Politický prehľad #27

Veľká noc je predelom medzi tým, čo sa dialo doteraz a tým, čo príde teraz.

Pravidelné vojenské konvoje

Vojenské konvoje cudzích armád na našom území nie sú žiadna novinka. Novinka však je, že Ministerstvo obrany prestalo uvádzať, o aké štáty a ich armády ide. Len stroho poznamenáva, že ide o spojencov.

Je chrípka alebo nie je?

Vo včerajších večerných správach na RTVS sa vyjadril hlavný hygienik, že chrípka je tu napriek covidu a jej výskyt bol polovičný oproti predchádzajúcim sezónam. Zaujímavé je, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bolo u nás za túto sezónu len 9 prípadov, čo rozhodne nie je polovičný výskyt predošlých rokov. Slovenské zdroje a štatistiky uvádzajú čísla cez 8.000 chorých na akútne respiračné ochorenia, resp. chrípke podobné ochorenia.

Je tu dostatočný priestor na čarovanie s číslami, pretože niektoré zdroje uvádzajú len chrípku, iné všetky akútne respiračné ochorenia a iné zasa len chrípke podobné ochorenia. Kto si čo vyberie, tým potom šermuje.

Počkajme si a uvidíme, či sa tieto rozdielne čísla začnú zjednocovať alebo budú vyvolávať ďalšie otázky.

Plány obnovy

Jeho slovenskú verziu rozoberať ani nebudem, pretože k nej prišlo viac pripomienok, než koľko má sama strán. Problém je v Nemecku, kde tamojší ústaný súd rozhodol, že prezident nesmie podpísať túto medzinárodnú dohodu. Zaujímavé je aj to, kto podal podnet na ústaný súd. Bol to bývalý predseda strany AfD, ktorú prirovnávajú k našim kotlebovcov.

Naproti tomu v USA idú inou cestou. Rozhodli sa tam napumpovať do ekonomiky 2.3 bilióna dolárov. Tlačiarne im už nepomôžu, pretože Rusko, Čína a ďalšie krajiny opúšťajú obchodovanie v dolároch. Preto sa rozhodli, že zvýšia korporátne dane z 21 na 28%. Trump túto daň predtým znížil z 35%. Samotné zvýšenie dane je ale na smiech, pretože nová ministerka financii Janet Yellenová oznámila tlak na globálnu minimálnu korporátnu daň. To je v podstate protikrok voči zvýšeniu tejto dane. Zároveň to znamená, že suma 2,3 bilióna je z ríše rozprávok.

Nech sa na plány obnovy pozriete z ktorejkoľvek strany Atlantiku, nevyzerá to dobre. V tomto stave už len stačí jedna nepodarená poľnohospodárska sezóna, nejaká potopa či mráz a bude zarobené na superbúrku.

Vojnové strašenie na Ukrajine

Ani Ukrajina nevyzerá dobre. Po rokoch stagnácie a neriešenia žiadneho z problémov, ktoré ju doviedli do katastrofy, vyzerá rovnako ako predtým. Tak isto zle vyzerajú vzťahy medzi USA a Ruskom. Rusko stiahlo svojho veľvyslanca z Ameriky a nemám informácie, že by sa tam vrátil. To je mimoriadne zlý signál. Korunu tomu nasadil ukrajinský prezident, ktorý vyhlásil, že problémy na Donbase vraj ukončí len vstup Ukrajiny do NATO.

Ešte horší signál je, keď EÚ vyjadruje znepokojenie nad manévrami Ruska na ruskom území. Je to práve EÚ, ktorá ťahá za najkratší koniec, no mala by byť najaktívnejšia v riešeniach. Za roky svojej existencie preukázala množstvo slabostí. Vojenskú, energetickú a teraz aj zdravotnú. Je paradox, že napríklad Francúzsko a Nemecko, ktoré majú inak množstvo výrobcov liekov, neboli schopné vyvinúť vakcínu proti covid-19. Pre porovnanie, údajne predpotopná Kuba ich vyvíja rovno 4.

Amerika nemá čo stratiť a hrá v podstate ruskú ruletu. Na druhej strane Rusko nechce vedľa seba skrachovaný štát Ukrajinu, ale ani živiť tamojších neonacistov. Sú pragmatici, rovnako ako v prípade Turecka. Toho Turecka, s ktorým sa vojensky stretli v Sýrii, ale aj toho Turecka, na ktoré najprv uvalili sankcie, aby sa neskôr dohodli na spoločnej stavbe plynovodu a predaji vojenskej techniky. Rovnako pragmaticky sa postavia aj k Ukrajine.

Pandémia uškodila Európe a západnému svetu najviac. A najviac jej uškodí aj prípadný ostrý konflikt na Ukrajine. Slabá Európa totiž vyhovuje všetkým – Američanom, Rusom aj Číňanom. Každému iným spôsobom, ale predsa rovnako. No a v rámci celej EÚ to uškodí najviac samozrejme tým najchudobnejším a najslabším v nej. Čiže Slovensku.

Európa stojí pred definitívnou križovatkou – NATO (USA), samostatná politika alebo spolupráca s Ruskom. Ak sa prikloní k USA, bude mať horúcu vojnu, možno aj globálny konflikt. Na samostatnú politiku nemá kapacitu ani dostatočnú zhodu medzi členmi. Ak sa prikloní k Rusku, bude mať obchodnú vojnu s USA. V podstate sa len opakujú dejiny. Konkrétne tie z Mníchovskej zrady, ktoré Churchill komentoval, že buď bude vojna alebo hanba a že nakoniec bolo oboje.

Ako z toho von? Vojenský konflikt na Ukrajine nie je konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Je to konflikt medzi USA a Ruskom/Čínou. Preto je to násobne väčší problém ako pandémia choroby alebo plačdémia „novej“ vlády. Práve preto by sme sa mali postaviť na odpor voči každému, kto má blbé reči typu – Amíci by mali hodiť na Rusko pár atómoviek, ako som dnes videl na sociálnych sieťach. A rovnako by sme sa mali postaviť na aktívnejší odpor voči Naďovi, Korčokovi a ostatným vojnovým štváčom a lobistom. Keď sme to neurobili za Dzurindu a nelegálneho bombardovania Juhoslávie, máme teraz možnosť zložiť reparát. Ak nespravíme ani ten, bude to znamenať vyhadzov. Možno aj vyhadzov z mapy sveta.

Pre toto všetko hovorím Svetu mier!

Foto: www.facebook.com/445902622113158/photos/svetu-mier/446589698711117/

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

12 komentárov k “Politický prehľad #27”

  1. Nie, ak sa tam vyskytli čísla, ktoré ti niečo pripomínajú, potom je to dielo náhody. A keďže náhoda neexistuje, tak vieš koho je to dielo… ;-)

   1. Ja som len, že máš dva krát po sebe Politický prehľad #26.

 1. K tomu zvyšovaniu dane zo zisku v USA. Preložil som si článok cez translator, ale ja som to pochopil, že Yellenová len chce zjednotiť globálne! daň pre korporácie na nejakej úrovni. Nie je tam uvedené, že je proti Bidenovmu zvýšeniu dane na 28%. Ona sa snaží zaviesť minimálnu daň pre korporácie, pretože po 30 rokoch pretekov štátov prilákať zahraničných investorov, vznikli veľké rozdiely v zdaňovaní ziskov pre korporácie. Práve naopak, asi sa bude tlačiť na štáty, ktoré majú nízke dane. V EU je napríklad obľúbené Írsko, tam má centrálu Google, ktorý platí z miliardových ziskov smiešne dane.
  https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/google-slibuje-konec-daneni-pres-irsko-40308701
  Yellenová chce odstrániť nevýhodu USA vo výške dane zo ziskov. Otázna bude výška tej minimálnej dane.

  1. Áno, ide presne o túto vetu: „an effort to offset any disadvantages that might arise from the Biden administration’s proposed increase in the U.S. corporate tax rate“.

   Tá globálna daň bude asi aká? Keď doteraz platili minimum, zvýšenie nepríde ani skokovo, ani na vysokú úroveň. To znamená, že globálna daň môže byť nakoniec tých 21 percent a možno aj menej. Pamätajme, že táto US vláda „vyhrala“ práve vďaka korporáciám ako Google a Facebook. Bude kúsať ruku, ktorá jej pomohla?

   1. Áno. Bol to Donald Trump, ktorý znížil daň na 21% a boli proti nemu tí, u nás na Slovensku, ktorí stále omieľajú menej štátu, nižšie dane a odvody a podobné liberálne formulky.
    Možno bude výška globálnej korporátnej dane 22% :-)
    Mňa veľmi zaujíma výška dane z nehnutelnosti, to je dôležité pre bežných majiteľov nehnuteľností/hypoték. Aké % z trhovej hodnoty nehnuteľnosti vyrubia, koľko etáp zvyšovania bude. Pretože ak rapídne klesne spotreba, výpadok spotrebných daní a DPH sa dá nahradiť len majetkovými daňami.

   2. Manévrovací priestor sa zúžil a nemajú sa kam pohnúť. Len tlačenie peňazí alebo zvyšovanie daní, resp. cyklické opakovanie oboch menovaných. Dupľom sa nepohnú s tou morálkou a psychikou, aké ukazujú navonok.

 2. Viktor, zachytil si tento týždeň počin Rekonštrukcia Slovenských dejín od nikoho iného, ako od Eduarda Chmelára?
  https://www.hlavnespravy.sk/rekonstrukcia-slovenskych-dejin-eduard-chmelar-o-svojej-vedeckej-knihe-ktora-zne-uspech-medzi-laikmi-i-tom-preco-pri-jej-vydani-nechcel-hadzat-perly-sviniam
  Edo cítil, že potrebujeme poznať svoje dejiny (čo je objektívny fakt, veľakrát nevieme ani o veľkých a rozhodujúcich udalostiach v našich dejinách), preto sa rozhodol vydať túto knihu. Najskôr mala vyjsť ako vedecká monografia pre Akadémiu PZ, ale keď ho podrazili, tak si povedal, že nebude hádzať perly sviniam a vydal ju komerčne. Knihu vydal s príspevkami dobrovoľných darcov (ktovie, či neboli z Británie, keďže Edo je spomenutý v knihe o dejinách politického myslenia v strednej Európe vydanej Oxfordskou univerzitou).
  Edo skritizoval aj seriál Slovania, ktorý je totálne mimo realitu. Mňa zaujala jeho zmienka, že Slovania považovali neskúsené panny za nehodné, lebo ak ju iný nechcel, nebolo v nej niečo dobré.
  Pritom slovenským dejinám venoval desaťročia práce a výskumu Pavel Dvořák, ktorý vydal rozsiahle desaťzväzkové dielo Stopy dávnej minulosti, kde je spracované obdobie našich dejín od praveku po turecké vojny.
  https://vydavatelstvorak.sk/o-vydavatelstve-rak

  1. Ahoj, áno, túto publikáciu som zachytil už dávnejšie a plánujem ju kúpiť. Nebudem súdiť vopred. Viem, že v nej bude množstvo užitočných informácii, ale názor si samozrejme poskladám s dovolením sám.

   1. Presne. Nemožno Edovi uprieť výborný rozhľad v našich dejinách (nielen v nich) a tým pádom spôsobilosť na napísanie takej knihy. Kúpim si ju spoločne aj s dielom Pavla Dvořáka. Myslím si, že to bude veľmi dobrá investícia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *