Politický prehľad #57

Z udalostí posledných týždňov vyberiem opäť len detaily, pretože v nich sa ukrýva riešenie.

Čo je genocída a útoky na civilov?

Noviny sú plné správ o tom, ako začalo Rusko útočiť na civilnú infraštruktúru. Pri tom si neskutočne šliapu po vlastnom jazyku. Doteraz v pravidelných rozostupoch písali o tom, aké barbarské je Rusko, ako bombarduje nemocnice a školy. Teraz, keď Rusko zasiahlo s novým vojenským velením viacero terčov po celej Ukrajine naraz, novinári píšu ako Rusi doteraz mierili len na vojenské objekty. Nielen to, ale mnohí západní komentátori si všímajú, ako pomaly a opatrne postupuje Rusko pri svojej vojenskej operácii. Jednoducho sa spoliehajú na to, že pamäť davu sú 2 týždne.

V danej lži však pokračujú ďalej, keď tvrdia, že Rusko sa teraz stalo agresívnejším a začalo ničiť civilnú infraštruktúru. Strata každého života je tragická. Dokonca aj vtedy, keď príde o život evidentný zloduch. Je jedno, či sa to stalo zámerne alebo náhodou. Ale povedať, že smrť 11 ľudí po vystrelení takmer stovky rakiet je pomaly genocída civilného obyvateľstva, je nechutná propaganda.

Podaktorí, ako napríklad Radovan Geist z portálu euractiv.sk, zachádzajú vo svojich lžiach ešte ďalej. Tvrdí, že Rusko dehumanizovalo civilov napríklad v Sýrii. Hm, tak preto tam potom vítali Rusov a robili veľké demonštrácie na podporu Assada? Ehh, to mi nevychádza, ako sa vraví v jednom známom memečku. V Sýrii sa dialo v podstate to isté, ako na Ukrajine. Ruská armáda čelila pokútnym vojenským praktikám. Všetkým tým praktikám, ktoré sú zakázané v Ženevskej konvencii a ktoré otrieskavajú o hlavu práve Rusku. Na Blízkom východe sa milície a teroristi štedro financovaný aj školený Západom tiež schovávali do obytných štvrtí a schovávali za rukojemníkov. V boji proti takýmto nutne zahynú nevinní ľudia. Ale treba si rozmyslieť, komu pripadá skutočná vina.

Zamotávajú sa aj v ďalších témach. Napríklad v tom, koľko má ešte Rusko arzenálu a že sa mu míňajú rakety. Ale potom človek znalý internetu, jazykov a používania kritického myslenia otvorí napríklad Bloomberg, kde sa dočíta, ako práve Západu dochádzajú zásoby munície. Alebo si v mainstreame prečíta, ako Nemecko posiela Ukrajine raketové systémy, aké nedostala ešte ani len jej vlastná Bundeswehr.

Troll v štátnej funkcii

Nemám na mysli len jedného, máme ich množstvo. Pomyselný rebríček vedie Naď so svojim slovníkom ogrgeľa. Sú tu však aj takí, ktorí sa maskujú za slulšný slovník a naoko bohumilé témy. Napríklad Róbert Ondrejcsák, inak pusipajtáš Naďa, keď ešte spolu miešali kávu v mimovládnom sektore. Momentálne je veľvyslancom SR vo Veľkej Británii. Keď admin Polície SR na Facebooku napísal status o mieri a ruských agentoch, prebudil sa aj Ondrejcsák. Vyzval ľudí na sociálnej sieti, že má záujem diskutovať, ako si predstavujeme mier. Nie, toto nie je úprimná snaha o diskusiu. Je to udička trolla, ktorou chce chytiť čo najviac rozzúrených, aby ich potom mohol vystaviť posmechu a potvrdiť tak svoju morálnu nadradenosť. Ako s každým trollom, aj tu platí jediná zásada – nekŕmiť. Teda ignorovať a neživiť.

Prečo nie je jeho snaha úprimná? Treba si pozorne pozrieť jeho životopis aj doterajšie vyhlásenia. Smerovali k mieru alebo naopak robil celý život advokáta vojenskej aliancii? A z koho finančných príspevkov žil napríklad v mimovládnom sektore? O tejto chobotnici som písal už dávnejšie tu. Ako sa správne hovorí, vtáka spoznáš po perí…

Každá ďalšia ponuka bude len a len horšia

Nemci dostali od Ruska prekvapujúcu ponuku. Rusko sa vyjadrilo, že je ochotné dodávať do Nemecka plyn cez nový plynovod. Mal by smerovať cez Turecko.

Keď si Nemecko nevedelo postrážiť Nord Stream, dostane plyn od Erdogana. Skutočne výhra… Nestačí, že vydiera pustením vlny prisťahovalcov, môže aj plynom. Toto je dlhodobá stratégia Ruska. Prvá ponuka je najvýhodnejšia a každá ďalšia je už len horšia a horšia. Otázkou naďalej zostáva, čo spraví samotné Nemecko. Existujú 3 možnosti:

  • Nemecko vybuduje plynovod cez Turecko
  • Nemecko pôjde aj naďalej cestou svojho GreenDealu
  • Nemeckí občania „dovysvetlia“ svojej vláde na námestiach, ako sa veci skutočne majú.

Cancel culture v USA

Na tomto fronte nič nové, len rapper Kanye West si Paris Fashion Week obliekol mikinu s nápisom White lives matter, čo samozrejme rozčerilo bahnisté vody americkej verejnej mienky aj s jej woke hnutím. Kto má rozum, videl už dávno, že Black lives matter je slepá ulička na kanalizovanie prízemných pudov, ale mikina rappera náprave tiež veľmi nepomohla.

Hojne k tejto témy prispeli aj korporácie. PayPal sa napríklad snažil zaviesť pravidlo, že vám môže vziať 2.500 dolárov pokiaľ ste publikovali „dezinformácie“. Po vlne kritiky to síce stiahli, ale balónik je už vypustený a pracuje v informačnom poli. Už Mark Zuckerberg priznal pred súdom a teda pod prísahou, že ich tzv. fact-checking je v skutočnosti len opinion. Teda (politický) názor, nie skutočný fakt.

Ešte ďalej zašli zákonodarcovia v štáte Kalifornia. Zakázali doktorom hovoriť čokoľvek, čo nie je v jednej línii s politikmi. Čítate dobre, pokiaľ bude napríklad doktor tvrdiť veci, ktoré politici prehlásili inak, má problém. Ak chceli uťahovať skrutky kontroly a cenzúry, dosiahnu presný opak. Ako v každej diktatúre, ľudia začnú čítať medzi riadkami a nakoniec sa režim zosype. Zažili sme to, teraz si to zažijú aj Američania.

Idú voľby

V televíziách prebiehajú debaty s kandidátmi na župné voľby. V niektorých krajoch je to „zajímavá podívaná“, ako hovoria bratia Česi. Napríklad v prešovskom kraji sa rozhodol kandidovať sekretár ZMOS-u Michal Kaliňák. Bude zaujímavé sledovať, či sa presadí jeho odbornosť alebo si stoličku ako poslednú baštu udrží KDH. V debate však zaujali aj niektoré argumenty ostatných kandidátov na župana. Zaznelo tam napríklad, že musia skončiť politické výmeny a nominácie, ktoré po každých voľbách menia pomaly aj upratovačky.

Tak ako onak, v najbližších týždňoch by sme si mali poriadne dorobiť domáce úlohy a poriadne si zistiť, koho chceme ísť voliť a prečo.

Ekonomika čaká na ranu z milosti

A to doslova. Vzťahy sú tak napäté, že na burzách už len čakajú na tzv. čiernu labuť resp. hovoria o totálnej vojne. Nuž a v priemysle sa medzičasom kopia poruchy. Najnovšie mala poruchu najväčšia európska rafinéria – Shell v Holandsku. Naše Duslo prestalo vyrábať AdBlue, železiarne majú odstatené vysoké pece a iné podniky plánujú utlmiť alebo zakonzervovať výrobu. Tieto udalosti majú vždy tendenciu kopiť sa, presne ako v anekdote, kde na niekoho v problémoch ešte aj záchod padne. K tomu všetkému sa to nevyvíja dobre ani v Číne, kde rastie nezamestnanosť.

Výsledok nebude katastrofa, ale skôr globálna prestavba. Alebo ak chcete starým jazykom – perestrojka… Tentoraz pôjde o skutočnú prestavbu, nie kozmetickú s následným katastrofickým koncom, aký sme zažili v 90-tych rokoch.

Medzičasom sa v Čechách prepadol trh s hypotékami. Zaznamenali tam až 80% úbytok žiadostí o tento typ úveru. U nás zasa začínajú vypadávať niektoré druhy liekov. Zamestnávatelia zasa hovoria, že v január prinesie veľké prepúšťanie. Nakoniec to môže byť aj naopak. Počul som od niektorých podnikateľov, že sú nútení rušiť už dohodnuté zakázky, pretože im odchádzajú pracovníci. Realitný trh na tom tiež nie je lepšie. Zamrzol a ponuky vyhnané cenovo do astronomických výšin trčia v inzercí ako nepredajné. Trh nehnuteľností padá ako v USA, tak aj v Nemecku. Naproti tomu The Economist píše, ako sa Európa prepadá do recesie a Rusko naopak pod sankciami z nej už vychádza. Cui bono? Komu prospeje chudobná a deindustrializovaná EÚ? V prvom rade USA ale rovnako tak Číne.

Ďalšia kuciakiáda?

V Bratislave sa odohrala vražda pred gay-klubom, ktorá zatiaľ nie je celkom došetrená a vyvoláva viac otáznikov ako odpovedí. V prvom rade je akákoľvek vražda kohokoľvek otrasný čin, ktorý treba odsúdiť. Rovnako však treba odsúdiť spolitizovanie takéhoto činu. Krátko po udalosti sa stali 4 veci:

  • Denník N prirovnal tento skutok ku vražde Kuciaka,
  • Čaputová otvorene vyzvala k tomu, aby sa znovu „zomkli tí slušní“,
  • vo veci sa silne angažuje Lipšic a
  • uskutočnila sa protestná akcia zacielená na odmietnutie nenávisti.

Organizátor protestnej akcie sa včera na kameru vyjadril, že neplánuje pokračovať v ďalších akciách, ale namiesto toho sa zamerá na legislatívu a bude sa snažiť pretlačiť napríklad obmedzenia a špehovanie ľudí. Toto je veľmi tenký ľad a vypáliť môže nakoniec úplne inak. Máme zablokovaný parlament kvôli násobne závažnejším problémom a zima s chladom postihne ako hetero- tak aj homo-ľudí (viď vyššie odsek o ekonomike).

Skrátka a dobre, naše dnešné elity nám dávajú ponuku, ktorá sa odmieta. Ak nefungujú elity, mali by sme konečne začať fungovať my, regulérni občania. Sami sa doučiť a podvihnúť sa na lepšiu morálnu aj vedomostnú úroveň.

Foto: Andrea Piacquadio z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Politický prehľad #57”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *