Koho voliť?

Pred poslednými voľbami do Národnej rady som často spomínal, aká dôležité je plynulé pokračovanie riadenia. Písal som o tom, že ak príliš často meníme smer, tak sa nedostaneme nikam. Výsledok vidíme na vlastnej koži. Tam, kde je stabilné riadenie (aj keď s chybami), vecí idú dopredu. Kde neustále špekulujú, tam nakoniec nemajú nič. Pokúsim sa na základe príkladu z Nitry rozpísať, čo všetko zvažujem pri nadchádzajúcich komunálnych voľbách.

Slovensko je malé a Nitra ešte menšia. Aj keď som sa tu nenarodil a žijem tu od vysokej školy, poznám miestne pomery dostatočne dobre. Za predošlého vedenia riešili najmä dopravu a šport. Každý primátor podvedome kladie dôraz na to, čo má najradšej. Ak je primátor futbalista, tak je dosť možné, že miestny futbalový štadión bude vyzerať lepšie, ako zvyšok mesta. Platí to aj naopak. Ak je starostkou žena, tak v okolí jej úradu zrejme nájdete krásnu kvetinovú výsadbu. Je objektívny fakt, že muži a ženy majú iné záujmy a iné oblasti, ktoré obľubujú. Prejaví sa to aj na ich riadení. Napríklad bývalý primátor Nitry Dvonč (Smer SSD) bol športovec a za jeho úradu bol zrenovovaný futbalový štadión FC Nitra. Bol skôr technokrat a venoval sa skôr funkčným veciam ako tým, ktoré vyzerajú vizuálne dobre.

Po posledných voľbách prišla zmena a vyhral Hattas (Za ľudí), mladý kandidát-aktivista, ktorého prioritou je najmä dizajn mesta. Aj preto sa pustil do vecí, ktoré pred ním Dvonč neriešil. Súdiac podľa marketingových rečí mali „Nitrančani“ pocit, že to má u nás vyzerať ako v nejakom progresívnom meste v Škandinávii. Našťastie ho nepustili už rozbehnuté projekty. Ak totiž plánujete postaviť škôlku alebo urobiť inú významnejšiu investíciu, je to beh na dlhé trate. Len naivný volič si môže myslieť, že sa vážne problémy dajú vyriešiť za jedno volebné obdobie. Riešenie môže trvať kľudne aj 15 rokov. To je presne prípad spomínanej škôlky v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Terajší primátor sa nadúval ako páv, keď ich otváral a patrične to využil vo svojej terajšej marketingovej kampani. Ale samotný projekt rozbehol jeho predchodca. Ten predchodca, na ktorého samozrejme Hattas po zvolení kydal kade chodil. Bol to Dvonč, kto to vyhandloval a rozbehol, Hattas to následne dokončil. Dnes zasa Hattas začne niečo, čo dokončí jeho nástupca.

Je tu aj iný, omnoho paradoxnejší príklad. Hattas je vášnivý cyklista, predtým sa zúčastňoval cyklojázd, ktoré mali upozorniť ostatných aj úradníkov, aká potrebná je cyklodoprava. Bolo teda jasné, že vo funkcii bude maximálne podporovať stavbu cyklochodníkov a cyklociest. Vtip je v tom, že s touto aktivitou tiež začal jeho predchodca. Za Dvonča sa spustila služba zdieľaných bicyklov a boli budované prvé kilometre cyklociest. Viete ako to (ne)funguje na Slovensku pri infraštruktúrnych projektov, aké ťažké je vykúpiť pozemky na veľké stavby. Dnes má Nitra cyklotrás viac, ale mnohé dostavané kilometre predvybavil Dvonč, nie Hattas. Terajší primátor len dotiahol už rozbehnutý projekt, ktorý má zazmluvnené prostriedky a nejde s nimi hýbať. Pre naivného voliča to teda vyzerá, že Hattas-cyklista dokázal nemožné a za 4 roky splnil čo sľúbil. Čo na tom, že 12 rokov pred ním niekto iný vytvoril priestor nato, aby sa tie veci dnes dotiahli do konca. Čo na tom, že v konkrétnych časových úsekoch sa končia programové obdobia eurofondov, dokedy musia byť projekty uzatvorené. Opticky to potom vyzerá ako zásluha konkrétneho politika, pritom je to len súhra okolností, že bol vo funkcii v správnom čase. Navonok vyzerá lepšie, keď primátor len otvára nové budovy a zariadenia, ako keď pracuje v kancelárii a plánuje. Oboje je však dôležité rovnakou mierou. Rozbehnutie projektu a aj jeho následné dokončenie. Zrejme si viete predstaviť, aké ťažké je vydržať sústredený, ak pracujete na projekte, ktorý trvá niekoľko rokov, prípadne desaťročí. Mimochodom, časť cyklotrás dala postaviť nitrianska VÚC, no niektorí voliči to nemusia vedieť a zásluhu možno automaticky pripíšu primátorovi-cyklistovi. Povedomie o skutočnej činnosti VÚC je na Slovensku chronicky malé (viď účasť vo voľbách) a nepomáha tomu ani nedokončená decentralizácia delby moci.

Čo tým všetkým chcem povedať? To isté, čo pred minulými voľbami. Že nie sú dôležité osoby a postavičky. Okolo všetkých politikov sa vždy budú motať miestne pokútne postavičky a vybavovači, ktorí si svoje kšefty urobia za akéhokoľvek riadenia. Podstatné je, či poslanci a politici pracujú vo verejnom záujme a či netrhajú kormidlom hore-dole každé 4 roky. Podstatná je dokončená škôlka a nie marketing okolo nej. Podstatná je cyklocesta a nie kto je vášnivejší cyklista. A podstatné je aj to, či napríklad v meste funguje doprava alebo nie. Dvončovi síce vyčítam prílišný technokratizmus a Hattasovi jeho nemiestne aktivistické spôsoby, ale podstatný je výsledok v meste kde žijem. Na to je dôležité komunikovať s volenými zástupcami aj po voľbách. Dokonca ešte viac ako počas predvolebných debát. Samotné voľby sú len jeden dielik celej mozaiky.

Keď sa budete dnes rozhodovať koho voliť, vždy by ste sa na vec mali pozrieť triezvo. Slovensko je malé, takže informácie si vie zistiť každý. Mnoho informácii je aj zverejnených na internete (zmluvy a verejné obstarávania). Nedívajte sa na osobu, ktorá vám môže byť nesympatická. Aj nesympatický človek môže mať isté kvality a je na nás občanoch, aby sme skrz poslancov tlačili na riešenie našich problémov. Zasadnutia miestnych zastupiteľstiev sú verejné a tiež sa ich môžete zúčastniť. Pokiaľ im dostatočne nedáte najavo, čo treba vo vašom okolí urgentne robiť, tak je samozrejmé, že si budú robiť čo chcú.

Ak pôjdete voliť, nevoľte ani podľa toho, koho poznáte. Aj z môjho okolia kandiduje množstvo známych, ale voliť ich zato nebudem. Nie preto, že by mali špinavý morálny profil. Naopak, poznám ich ako poctivých ľudí. Ale voliť ich nebudem preto, lebo nemajú žiadnu riadiacu skúsenosť. Nezveril by som im riadiť ani menšiu firmu, nieto ešte mesto s rozpočtom cez 70 miliónov Euro. Pretože riadenie nie je titul pred menom ani tabuľka na dverách. Riadenie je schopnosť a my nutne potrebujeme odborníkov. Nie naivných naprávačov sveta, marketingových mágov či aktivistov.

Vždy sledujte proces a nie osoby. Vyvíja sa daný proces verejnoprospešným smerom alebo len niekto postavil kanalizáciu, ktorá nemá napojenie na čističku? Keď sa proces nevyvíja dobre, treba okamžite urobiť nápravu a nie čakať do volieb. Že na toto zisťovanie nemáte čas? Nuž potom sa nečudujte, keď veci vo vašom okolí nejdú tak, ako by ste si želali.

Foto: Pixabay z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *