Cenzúra vyšla z tieňa

Dlhodobo píšem, že najhoršia forma cenzúry nie sú priame zákazy, ale autocenzúra. Keď sa nastaví systém tak, že netreba žiaden priamy nátlak, pretože si ho ľudia vytvoria sami. Sami sebe sa stanú bacharmi. Toto už prestáva platiť a cenzúra sa stala otvorenou.

Isto ste čítali o tom, ako Twitter zrušil účet Trumpa alebo YouTube zmazal účet Bukovského. Všetko toto sa deje na základe medzinárodnej dohody, ktorá sa volá Trusted News Initiative (TNI). V preklade to znamená Iniciatíva za hodnoverné spravodajstvo. Do projektu sú zapojené nasledovné médiá a inštitúcie:

 • AP – americká tlačová agentúra,
 • AFP – francúzska tlačová agentúra
 • BBC – britská štátna televízia a rozhlas
 • CBC/Radio-Canada – kanadská štátna televízia a rozhlas
 • European Broadcasting Union (EBU) – európska únia vysielateľov, ktorej súčasťou sú napr. RTVS, ČT a ďalšie verejnoprávne médiá v EÚ, ale aj Rusku
 • Facebook – sociálna sieť a korporácia
 • Financial Times – americký denník s ekonomickými správami
 • Google/YouTube – celosvetová korporácia
 • The Hindu – indický denník v anglickom jazyku
 • Microsoft – celosvetová IT korporácia
 • Reuters – britská tlačová agentúra
 • Reuters Institute for the Study of Journalism – inštitút Reuters na vzdelávanie novinárov
 • Twitter – sociálna sieť a korporácia
 • The Washington Post – americký denník (hojne citovaný napríklad v Denníku N)

Keďže vieme, že drvivá väčšina správ ide cez niekoľko málo zdrojov, máme tu vlastne informačný monopol, cez ktorý sa nedostane nič. Predstavte si to ako jeden veľký celosvetový filter správ. Zaujímavé na tom zozname je aj to, že drvivá väčšina týchto filtrov/firiem/inštitúcií sú amerického alebo britského pôvodu a sú vzájomne poprepájané. Facebook si napríklad necháva kontrolovať správy u AFP, tá si to objednáva u americkej mimovládky, ktorú obratom dotuje Facebook. Je to podobné, ako keď u nás drvivú väčšinu mainstreamu vlastnia 4 subjekty, resp. 4 oligarchovia.

Tento konglomerát si dal za cieľ bojovať proti dezinformáciám a chrániť verejný priestor. To je naoko ušľachtilý cieľ. Veď aj fašisti chceli ochrániť das deutsche Volk pred degradovaním vonkajšími živlami. Rovnako teraz majú ľudia chrániť druhých pred koronou a preto sa zaočkovať. Každý fašizmus sa snaží samého seba vykresliť ako bájneho ochrancu.

Čítajme ďalej a pozrime sa, aké ma pravidlá Google/YouTube v prípade šírenia informácií o pandémii. Uvádza sa tam, že nemožno kritizovať nosenie rúšok, nemožno propagovať ivermektín, ale paradoxne tiež nemožno tvrdiť, že akákoľvek vakcína či liek poskytuje zaručený spôsob prevencie pred nákazou („Claims that any medication or vaccination is a guaranteed prevention method for COVID-19„).

Na celkom svete súbežne s touto „mediálnou iniciatívou“ vznikajú iniciatívy lekárov a odborníkov, ktorí hovoria, že toto nemá nič spoločné s evidence based medicine, teda medicínou založenou na faktoch. Lenže tieto iniciatívy nemajú svoje médiá, cez ktoré by šírili svoj názor. Preto sa utiekajú ku rôznym skupinám na sociálnych sieťach, ktoré ich následne naháňajú či vypínajú. Alebo publikujú svoje názory na množstve drobných stránok, ktoré majú minimálny dosah a čítanosť. Ako ukazuje zoznam vyššie, kontrola nad informačným priestorom je dostatočná, následne sa k nej iniciatívne pridajú korporácie a súkromné firmy. A tie, ako inak, idú často ešte nad rámec zákazov, ako sú poturčenci horší od Tatárov. Potom sa autocenzúra dostane aj do nižších poschodí mediálneho priemyslu, do reklamných agentúr aj medzi umelcov.

Foto: Pixabay zPexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *