Monitoring propagandy #1

Neraz som písal, že po udalostiach na Ukrajine sa roztrhlo vrece s rôznymi analytikmi. Médiá zrazu vykopali odniekadiaľ rôznych komentátorov, ukrajinistov a pod. Čo z nich však lezie, sú nepochopiteľné texty.

Takýmto spôsobom sa doslova zvlčil konzervatívny denník Postoj, kde len u Daga Daniša zostal aký-taký nadhľad. Do Postoja odišiel z aktuality.sk, kde vytŕčal. História sa však opakuje, a keď tak sledujem posledné komentáre v tomto denníku, tak sa pýtam sám seba, kam pôjde z Postoja.

Zvlčilo sa to aj inde, napríklad v Pravde. Včera tam publikovala text autorka, ktorej dali titul ukrajinistka. Jej text je znôškou otvorených bludov. Píše napríklad, že Ukrajina bola predsa v čase udalostí okolo Krymu tiež „neutrálna“. Slovo neutrálna dala do úvodzoviek. Pani môže byť ukrajinistka, ale zrejme jej chýbajú základy politológie. Neutralita existuje len tam, kde ju akceptujú a uznajú všetky okolité štáty. Na rovnakom princípe fungujú aj hranice. Existujú len vtedy, keď ich uzná zvyšok sveta, nie vtedy, keď si ich určí samotný štát podľa svojej ľubovôle. Neutralita Švajčiarska či Rakúska (aj keď nie sú rovnaké a nedajú sa porovnávať) je založená práve na tomto princípe.

Ďalší blud je, že Ukrajinu prirovnáva k Sýrii, podľa nej tam Rusko zakázané zbrane. Netuším, na akom základe toto tvrdí, no aj tu jej rovnako chýbajú základy politológie. Nebolo to Rusko, ktoré dlhé desaťročia destabilizuje celý región Blízkeho východu. Nebolo to Rusko, ktoré si podelillo sféry vplyvu v jednotlivých kolóniách, ako to robilo Francúzsko, Británia či Spojené štáty. Nehovoriac o tom, aké sú nálady ľudí na Blízkom východe voči Anglosasom a aké sú voči Rusom. Komu ďakujú a komu naopak dávajú bombové odkazy. Je obludné tvrdiť, že Rusko používa na Ukrajine stratégiu z Aleppa. V prvom rade sa v Sýrii bojovníci vyškolení a vyzbrojení Západom vždy schovávali za civilistov. Je to ich taktika mestského boja, zákerná a odporná. Tí istí mudžahedíni, akých Západ preukázateľne vyškolil pre Afganistan. Doba ide ďalej, bojovníci sú však rovnakí, tak isto ich pán. Menia sa len ich označenia.

Skrátka a dobre, nestačí byť ukrajinista. Nato, aby mohla autorka robiť serióznu analýzu, potrebuje viac informácií a historických súvislostí. Vedomosti nie sú titul pred menom ani tabuľka na dverách. Udalosti nemožno hodnotiť tak, že si všímam len výsek. Predstavte si scénu, kde niekto ukáže prstom na niečo zaujímavé a ja sa budem pozeral len na smer, kam ukazuje. Alebo naopak len na prst, ale nie to, komu ten prst patrí.

Takže stále platí moja otázka – načo sú nám takíto novinári a takzvaní experti?

Foto: René A. Da RinPexels

 

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

7 komentárov k “Monitoring propagandy #1”

 1. máš úplne pravdu. Takto som fungoval pri písaní ešte nedokončenej série článkov o Matúšovi Čákovi.
  Kto chce pochopiť Matúša a jeho dobu, musí pochopiť arpádovské Uhorsko a Veľkú Maravu, a toto pochopiť vyžaduje pochopiť proces premeny starovekého Ríma z republiky na Západorímsku ríšu a Východorīmsku ríšu, a to všetko ako jeden proces a jeho aktérov. Inak sú to fakt len dielčie fakty vytrhnuté z kontextu.
  A preto načo nám takých nielen novinárov, anál-ytikov, ale aj historikov a ďalších…

  1. Takto ako pani ukrajinistka žiaľ fungujú mnohí, napríklad aj lekári. Len na svojom piesočku, len svoj odbor, bez súvislostí.

 2. Načo sú nám takí…
  Okamžite mi napadlo, že na dve veci… ale nebudem to rozvádzať.
  Myslel som si, že tvoja kamoška Danka sa rozpíše, keď už je tou koordinátorkou humanitárnych projektov na Ukrajine, ako to teda vzniklo na tej Ukrajine, ale ani ťuk.
  Ale aspoň napísala, že vojna tam už je 8 rokov. Lebo zo všetkých strán sa valí, že vojna na Ukrajine začala 24.2.2022.
  K tomu Matúšovi Čákovi. Aj som to začal čítať, ale potom som radšej prečítal Svätopluka od Milana Ferka, ktorý napísal aj preambulu v našej ústave. No zážitok z čítania kazila totálne odfláknutá korektúra textu. Toľko chýb len na jednej strane som nezažil. Chýbajúce písmená, dĺžne, čiarky, no skrátka hrôza. A vraj bibliofilské vydanie… kedysi aj tak rozsiahly text bol bez jedinej chyby.

  1. Pri tom slove vojna je to tiež na pováženie. Keď prebiehala vojenská operácia v Iraku či Sýrii, tak to západné médiá nevolali vojna, ale vojenská operácia, oslobodenie od tyranského režimu, prípadne vojna proti teroru. Vtedy to bolo perfectly all right. Teraz, keď Západ vytrvalo korumpoval a zároveň vyzbrojoval Ukrajinu, tak je to zrazu 3. svetová.

   Jazyková diverzia prekračuje všetky medze.

  2. Chybam vam? :-D Vylucila som zo svojho zivota ludi, ktori si zakryvaju oci pred agresiou zvrateneho Ruska a ziju si vo svojej alternativnej pravde, robim uzitocnejsie veci. Aktualne napr. mam kolegynu v Rusku, ktora nedavno pisala nasej pracovnej skupine, ci vieme ubytovat a/alebo zamestnat ich kolegov z Ukrajiny, ktori su s detmi na uteku, ze su v Moldavsku, ale oblast je preplnena a chcu ist prec… Podstatne je, ze sa zbiera skupina Rusov, ktori odmietaju akceptovat kroky diktatora a veci sa deju, ale je to tazke, napr. tu ucitelka na strednej skole, caka ju 10 rokov väzenia, alebo gulag za vyjadrenie nazoru na prebiehajucu „vojensku operaciu“ https://www.facebook.com/hopkins.andrej/videos/936237246995722
   Sa tu niekomu nadava na prezidentku, ked sa nemusis bat, ze skoncis v base, alebo v gulagu! Inak, chces ten Donbas od Tomasa Forroa? Hodim ti ho do schranky, ak uprimny zaujem nadalej pretrvava.

   Pekny den zelam a davam link na zaujimave video – zajaty rusky vojak vola domov mame https://www.facebook.com/nikola.repin/videos/3227802260872789 mlady muz je youtuber, vola sa Timofej Bobov https://www.youtube.com/watch?v=XvSunnTeLk8 ma zenu, dve deti, na videu je aj jeho mamicka v case 3:32

   Co mi napada, ked vidim tie rabovacky, postrielanych ludi a znicene ukrajinske dediny a mesta je, ze Rusov pohana k tym zverstvam zavist…

   1. Jedna vec je zakrývať si oči a iná je brať si k srdcu citát pruského baróna, ktorého som tu citoval v jednom samostatnom článku.

    To tu naozaj budeme po sebe verbálne strieľať s videami? Vytiahneme nejakých náckov z Azovu? Nežartuj, do takejto zákopovej vojny sa zatiahnuť nenechám. Ale k poznámke, že ide o závisť – skús prosím rozvinúť, akú presne závisť máš na mysli. To ako Rusi závidia Ukrajincom totálne rozložený štát? To preto Rusko už 17 rokov za sebou nakupuje zlato, má minimálny dlh v porovnaní so štátmi Západu? Pre ilustráciu, Rusko de facto naviazalo rubeľ na zlato, o čom môžu ostatné ekonomiky s natlačenými zdrapmi papiera a stále pustenými rotačkami len snívať. Čo teda presne závidí Ukrajine? Herca „prezidenta“, ktorý tam bol dosadený rovnako ako náš tzv. Dobrý aniel? Teda cez „silný príbeh“.

    Knihu si rád prečítam, ale zrejme až neskôr, pracovné aj súkromné povinnosti mi nenechávajú takmer žiaden čas. Pripomeniem sa Ti.

   2. Pozrel som si prepis aj vypočul zvukovú nahrávku učiteľky. V gulagu neskončí. Dobrý je aj zdroj nahrávky – Slovänské fórum. To fórum má v úvode –
    „Slovänské fórum 🇸🇰 je diskusná platforma printového online média a pravidelne vychádzajúceho občasníka Slovänský spravodaj, ktorý paroduje alternatívne médiá, reflektuje spoločenské dianie a politiku, produkuje satirické fabulácie, sarkastické mémy, klasické vtipy, ale aj slovné hračky.

    Je určená našim čitateľom, ale aj náhodným okoloidúcim, ktorí
    – by radi prispeli k šíreniu pravdy o alternatívnej praude
    – sa chcú podeliť o skúsenosti s alternatívnymi fanúšikmi
    – chcú diskutovať o týchto úkazoch s ostatnými Slovänmi“

    ❌ Neakceptujeme osoby
    – trpiace rôznymi *fíliami (napr. akútna rusofília)
    – inklinujúce k zvráteným *izmom (napr. fašizmus)
    – obchodujúce s alternatívnou liečbou (napr. homeopati)
    – bez zmyslu pre humor a sebareflexie (napr. bigoti)
    – s evidentne falošnými účtami (napr. trollovia zo Súmračnej)
    – úzkoprsé (napr. https://bit.ly/3oiRBbK)

    ✅ Tolerované úchylky
    – úpenliví „presviedčači“ o plochej Zemi
    – trpezliví „octovači“ proti chemtrails
    – pochybujúci „uznávači“ alternatívnej medicíny
    – oklamaní „neuznávači“ povinného očkovania
    – nesčítaní „zdieľači“ alternatívnych faktov a hoaxov
    – uponáhľaní „čítači“ titulkov správ bez ich obsahu
    – spiatočnícki „ospevovači“ bývalého režimu
    Treba si prečítať aj návod na použitie fóra. Ak je niekto dezolát, nepochodí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *