Politický prehľad #7

Ako v prírode, tak aj v politike a udalostiach je táto jar bohatá. Opäť sa prepisujú dejiny, čakáme na vlny a pri tom všetkom nás zabávajú klauni aj špióni.

Prepisovanie dejín ako osvedčená stratégia

Mali sme výročie konca vojny a porážky nacizmu. Pamätníci a partizáni postupne vymierajú, takže je možné začať ľuďom nahovárať, že sa to vlastne volá Deň Európy. Naši najvyšší ústavní činitelia síce spomínajú fašizmus, ale zároveň hovoria, že nás chcú uzbrojiť do chudoby. Už to nie je len Naď, ale tvrdia to aj oni, že máme vydať 2% na zbrane. Vo svete, aký je dnes, je toto číre šialenstvo.

Na opačnej strane Atlantiku tvrdia, že vojnu vyhrali len USA a Británia. Predtým EÚ vydala rezolúciu, v ktorej tvrdí, že 2. svetovú vojnu začalo Nemecko spoločne so Sovietskym zväzom.

Prekvapujúcu mieru slobody (v porovnaní s nami) vyjadrilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Minister Haas spoločne s profesorom histórie prehlásili, že Nemecko je výlučným vinníkom vojny a žiaden iný národ by sa nemal do tohoto zaťahovať.

Toto prerábanie Dňa víťazstva nad fašizmom na Deň Európy mi pripadá ako osvedčená stratégia, akú možno nájsť aj v dávnejších dejinách. Napríklad keď si kresťanstvo „požičalo“ pohanské sviatky a prerobili ich na svoj obraz. Dejiny jednoducho píšu víťazi a tí si ich vždy napíšu pre svoj osoh. Nie pre osoh ľudstva alebo podľa pravdy.

Druhá (tretia, štvrtá…) vlna

Naša vláda si usilovne pestuje nový zvyk dávať protichodné vyhlásenia každý týždeň. Svedkom toho sú napríklad deti, ktoré sa najprv dozvedia, že do školy nepôjdu ani v septembri, teraz že možno v lete, potom už v júni a nakoniec to má byť dobrovoľné len cez prázdniny.

Rovnaký chaos panuje v tom, keby má prísť ktorá vlna ochorenia. Ešte pred týždňom dvoma varovali, že uvoľňovať treba postupne, lebo môže prísť druhá vlna. Ak nepríde, tak potom v lete. A keď ani vtedy nie, tak určite v septembri, keď pôdju deti do škôl. Nuž a dnes sa dozvedáme, že druhá vlna je vraj už za nami.

Ak nie je politik odborníkom na medicínu, to pochopiť viem a ani to od neho nečakám. Ale keď už odborníci začínajú každý týždeň tvrdiť niečo iné, to pochopiť neviem.

Siuxovia proti korone

V Dakote si tamojší Indiáni povedali, že budú blokovať cesty, ktoré vedú cez ich územie. Boja sa, že ich táto nákaza vyhladí rovnako, ako to bolo, keď stretli bieleho muža. Guvernérka štátu sa im teraz vyhráža, že majú ukončiť kontroly, inak ich dá na súd.

Siuxov nespomínam ako kuriozitu, ale skôr ako pokračovanie prejavov občianskej neposlušnosti v USA. Pred dvoma týždňami v štáte Michigan protestovali ozbrojení Američania pred miestnym parlamentom a počas protestu aj vnikli do samotnej budovy.

Chmelár proti lovcom konšpirácií

Eduard Chmelár si povedal, že sa nebude toľko venovať politike a miesto toho sa vráti k analytickej činnosti, teda k svojej pôvodnej profesií. Zároveň sa rozhodol, že začne loviť tzv. lovcov konšpirátorov, pretože sú prejavom samozvanej alebo organizovanej cenzúry, bez odbornosti. Vo svojich videách tvrdí, že svoje zoznamy používajú skôr na konkurenčný boj, ako očistenie novinárčiny. Hovorí to isté, čo každá definícia propagandy – začína sa cenzúrou a označovaním názorových oponentov ako zlých a skazených. To je potom už len krok ku skutočnému fašizmu, ktorý následne začína zobrazovať svojich vlastných ako morálnych, čistých a najsvetlejších.

Chmelára nemusíte mať radi, nemusíte s ním ani súhlasiť v politických otázkach. Čo som si vypočul v jeho nových videách, je zhruba to isté, čo sme od neho a iných vyučujúcich počuli s manželkou počas nášho štúdia žurnalistiky. Argumenty podložené odbornosťou a dejinami, niečo, čo lovcom konšpirátorov chýba.

Ratingy sú ako prieskumy, vždy niekomu slúžia

Keď si štát požičia, nepovie, že musel zaťať sekeru. Povie to kvetnato, napríklad že Slovensko úspešne vstúpilo na kapitálové trhy s najväčšou emisiou dlhopisov v histórií. Požičali sme si 4 miliardy Euro, dlhopisy nakúpili väčšinou banky, fondy a správcovské spoločnosti. Problém je, že krátko nato nám agentúra znížila rating. To zníženie znamená, že nám tento úver práve zdražel. Štátna pomoc u nás ešte stále mešká, u susedov naopak nie. Neteší ma to ani trochu, ako sa nová vláda snaží naplniť moje slová o zaostávaní.

Toto je výsledok, keď sa ustupuje bankám. Štát nebol schopný vyjednať pre ľudí odloženie úrokov, tak je prirodzené, že banky dostali chuť ísť ďalej a nasýtiť sa inak. Vláda to pokazila aj inde. Odklad splátok úveru sa vraj nezaznamená do úverového registra. Nezaznamená, ale napriek tomu tam bude svietiť poznámka Covid19. Ale ten záznam tam už bude a je na bankách, ako si ho vyložia. Ak o 2-3 roky nedostanete úver, tak sa nemáte ako dozvedieť, prečo sa tak stalo. Jednoducho banka pod poznámkou Covid19 môže chápať čo ona chce, nie čo si vy myslíte.

Takže si to zosumarizujme – štát ustúpil bankám, potom si od nich požičal a následne nám znížili rating. Platiť viac budú aj jednotliví ľudia, ale aj my všetci ako celok. A to som ani nezapočítal tie 2% do NATO, na ktorých budeme tiež krvácať.

Pre porovnanie, niečo podobné sa stalo v meste Nitra. Nový primátor po voľbách vykrikoval, ako je na tom mesto zle a že si súrne musíme požičať. Mal na výber, či vezme úver zo Svetovej banky alebo od tunajších komerčných bánk. Vybral si drahšiu možnosť, komerčné banky. Za ľudí…

Potravinová nesebestačnosť

Počúval som v Slovenskom rozhlase hovoriť nového ministra pôdohospodárstva a musím pochváliť, že neprerušuje smerovanie svojich predchodcov. Hovoril o tom, že produkujeme 250% repky nad našu spotrebu, ale cesnak a mnohé ďalšie potraviny dovážame. Hovoril tiež, že treba zastropovať dotácie na repku. Moderátor sa ho opýtal absolútne nezmyselnú otázku, či môže štát takto diktovať. Samozrejme, že môže!

Minister hovoril aj o tom, že musíme na polia vrátiť remízky a vetrolamy, nie rozorávať cesty pre vyššie výnosy. Tu sa podľa mňa prejavuje povaha ministra ako lesníka. Kým poľnohospodár plánuje na roky, čo zasadí na budúci rok, lesník plánuje na celý život, pretože toľko rastie les. Že treba robiť dlhodobé rozhodnutia je jasné a vidno to aj tu. Prvý krát sa téma našej potravinovej sebestačnosti objavila v marci 2014 z úst vtedajšieho ministra Jahnátka. Následne ju potiahla ďalej Matečná a som rád, že v nej pokračuje aj nový minister. Samozrejme, že to nešlo vždy ideálne a bez chýb, ale to ani neočakávam. Podstatný je správne vytýčený cieľ a neustála kontrola, či k nemu smerujeme. Odchýliť sa trochu môžme, chyby robiť môžme, ale rovnako musíme vylepšovať naše znalosti aj opravovať pokazené. Je to dlhodobý proces, ako koniec-koncov všetky politické a sociálne problémy. A takto sa má riadiť náš štát, bez ohľadu na politické tričká.

Práca tajných

Ešte ani šéf tajných poriadne nezasadol na svoju stoličku, už tu máme spravodajské mlženie. Hľadali sa kompromitujúce materiály na Pellegriniho a nie je jasné, kto bol zadávateľ. Samozrejme, že to chcú hodiť na univerzálneho vinníka Kočnera, do toho sa zmestí až-až a možno mu prišijú aj zavraždenie Kennedyho.

Medzičasom už ale nie je problém, že Pčolinský má polovicu rodiny v politike. Zrazu nie je problém, že sám sa celý život motal okolo politiky. To je to isté, ako keď špekulant prepíše majetok na svoju ženu. Aj tu sa Pčolinský hrá na pekného, že on nikdy nebol v strane a to všetko len jeho rodina. Lebo verejnosť asi žere seno a doma si títo ľudia isto nič nepovedia.

Verejnosť zjavne nemá problém ani s inými nomináciami, napríklad Galkom, ktorý v minulosti nariadil odpočúvanie, no teraz sa má stať riaditeľom Leteckých opravovní. Rovnako problematické sú mená, ktoré sa spomínajú s obsadením postu generálneho prokurátora. Vláda vyhrala voľby s programom, že na posty bude dosádzať len čistých a preverených ľudí. Nuž, po ovocí poznáte ich.

Penta vo Všeobecnej zdravotnej

To isté sa deje v zdravotníctve, kde sa vo veľkom pred voľbami bojovalo proti Pente. Teraz minister zdravotníctva dosadil za šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne človeka, ktorý pracoval predtým v Dôvere. Spomeňme si, ako bol tento istý minister spolu s premiérom a ministrom financií na Cypre a sľubovali odstaviť Pentu. Nevydalo?

Ruskí špión a prečo ho nikto nevykázal

Má Česko zaplatenú licenciu na vysielanie dramatického programu Skripal? Moja otázka je seriózna, pretože zatiaľ to vyzerá, že nemá a tento program sa mení na komédiu.

Najprv novinári priniesli informáciu, že do Česka prišiel špión s jedom. Teraz ho iné médium indentifikovalo. A najkomickejšie je, že ak má BIS informácie, má tým pádom aj štát plné právo vyhostiť danú osobu, aj keď má diplomatické krytie. Doteraz sa tak nestalo.

Zato traja schovávači točia smutné videá. Mali by si skôr pozrieť vlastnú tvorbu a doterajšie činy. Napríklad Novotného vyjadrenie, ako bude parazitovať na Bartošovej a nakoniec ju zabije.

Malý Schengen alebo Československo verzia 2020?

Malý Schengen chceli minulý rok vytvárať balkánske štáty. Dnes o tom istom hovorí naše MZV, keď k Česku a Slovensku pridáva Rakúsko. Naproti tomu premiér spomína opäť „také Československo„.

Myslím si, že táto premiérova prostorekosť nie je až tak mimo misu. Po prvý krát by sme sa totiž spojili do spoločného útvaru na základe našej vlastnej spoločnej vôle, nie na základe Jalty alebo vôle nejakých mocností. Že v spoločnom je sila si hovoriť nemusíme. Ani to, že je to opäť Rakúsko, ktoré sa nám sem snaží namontovať a ide v línií modernej verzie monarchie.

Silný signál, ako sme suverénny bude, kto s kým ako prvý otvorí hranice. Či nastane verzia s Rakúskom, alebo len s Českom. Pre našu suverenitu je vhodná práve tá druhá verzia. Rakúsko nech sa otvára s Nemeckom, ak veľmi chce. Jednoznačne ale nemôžeme stále len čakať, ako sa preskupí svet po tejto veľkej kríze, alebo ako dopadne nová Jalta. Konať na svoju vlastnú záchranu musíme sami a dnes.

Showbiznis politika

Komédia v politike pokračuje aj naďalej. Premiér sa rozhodol nasledovať príklad prezidentky a vystúpiť v relácií Inkognito na TV JOJ. Bulvarizácia politiky jej očisteniu nepomôže, práve naopak. Ani sudca nemôže získať vážnosť tým, že sa prezlečie na klauna a bude robiť opičky.

Foto: od Emiliano Arano z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *