Čo je skutočná sloboda?

Za posledné roky sa pojem sloboda nakoľko ohol, že ani dnes niektorí netušia čo znamená. Alebo si ho vykladajú absolútne mylným spôsobom.

Povedzme si o slobode na základe konkrétnych príkladov. Poznám podnikateľa, ktorý vlastní gastroprevádzky na západnom Slovensku. Pandémia mu ich zatvorila, takže ich dotuje. Povedal si ale, že sa za žiadnu cenu nezamestná, za žiadnu cenu ich nepustí, pretože za nič nevymení slobodu, ktorú mu dáva podnikanie. Že nie je viazaný šéfom ani pracovným časom. Tento človek už medzičasom minul všetku štátnu pomoc, a tak rozmýšla, ako si udržať svoju slobodu. Napadlo mu, že by si ju mohol udržať navýšením existujúceho úveru o ďalších 40.000 Euro. Myslím, že netreba hovoriť, v ktorej fáze sa definitívne skončila jeho zdanlivá a vytúžená sloboda. Myslím, že máte vo svojom okolí dostatok podobných príkladov. Poznám však podobné prípady z tej istej branže, kde si majitelia povedali, že hotelový biznis sa skončil a nemôžu sa spoľahnúť ani na pomoc vlády ani na bájkami opradenú ruku trhu. Buď prerobili svoje hotely na automatizované (bez personálu), na domovy dôchodcov alebo na nájomné byty. Pochopili, že aj v prírode sa buď prispôsobíš alebo zanikneš. Kto sa bude držať svojej „slobody“, ten o ňu môže neprispôsobením prísť.

Ďalší príklad je tiež zo života. Občanom bolo povedané, že koronu porazia plošným „dobrovoľným“ testovaním. Len vtedy vraj nebude blackout… ehm, lockdown. Lockdown nakoniec aj tak bol. Po ďalšom roku krízy začali rôzne mestá a kraje huckať svojich občanov, aby sa dali zaočkovať, aby mali tzv. žolíka. Medzičasom zvýšili limity pre dosiahnutie výnimky, takže žolík padol. Navyše sa ukazuje, že celá farebná omaľovánka menom covid-automat skončí a s ňou aj všetky výnimky. Takýmto spôsobom občanov oklamali vtedy a evidentne to funguje ešte aj dnes. Kde je sloboda ľudí, ktorí opakovane naleteli? A je skutočne sloboda pohybu podmienená nariadeniami vlády, ktorá ani po dvoch rokoch menežmentu pandémie nevie vydať jedno normálne rozhodnutie? Ustanovili, že od zajtra majú zamestnávatelia kontrolovať zamestnancov, ale nik nevie, za akých podmienok to majú robiť. Ak takýto prešľap opakovane urobí bežný zamestnanec alebo menežér, má istú výpoveď.

Tretí príklad je z môjho vlastného života, keď som začal otužovať. Pre niekoho je kúpanie sa v studenej vode obmedzenie. Ako obmedzenie berú už len to, že musia strpieť nepohodlie trénovania. Paradox je, že práve to nepohodlie odomkne ďalšiu slobodu. Odkedy som opustil zimomravosť, nerobí mi problém ísť vyniesť smeti v tričku. Alebo ísť vyvesiť prádlo v mraze. Nevadí mi ani dážď a plúšť, keď potrebujem vyvenčiť psa. Jednoducho ma nezväzuje vlastná pohodlnosť alebo lenivá hlava.

Je sloboda skutočne to, čo vám ponúkne niekto iný? Má nám slobodu ponúkať ohnutý politik, ktorý nie je ani len schopný vyštudovať vysokú školu? Pochádza sloboda z neprehľadnej spleti nariadení a vyhlášok, ktoré si vzájomne odporujú?

Určite nie. Ak ste vydržali skutočne slobodní doteraz, vydržíte aj naďalej. Len sa treba pripraviť na to, že čím bude táto fašistická vláda nervóznejšia, tým viac sa bude snažiť uťahovať šróby. Ale zároveň bude robiť stále viac a viac chýb. Stačí ich dokumentovať a pýtať si na všetko písomné vyjadrenie. S tým vyjadrením máte následne množstvo možností, ako sa zariadiť. Nikdy sa nenechajte donútiť k činu len rozhovorom či nebodaj vyhrážkou. Ak oni trvajú na dodržiavaní zákonov, potom sa tie isté zákony dajú použiť proti nim. Sloboda vždy stojí veľké nepohodlie.

Prajem Vám zdravia, vnútorného pokoja a slobody.

Foto: Elizabeth Tr. Armstrong z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

5 komentárov k “Čo je skutočná sloboda?”

 1. Začal lockdown a influenceri, frustrovaní z toho, že vakcína nie je sloboda, začali unisono, ani keby ich za to platili, namiesto vlády viniť neočkovaných. Uplatňuje sa kolektívna vina, voči skupine zatiaľ neznámych, až na tých ktorí dávajú otvorene najavo odpor k vakcíne. Neviem, či je to viac odvážne, alebo skôr nebezpečné.

  1. Čo je odvážne a nebezpečné? Pre mňa je to nebezpečné pre nich, pretože ten bumerang sa im vráti. Všetko, čo v živote urobíš, sa ti vráti. Aspoň taká je moja skúsenosť.

   1. Nuž, mal som na mysli tých neočkovaných, ktorí to o sebe verejne deklarujú. Príkladom je ten pán, ktorého medializujú, že sa zúčastňoval protestov a bol proti rúškam a očkovaniu. Médiá si na nich zgustnú. „Lepší ľudia“ k nemu vyslali veľa negatívnej energie.

   2. @Jurko Dovoľte mi jednu otázku – vy veríte tomu, čo vám pustia v médiách? Nehovoriac o tom, že médiá ani polícia nemajú čo vytrubovať do sveta diagnózy a choroby ľudí. Ak ja chcem podať v EduPage ospravedlnenku za dieťa, tak mi tam svieti veľké oznámenie GDPR, že do nej nemám písať žiadne diagnózy ani choroby. Ale pozerám, že polícia a médiá to veselo robia.

    Okrem toho to zaváňa spravodajskou informáciou, pri ktorej nevieme overiť jej pravosť. Nevieme, o ktorého pána išlo a ďalšie detaily. A ani by sme nemali. Pretože zákon (teda aj GDPR) platí pre každého.

   3. Vďaka, o mňa nejde. Len sa zamýšľam nad dôsledkami takých informácií na svet okolo nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *