Opakovanie minulosti

Ak ste si mysleli, že 3. svetovú vojnu nezažijete alebo že bude vyzerať ako doterajšie vojny, tak ste sa žiaľ zmýlili. Sme uprostred bojovania, aj keď vám tečie voda, svetlo svieti, máte čo jesť a autá jazdia po uliciach. Sme vo vojne na vyšších prioritách riadenia – teda historickej, ekonomickej aj zdravotnej.

Lenže teraz sa zdá, že sa vojna pomaly šíri aj na klasické a dobre známe najnižšie priority – zbrane. Jednak kvôli udalostiam na Ukrajine, ale dnes najmä pre štátny terorizmus USA. Plynovody Nord Stream 1 a 2 sú ako sa povie v americkej vojenskej hantírke down. A Družba vedúca cez územie plné západných spravodajcov si o to tiež koleduje.

Ale povedzme si niečo o „náhodách“. V rovnakom čase bol spustený plynovod z Nórska do Poľska. Poľsko je najbližší spojenec USA. Keby nebolo USA a Británie, nemali by Poliaci toľko príjmov od rodín, ktoré ich posielajú domov. Ani Poľsko ako štát by nemalo toľko podpory spoza oceánu. Poľsko má teda životný záujem na udržaní USA v doterajšej svetovej pozícii.

Na druhej strane sa nemecké priemyselné elity zrejme príliš cukali, a tak prišlo na Bidenove slová, že vypne ruský plyn pre Nemecko. Už keď vyriekol Biden svoje slová stojac pri nemeckom kancelárovi Scholzovi, to bolo obludné, ale teraz to nabralo ešte obludnejšie rozmery. Citujem Bidenove slová: “We will bring an end to it.” Reportér sa preto opýtal logickú otázku: „But how will you do that, exactly, since…the project is in Germany’s control?“ Biden mu odpovedal: „I promise you, we will be able to do that.“

USA teda aktívne zamieňajú svojho „partnera“ Nemecko za nového hráča – Poľsko. Cez Poľsko prúdi takmer všetka vojenská pomoc Ukrajine. No zároveň treba dopovedať, že sa táto vojenská výpomoc podozrivo záhadne stráca. Ukrajina je ešte stále na popredných miestach v korupcii. Nie kvôli vojne, je tam už dlho. Aby sa tá vojenská výpomoc náhodou neobrátila proti Európe, keďže sa znovu otvorili stavidlá ilegálnej migrácie a znovu sem prúdia masy ľudí.

Zle dopadnú všetci traja. Nemecko sa znovu ako v 2. svetovej nechalo poštvať proti celej Európe a Poľsko doplatí na svoje neukojené veľmocenské chúťky možno 4. delením. USA je v dlhodobom úpadku a krachu. Tam je len otázkou, kedy to buchne naraz (podľa známej vety od Hemingwaya – Najprv som krachoval pomaly. A potom náhle). Takto to dopadne, ak necháte Američanov hrať sa na svetového policajta.

Zmetie to samozrejme aj Ukrajinu. Odkiaľ bude napríklad teraz brať reverz? A čo my? My si opäť budeme musieť vybrať svoj osud. Či sa vzoprieme alebo nás to spláchne do dejín. Už tu však niet Ruska, ktoré by obetovalo toľko svojich, aby nás ťahalo z kaše, ktorú sme si sami pripálili.

Nateraz sa zdá, že Európa ešte stále nepochopila snahu USA a v správach sa ešte stále promenádujú 22-roční „politológovia“, ako napríklad včera na RTVS24 v relácii Správy a komentáre. Rovnako sa správa aj bulvár typu TV JOJ, ktorý vo večerných správach venoval teroristickému útoku na plynovody násobne menej času ako bitke dvoch hlupaní v parlamente. Médiá nijakým spôsobom neinformujú a nevarujú svojich občanov, čo ich čaká a čomu všetkému čelia. Zlyhávajú na celej čiare a na dennom poriadku. Rovnako nemecká tlač vyrába šialené konšpirační teórie, že za útokom stojí Rusko, ktoré sa takto chce vyhnúť nejakým pokutám za nedodanie plynu. Jednak Rusko už dávnejšie preukázalo, že nemieni akceptovať rozhodnutia spolitizovaných medzinárodných súdov a tiež na Ukrajine dokazuje, že sa snaží neničiť infraštruktúru. Tú naopak ničia samotní Ukrajinci, aby zabránili Rusom v zásobovaní. Netvrdí to ruská propaganda, ale západné zdroje, ktoré sú prekvapené, ako pomaly a opatrne Rusko zatiaľ postupuje. Ponúka sa aj porovnanie s vojenskými akciami Američanov v Juhoslávii, Lýbii či Iraku.

Jednoducho povedané, skončila sa doba, keby budeme bezducho civieť s popcornom v ruke na ďalší americký akčný film, kde nejaký Rambo, G. I. Joe alebo Bond „zachraňuje“ svet. Už dnes máme túto propagandu pred svojimi dverami. Ale kým väčšina neodtrhne svoje oči od médií, nestihnú si to ani len všimnúť.

P.S.

Vrchol cynizmu predviedli USA svojim vyhlásením, že pomôžu Európe v jej energetických problémoch. Ako pomôžu?  Tak, ako minule nepochodil Biden u Saudov?

Foto: Magda Ehlers z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

2 komentáre k “Opakovanie minulosti”

  1. Pán Klimo plne s Vami súhlasíme, ako rodina. Pamätám si ako ste písali o zakontrahovanych cenách plynu a o burze. Dnes to celé prekrúcajú. Ste múdry a vhodný riadenia tohto štátu. Len toho svinstvá okolo sa každý bojí nechce kandidovať.

    1. Ďakujem, ale nemyslím, že som vhodný riadenia. Teóriu ovládam, ale prax je iná vec. Moja manželka má naopak riadenie v krvi. Celý život som podnikal ako samostatná osoba a riadil som maximálne pár festivalov. Moje miesto je v škole a v jazykoch som sa vyslovene našiel. Človek by mal robiť to, na čo má najlepšie vlohy.
      Je to ako so záhradou. Buď budem pestovať to, čomu sa u mňa najlepšie darí, alebo budem znásilňovať záhradu chémiou len preto, lebo to chce moje ego, pýcha alebo niečo iné. Pri prvom scenári sa ani toľko nenarobím, lebo som v súlade s podmienkami, v druhom sa trápim, lebo musím stále riešiť to, že mi príroda na moje snahy vždy odpovie. Tak to vidím aj v živote, u ľudí, ich zamestnaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *