalšia sekera.

Takí normálni ekonomickí zabijaci

Po totálnom výpredaji majetku v divokej privatizácii sa teraz plne aktivizovali všetci fanúšikovia Mikloša. Ono sa Mikloš po návrate z Ukrajiny zaktivizoval  aj sám, vidno ho v médiách, usilovne píše články a dáva rozhovory.

Jeho dielo sa rozhodla dokonať mimovládka INESS, ktorá sa zaoberá ekonomickými analýzami a komentármi. Navrhuje dokončiť začatú robotu –  rozpredaj všetkého, čo nám ešte zostalo. Chceli by predať železnice, poštu, vodu, lesy, zdravotnú poisťovňu aj TIPOS. Citujem ich slová: „Najmä druhá vlna privatizácie otvorila cestu pre skutočnú transformáciu Slovenska na modernú globalizovanú ekonomiku.“ To všetko v mene konkurencie, ktorej sme všetci prekážkou. Tak už to konečne občania všetci pochopte a prestaňte robiť prekážky modernej globalizovanej ekonomike a hlavne tej konkurencií.

Kto je táto mimovládka? Rovnako ako všetky jej podobné hovorí o sebe, že je apolitická a nezávislá. Vo svojich výročných správach ale nezverejňuje mená firiem, organizácii či významných darcov, vďaka ktorým sa jej darí fungovať a neustále zvyšovať svoj mediálny výtlak. Vieme však, kto všetko túto organizáciu podporuje. Dostali napríklad ocenenie od Atlas Network, čo je americká mimovládka. Venuje sa propagácii libertariánstva a voľného trhu. Cenu štedro zadotoval výrobca cigariet Philip Morris, ťažiarska spoločnosť ExxonMobil ale aj Koch Industries, čo sú mimo iného aj významní americkí politickí lobisti. Z jednej z definícií politiky zasa vieme, že mimovládne organizácie tiež robia politiku. Označiť sa teda za apolitického nesedí. Možno tak bezpartajného áno, ale v ich prípade je tzv. apolitickosť otvoreným klamstvom. Pri ich mediálnom výtlaku je to čistá politika, akurát ju uskutočňujú inými prostriedkami ako napríklad politici. Nezávislosť posúdiť nevieme, pretože nepoznáme ich darcov.

Maloobchod bojuje

Po prvej vlne, kedy smeli byť otvorené veľké (zahraničné) reťazce, nie však lokálne papiernictvá, hračkárstva či iné podniky, dnes stojíme pred rovnakým problémom. Maloobchod sa už nemieni prizerať svojej vlastnej poprave a bojuje za svoje práva. Keď sa objavil nápad obmedziť u reťazcov predaj iného ako jedla a drogérie, tieto tiež pohrozili, že podajú žaloby za diskrimináciu, lebo eshopom to nik nezakázal. Táto prestrelka dopadla tak, že maloobchod priznal prehru a ak nedostane včas podporu, v budúcom roku zatvorí. Víťaz? Opäť veľké reťazce.

Osud bývalého policajného prezidenta

Najprv sa dostala von proaktívne správa polície, že Lučanskému sa niečo stalo pri cvičení. Neskôr sa objavila správa, že to, čo sa mu stalo, hraničilo so stratou života, aby túto verziu vystriedal pokus o sebevraždu. Nasledovala tlačová konferencia ministerky spravodlivosti, kde všetky predošlé informácie vyvrátila a vraj sa nejednalo o zranenie oka, ale Lučanský bol operovaný na oddelení ORL, čo je ušno-nosno-krčné. Viac svetla do prípadu nepriniesol ani advokát Lučanského.

Kauza žije ďalej, kde napríklad analytik Žitný otvorene spochybňuje verziu ministerky spravodlivosti a nesúhlasia s ňou aj opoziční politici. Podstatné je, že táto vláda si za žiadnych okolností nemôže dovoliť jeho smrť, pretože by to bol jej definitívny koniec. Treda dodať, že nepekný koniec. Ale to je na iný článok.

Trump alebo Biden?

Každé ďalšie odmietnutie žaloby súdom smeruje k stále horšiemu výsledku pre samotné USA. Najnovšie sa žalobu Texasu voči štyrom štátom zamietol Najvyšší súd. Nezamietol ju ako neopodstatnenú, zamietol ju kvôli tomu, kto ju podal, pretože tvrdí, že štát Texas nie je dotknutou stranou. Ďalej FBI uvažuje, že bude stíhať generálneho prokurátora, ktorý za Texas podal spomínanú žalobu. Odpoveďou je, že sa tento štát pokúsi otvoriť ústavu. V hre je aj vyhlásenie mimoriadneho stavu a ďalšie scenáre. V hre je aj využitie energie cudzieho (ruského) zasahovania do volieb, ktorými „osladzovali“ prezidentovi Trumpovi jeho funkčné obdobie. To sa teraz môže obrátiť proti Bidenovi či demokratom, ktorí sa „kamarátili“ napríklad Číňanmi.

Medzičasom sa vo Washingtone dejú násilné protesty. Nadišiel ale čas zboru voliteľov, ktorí včera potvrdili Bidena ako víťaza volieb. No a čerstvá správa – generálny prokurátor USA sa rozhodol odstúpiť. Do inaugurácie je ale stále dostatok času, aby sa udialo množstvo udalostí, ktorých výsledok môžu byť Rozpadnuté štáty americké. V druhom slede bude zaujímavé, čo to urobí s burzou a medzinárodnými trhmi. Inde som čítal celkom trefný titulok, ktorý dokonalo charakterizuje aktuálnu situáciu – Neprezident Biden a nevíťaz Trump. Inými slovami patová situácia, ktorá nikoho neukľudní, naopak.

Nie je všetko len Trump vs. Biden

V Kalifornii sa voda stala komoditou, podobne ako ropa alebo zlato. A ako je známe, s komoditami sa špekuluje. V prípade vody je táto špekulácia na hranici základných ľudských práv.

Foto: Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *