Kto vysvetlí ľuďom svetové dianie? Lebo médiá to u nás nerobia

Juraj Draxler si všimol, že slovenské médiá si takmer nevšímajú masové protesty, ktoré sa dejú momentálne v USA. Kým všetky svetové médiá majú na svojich titulkách fotky z protestov, tie naše sa ešte stále hrabú len v korone, akoby iný svet neexistoval.

Overil som Draxlerov slová práve teraz, korona všade kam oko dovidí, masové protesty len okrajovo, na titulkách skoro vôbec. Medzinárodné média to majú na prvých stranách a vo veľkom – BBC, Die Presse, FAZ, Der Standard, Reuters atď.

Pocit, že sme na Slovensku príliš zahľadení do seba majú evidentne viacerí, nielen ja. Myslím si, že aj vďaka tomuto pocitu volíme čudných politikov a pripisujeme dejinným udalostiam neprimerané hodnotenia. Akoby sme zabúdali započítať, že Slovensko nie je vo vesmíre ani na Zemi samo. Neberieme do úvahy, že na nás majú vplyv susedia, EÚ, NATO, veľmoci, medzinárodný obchod, medzinárodné vzťahy, konflikty mocností atď.

Človeka milión zaujíma len to, čo sa deje v jeho bezprostrednom okolí. Nevie si predstaviť krádeže a sprenevery miliónov niekde tam v Bratislave, lebo si nevie ani len predstaviť, ako taká suma v skutočnosti vyzerá. Ale vie veľmi dobre, ako vyzerá drobná krádež v jeho obchode aj koľko musel na ukradnutý tovar on sám pracovať. Títo ľudia sú potom často nálepkovaní ako zápecníci, nevzdelanci alebo národniari, lebo o ich problémoch najčastejšie hovoria strany, ktoré sa im vedia prihovoriť.

Pozriem sa do novín, ktoré majú údajne vzdelávať a informovať a vidím dôvod – nikto nevysvetľuje adekvátne svetové dianie širším masám. Nik im nevysvetľuje, ako sa toto dianie týka aj ich. Denne počujú cudzie pojmy ako globalizácia, offshore a pod., ale nikto im už nevysvelí, ako dané veci fungujú a čo pre nás znamenajú. Ak aj vysvetlí, tak často tendečne a skreslene, v záujme niektorej propagandy. Niekedy mám pocit, že sme skončili len niekde pri pojmoch zahraničný investor a vzdelanostná ekonomika.

Ak teda politik, novinár alebo intelektuál kohokoľvek označí za zápecníka alebo spiatočníka, nech sa radšej pozrie ako prvé do vlastných radov. Buď posledné roky bľabotal jednostrannú propagandu alebo si nerobil dobre svoju prácu. Ak niekoho vinia z extrémizmu, vina padá v prvom rade na ich hlavu.

Foto: od Danya Gutan z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *