Slovensko nemá plán, ale Rakúsko ho už aplikuje

Dlho som pracoval v reklamnej branži a médiách, preto sa na reklamu a inzerciu pozerám z iného uhla ako bežný kozument. 

Posledný mesiac som si začal všímať, že u nás inzerujú rôzne rakúske firmy a podniky. Ako prvá mi udrela do očí pekáreň Ölz, ktorej reklama začala bežať v našej televízii. Ich výrobky možno poznáte, sú to tie veľké balené trvanlivé vianočky a briošky dostupné takmer vo všetkých supermarketoch. Ide o rodinnú firmu s ročným obratom okolo 200 miliónov Eur a tisíckou zamestnancov. (Pozn. autora: Potravinám som sa dlho venoval ako novinár, preto registrujem kedy, kto a čo u nás inzeruje alebo inzeroval.)

Rovnako som si všimol reklamy na rakúske lyžiarske strediská. Bežia nielen na internete a sociálnych sieťach, nájdete ich napríklad v magazíne Plus 7 dní.

No a potom si prečítam článok o našich pekároch, ktorí dlhodobo kričia o pomoc. Nevidíme v našej televízii ich reklamu, lebo na ňu jednoducho nemajú. A už vôbec neuvidíte ich reklamu v rakúskej televízii. Rovnako ako v ich médiách neuvidíte reklamu na slovenské víno alebo lyžovačku. Dávnejšie prebehla u nás informácia, že naši výrobcovia vína, ktorí ho robia bez chémie a prirodzeným spôsobom, nemôžu svoje produkty predávať u nás. Porovnateľný produkt z Rakúska sa tu ale veselo predáva.

Toto sú pre mňa výstražné znamenia, že prebratie našich pekární a trhu Rakúskom je už za rohom. Je to hlavne preto, lebo Slovensko nemá plán. A Rakúsko ten svoj aktívne uskutočňuje – na nás.

Vlastne nie, dovoľte mi jednu opravu. Predsalen u nás je niekto, kto plán má. Je to napríklad Korčok a Valášek, ktorí sa rozhodli slúžiť jednak Rakúsku pri rozbíjaní V4, ale tiež USA, ktoré sa naťahuje s Ruskom a Čínou o Európu a jej potravinový a energetický trh. Rezignovali sa samostatnú politiku v náš alebo európsky prospech.

P.S.

Toto v skutočnosti nie je kritika Rakúska. Toto je v prvom rade kritika Slovenska. Nedostatočne podporujeme rodinné podnikanie, nedostatočne podporujeme lokálnych producentov a predajcov a naše reťazce nie sú tie, ktoré expandujú do Rakúska, ale naopak, my sme kolonizovaní ich výrobkami. Preháňam? Pevne verím, že sa v tomto prípade mýlim.

Foto: YouTube Ölz

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

5 komentárov k “Slovensko nemá plán, ale Rakúsko ho už aplikuje”

 1. Viktor, Olz vianočky som kupoval v Nemecku (aj tam sa predávajú) roky. Sú určite dobré, ale to slovíčko trvanlivé sa nezaprie. Aby bolo niečo trvanlivé, musia do toho niečo pridať, aby to vydržalo taaak dlho. Olz dobre vyzerá, dobre chutí, ale má to ďaleko od poctivo upečenej vianočky, bábovky doma z bežných surovín bez prídavkov na ochutenie, nakyprenie, farbu, vôňu…
  Správne si podotkol, že nekritizuješ rakúskych pekárov. Nie je ich za čo kritizovať. Veď si robia excelentne svoju prácu.
  Pár krát po návrate z Nemecka som si ešte kúpil Olz, ale už kupujem zásadne slovenské výrobky, mimo hypermarketov.

  1. Tie vianočky sa predávajú kade tade, nielen v Nemecku.

   Všetky články, ktoré venujem Rakúšanom, nie sú v skutočnosti smerované ako kritika na nich. Vždy kritiku smerujem k nám, či sme urobili dosť preto, aby sme veci robili pre podporu našich podnikov. A kritika na tých, ktorí pracovali nie pre blaho Slovenska, ale pre blaho Rakúska.

   Ak už mám niekedy vliezť k rakúskemu alebo nemeckému obchodníkovi, aspoň sa tam snažím kúpiť slovenský produkt. Drvivú väčšinu času nakupujem v lokálnej sieti.

 2. Takto postavený článok nemá vychodisko. Je len konštatovaním. V dnešnej situácii je existenčne dôležité, aby sme kupovali Len slovenské výrobky. Dnes, keď kúpna sila opäť valcuje cudzie reťazce je dôležité na každom kroku toto pripomínať a zvýrazňovať. Keď ste robili v reklame, čo tak reklamný slogan, ako je výhodné pre Slovensko kupovať len slovenské potraviny a výrobky. My, čo rozoznávame tieto reklamné signály, to musíme posúvať ďalej, kto to spraví iný? Ja osobne tiež minimálne využívam nákup od megavýrobcov v megapredajniach.

  1. Máš pravdu, ale mám vo zvyku písať články ako seriály, kde na seba nadväzujem. Pokračovanie bude práve s domácou vianočkou z domáceho obchodu. Na inej stránke som to už publikoval, tu ešte nie.

  2. snazim sa podporovat domacich vyrobcov potravin. bohuzial prax je taka, ze po case sa ich vela zvykne zopsut = klesne kvalita. neviem ci je znizenie kvality sposobene zvysenou produkciou alebo zvysenim nakladou. v kazdom pripade by som uvital zachovanie kvality. co sa vsak malokedy stane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *