Politický prehľad #26

Príroda sa začala prebúdzať a blíži sa termín, kedy podľa všetkých doterajších štatistík končí aj sezóna akútnych respiračných ochorení. Na druhej strane rastú vedľajšie škody.

Vládna rošáda

Tanečky okolo demisie, vyjednávaní a zostavovaní „novej“ vlády skončili aj neskončili. Rozdiely sú na prvý pohľad minimálne, ale pri lepšom pohľade rozsiahle.

Matovičovi sa jeho podmienkami aj nezvyčajným mlčaním podarilo nasledovné. Donútil všetkých zúčastnených naplno sa prejaviť. Nie že by sme to o nich nevedeli už predtým, ale teraz to dali najavo aj tým, ktorí sa o politiku doteraz buď nezaujímali alebo jej nerozumeli.

Neraz som v minulosti napísal, že Matoviča považujem za demolátora. Vo svojej doterajšej politickej praxi nič nevytvoril, naopak len ničil, kričal a protestoval. Preto treba uznať, že v demolovaní je Matovič expert a môže byť Slovensku aj užitočný. Napríklad tým, že do odpisu tejto vlády (a hlavne zahraničného riadenia) zapojí aj Čaputovú. Tým, že Čaputová vymenuje Matoviča za ministra financií a plagiátora Gröhlinga za ministra školstva bez toho, aby namietala odbornosť, stáva sa spoluvinnou. Ešte aj mäkkýš Kiska si dovolil namietať voči nominácii na ministra vnútra. Čaputová nie, namiesto kvalitnej výmeny si vybrala hlavne rýchle riešenie. Vraj aby sme už nestresovali občanov. Nie aby sme vybrali lepších ministrov?

Spolu s Čaputovou zapojil Matovič do odpisu aj Progresívne Slovensko, svojho politického rivala, ktorému rastú preferencie aj krídla. Najprv tým, ako táto ministrana zareagovala na vládnu krízu – urobili petíciu za predčasné voľby, keď už dávno takáto petícia prebehla online (Draxler) aj fyzicky zberom podpisov (opozičné strany). Odpisuje ich aj vyššie spomínaným odpisom Čaputovej, ktorá je vnímaná ako ich kôň. Nezabúdajme, odkiaľ prišla – bola podpredsedníčkou strany PS.

Je tu aj odpis ďalších osôb. Na post ministra zdravotníctva chcú dosadiť generála a riaditeľa ružomberskej nemocnice. Tej nemocnice, kde sa istý čas nachádzal aj generál Lučanský a kde sa udiali zatiaľ neobjasnené udalosti.

Suma sumárum, víťazom rok trvajúceho cirkusu je ešte stále Matovič. Cirkus bude zároveň pokračovať a v tejto fáze je to pre dobro celkového vyliečenia Slovenska aj voličov. Hegera ani nejdem rozoberať. Venoval som mu predošlý článok a jeho životopis hovorí jasnou rečou. Bude ideálnym obetným baránkom a maskotom celej vlády, na ktorého sa to zvezie.

Nateraz je dôležité, že vládni predstavitelia neutiekli a prípadné obvinenia ich zastihnú vo funkciách. To je pre nich násobne horšie, ako by im čelili ako súkromné osoby. Preto Matovičovi držím palce, aby ďalej nechal prejaviť sa všetkých a doprial im dostatok priestoru, nech sa postupne odpíšu.

Či to ustojíme my občania? Budeme musieť, pretože každé liečenie znamená trápenie a chronické ochorenie sa lieči dlho. Boli to práve občania, ktorí dali vo voľbách hlas osobám ako Kollár, Remišová či Sulík. A boli ochotní dať ho aj progresívcov, ale aj kotlebovcom.

Vietor sa obracia

Čo nebolo možné pred rokmi, je dnes realitou. Napríklad vo včerajších večerných správach na RTVS rozoberali vládnu krízu a v rámci ankety sa opýtali aj niektorých bývalých premiérov. Viete, koho sa opýtali? Moravčíka a Mečiara. Pričom Mečiar správne podotkol, že mnohí vládni predstavitelia by sa osvedčili maximálne ako starostovia na dedine, ale nie ako ministri.

Zaseknutá loď ako dobrá zámienka

Na veľké operácie alebo udalosti, ktoré sa verejnosti ťažko vysvetľujú, sa vždy napasuje vhodná zámienka. To je prípad lode zaseknutej v Suezskom prieplave. Tipujem, že na túto udalosť neskôr zvedú krach svetovej ekonomiky. Pritom napríklad nemecká tlač už niekoľko mesiacov ohlasuje výpadky v ich priemysle.

Prečo by mala krachnúť svetová ekonomika? Napríklad preto, ako chaoticky sú v poslednom čase riadené USA. Ďalej preto, že terajšie (aj mnohé predošlé) ekonomické problémy (čiže dlhy) chcú západné štáty riešiť novými dlhmi. Presne, ako to v roku 1932 pomenoval Tomáš Baťa:

„Čemu jsme zvykli hovořit hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi jse nachazí mnoho lidí, kteří se domnivají, že hospodářsky úpadek je možno sanovat peňezi. Hrozím se důsledku tohto omylu. V postavení, v nemž se nachazíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratu a kombinací.
Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci, k veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující…“

Tu sa na moment pristavím pri Sulíkovi. Pri eurovale bol veľmi principiálny. Až tak, že to privodilo pád vlády. Dnes, keď chcú túto krízu hasiť podobným benzínom, je záhadne ticho.

Pád je za rohom aj preto, lebo Lavrov navrhol Číne opustenie dolára. Keď to takto ozvučil, detaily sú už predrokované a vopred dohodnuté. Nahlas sa povedia až vtedy, keď je vec upečená a vhodná na „servírovanie“ verejnosti.

Zaseknutá loď rieši možno aj vojenské ciele, keďže vieme, že v priestore Čierneho mora, Stredozemného mora a Indického oceána sa to aktuálne hemží ruskou aj americkou armádou.

Čo sa týka médii, tu je zaujímavé, ako selektívne pracujú s informáciami. V podstate sa len odbavujú na tom, aký obscénny obrazec nakreslil trasou kapitán lode, ale takmer nikde sa nedočítate o lodivodovi. Lodivod je osoba, ktorá preberá riadenie aj zodpovednosť za bezpečný priechod lode kanálom. Kto je táto osoba a kde sa nachádza?

Bude z Veľkej Británie Malobritánia?

Myslím, že sa na tom pracuje. Zčasti rozhovorom Meghan a princa Harryho u Oprah, ale aj opätovnými krokmi Škótska smerom k novému referendu o osamostatnení sa od Británie.

Bezpohlavné vyjadrenia oficiálnych inštitúcií

Najprv povedala Európska lieková agentúra, že úmrtia nesúvisia s očkovaním, ale (!) vraj to treba poriadne prešetriť. Tým v jednej vete povedali áno aj nie. Teda vo výsledku nič podstatné. Napriek tomu to ale mnohé médiá aj politici prezentujú ako jednoznačné a konečné vyjadrenie.

Teraz Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) postavila rebríček možných zdrojov ochorenia. Rebríček stále vedie netopier a za najmenej pravdepodobný označili únik z laboratória. V dnešných večerných správach na RTVS to okomentoval český prof. Flegr tak, že rebríček je postavený na hlavu a s najväčšou pravdepodobnosťou choroba unikla z labáku. Podľa neho nie cielene, ale náhodou, lebo takýmto veciam nemožno zabrániť.

Ani toto vyjadrenie WHO nie je definitívne a podľa ich slov treba opätovne prešetriť všetky teórie. Takže rovnaké áno + nie ako Európska lieková agentúra.

Koniec mesiaca, ďalšie presuny cudzích vojsk

Z vojenského hemženia na našom území sa stala pravidelnosť. Tak to bude aj cez Veľkú noc, jeden z najväčších sviatkov. Namiesto šibačov sa nám tu budú preháňať Američania a Česi.

Foto: Rachel Claire z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *