Ako sa neriadi školstvo

Ako pri dávnejšie tragédii na škole vo Vrútkach, tak aj teraz bývalý minister školstva Gröhling zneužil tragédiu na Zámockej ulici na krytie svojho amaterizmu.

V nedávnej reakcii upozorňuje, že jeho plán školských psychológov je ohrozený, pretože treba k nemu schváliť zákon. Treba povedať, že plán je to síce šľachetný, ale zle nastavený a zle presadený. Deti dnes majú skutočne problémy, ktoré treba riešiť, ale nie takýmto spôsobom. Amatéri príliš často riešia problémy riadenia tak, že na ne hodia balík peňazí a ono sa to nejako spraví. To je neznalosť riadenia, kde v prvom rade potrebujem mať správne nastavenú nosnú myšlienku, skontrolované možnosti a peniaze rozhodne nie sú na prvom mieste. Je to ako mať auto, nestarať sa oň a po vážnej poruke sa snažiť len vymeniť pokazené, ale nie vlastný prístup k údržbe. Takýto manager sa volá kamikadze, len behá od požiaru k požiaru. Neriadi, namiesto toho len vyrába ďalšie problémy, ktoré si potom sám hasí, čo následne ešte aj prezentuje ako progresívnu aktivitu a odhodlanosť.

Gröhling nastúpil do situácie, kedy sa so školstvom urobilo už príliš veľa pokusov a navyše bez zjavných skúseností. Budem citovať jedného riaditeľa školy – nariadenia ministerstva tvoril človek, ktorý nikdy v živote v školstve nebol a netuší, ako funguje. Takže reči o nevzdelanom obuvníkovi, aka kaderníkovi sú založené tom, čo skutočne predviedol v rezorte školstva.

Namiesto toho, aby riešil základné problémy školstva, vybral sa opačným smerom. Neriešil 10.000 chýbajúcich učiteľov, neriešil prefeminizovanie školstva, neriešil zatuchnuté akademické vody vysokých škôl a mnoho ďalších problémov. Namiesto toho sa rozhodol vyčarovať odniekadiaľ 3.000 psychológov a asistentov. Kde v krátkom čase nájde takýto počet odborníkov? Odborníkov, nie rekvalifikovaných ľudí, resp. mladých a neskúsených, ktorých by len tak hodil do praxe.

V prvom rade treba školstvo zastabilizovať a prestať na ňom robiť pseudoinkluzívne pokusy. Treba z neho v prvom rade spraviť ostrov normálnosti a pokoja. Aby sa vám nestalo, že sa prídete opýtať normálnu, čo vaše dieťa robí zle a odpoveďou bude šikana dieťaťa zo strany učiteľov (osobná skúsenosť).

Gröhling s jeho partičkou aktivistov od začiatku nastavil systém zle, varil z vody, a teraz má tú drzosť tvrdiť, že jeho „priekopnícky a fantastický“ plán je ohrozený. Školstvo potrebuje konečne spoluprácu učiteľov a rodičov, nie zákopovú vojnu. Potrebuje funkčné školské a rodičovské rady. Potom si každý riadiaci pracovník dobre rozmyslí, aký návrh na zmenu predloží a ako bude chcieť reformovať školstvo.

P.S.

Idú voľby, preto majte na pamäti jedno – Po ovocí poznáte ich. Napríklad strana SaS pred voľbami tvrdila, že má tisícky hotových riešení, ktoré môže okamžite nasadiť a okamžite zlepšiť život občanov. Prax už za dva roky ukázala, že to je inak. Plánov síce mali dosť, ale neboli zlučiteľné s praxou. Inými slovami – plány mali len na papieri a ten ako vieme, znesie všetko.

Foto: Element5 Digital z pexels.com

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *