Každá doba má svoj povolený jazyk

Za socializmu sa slovíčko Západ vždy a automaticky spájalo s označením imperialistický. Povedať čokoľvek pozitívne o západnom systéme sa považovalo za takpovediac politicky nekorektné. Dnes je situácia rovnaká.

Pri nedávnych oslavách oslobodenia Bratislavy sa nehovorilo o tom, že nás oslobodil Sovietsky zväz. Oslobodila nás buď nejaká bezmenná koalícia alebo ukrajinský front. Čo na tom, že v danom fronte bojovala práve armáda Sovietskeho zväzu. Len za toho Boha nevysloviť slovíčko Rus alebo Sovietsky zväz. To nám chcú médiá a ešte aj prezident nahovoriť, že Sovietsky zväz vlastne ani neexistoval? Dobre si to všimnite, v podobných textoch sa označenie Rus používa dnes výhradne v negatívnom význame.

Tento jav zvyknem volať aj jazyková diverzia. Niečo sa zamlčí, niečomu sa navlečie iný kabát, niekde sa prenesie význam. Napríklad slovo koalícia sa hojne používalo v súvislosti s bojom proti terorizmu. V našom priestore označuje našich, našu stranu sveta a náš systém. Keď to prenesieme na oslobodenie, tak naše oslobodenie koalíciou je pomalé varenie žaby a plíživé prepisovanie dejín o tom, kto nás v skutočnosti oslobodil a kto nie. Nebude trvať dlho a nakoniec sa budeme učiť, že nás oslobodilo NATO, nie Rusi. Podľa RTVS to už tak aj vyzerá. V deň výročia hlavné spravodajstvo venovali oslobodeniu Bratislavy násobne kratší čas, ako 70-temu výročiu založenia aliancie.

Jazyková diverzia mení aj emocionálny náboj slov. Dnes sa majú ľudia strašne dobre. Nie veľmi dobre, ale strašne. Opačne to už ale nefunguje, katastrofu neoznačujeme ako perfišnú. Alebo, možno aj áno, súdiac podľa toho, koľko ľudí pri nej najprv vytiahne mobil na selfíčko, miesto toho, aby ratovali samých seba alebo druhých.

Jazyk je základná zložka našej kultúry aj rozmýšľania. V reči programátora, jazyk je základný kód, ktorým riadim chod procesov a systému. Čiže, čo poviem, tak to naprogramujem. Buď seba, alebo druhých. Ak budem len nadávať, potom sa to nutne prenesie aj do života. Samozrejme, hlavne negatívnym spôsobom. A ak chcem ovplyvniť verejnú mienku, je to síce obrovský blok na pohnutie, ale po drobných krokoch to ide. Len ich stačí rozložiť na dlhší čas a zmena sa dostaví. Ak to spojím napríklad s vymyslenou kauzou Novičoku, sankciami a podobne, obraz sa začne pekne zaostrovať.

Jazyková diverzia je žiaľ prítomná aj v zákonoch. Máme tu napríklad protischránkový zákon, kde si napríklad banky žiadajú potvrdenia o konečnom poberateľovi výhod. A žiadajú to napríklad od obcí, konkrétne od starostov. Povedzme, že obec si chce zobrať na úver automobil a banka sa pýta, kto je poberateľom výhod. Akých výhod, ak je auto pracovný nástroj daného starostu, ktorý mu pomáha plniť služobné úlohy. Problém nie je len samotný zákon, problém je najmä to, ako si ho vykladajú všetci aktéri. Starostovia to bez problémov podpisujú, pritom zbytočne kladú hlavu na klát. Konečný užívateľ auta je totiž štátna správa a verejný záujem, v tomto konkrétnom prípade obecné alebo mestské zastupiteľstvo. Ďalší problém je, že zlý zákon si nesprávne vykladajú aj banky, ktoré odmietajú uznať, že služobné auto nie je ani výhoda, ani zisk starostu ani peniaze utopené cez schránkové firmy v daňovom raji.

Mnohí možno tušia, že je to v neporiadku, ale nie je toho svatého, ktorý by vstal a nahlas povedal, že toto je blud a treba to zmeniť. Prečo? Pretože aj cez jazyk sa nám sem vplížila politická korektnosť. Presnejšie všadeprítomný boj proti korupcii. Ten je dnes najvyššou mantrou a napadnúť nedokonalý zákon by bolo považované za schvaľovanie korupcie. Kto nie s nami, je proti nám. Boj proti korupcii sa na konci dňa používa výlučne na odstavenie konkurencie. A tým, že je korupcia priamo vmontovaná do ekonomického systému ako takého, je boj proti nej len trójsky kôň.

Takýto istý posun nastal pri slove nezávislý. Na pozadí všetkých posledných volieb toto slovo nadobudlo význam múdrosti, skúsenosti a nepodplatiteľnosti. V našom politickom a spoločenskom systéme neexistuje nič také, ako nezávislý. Bodka. Kto tvrdí opak, netuší, ako funguje politika ani ako sa vedú a dohadujú rokovania. Aj tí nezávislí sú de facto združení v nejakom neformálnom spoločenstve a konajú rovnako ako straníci. Akurát sa označujú ako Team henten, Team onen a pod. Tvária sa akoby hackli systém, ale nie. Len mu dali iné šaty (meno), obsah a funkcia sú rovnaké. Ak by boli iné, mali by sme medzičasom iné štátne zriadenie a veci by fungovali inak. Nie, nefungujú, stále sú tu výbory, komisie a všetko okolo toho.

Na konci dňa sme presne tam, kde sme boli za socíku, ak chcel niekto povedať, že na tom zlom zlom Západe sú predsalen aj niektoré veci dobré. Vtedy by prišiel o prácu, prípadne by bol nejakým spôsobom prenasledovaný a šikanovaný. Hrozí to dnes? Áno hrozí, len sa prenasledovanie prenieslo zo štátneho aparátu na súkromný. Médiá vás roznesú v zuboch, sociálna sieť vám zablokuje profil, firma vás nezamestná a priatelia vás označia za konšpirátora. Alebo vám povedzme kníhkupectvo označí knihu šarlátovým písmenom. Bonzáctvo pestované za socíku sa prenieslo na sociálne siete. Toto všetko pomocou jazyka a jazykovej divezie.

P.S. Ďalšie príklady jazykovej diverzie a povoleného slovníka:

  • Ak ide o cudzieho vraha, je označený ako terorista. Ak ide o nášho vraha, je to strelec alebo útočník.
  • Ak cudzie veľké firmy podporujú politikov, ide o mecenášov alebo oligarchov. Ak podporujú náš tábor, potom sú to filantropi alebo podnikatelia. Ak chce veľký biznis rásť, jediný priestor pre nich je politika a účasť na nej. Skôr alebo neskôr sa každý veľký biznis napojí na politiku. Títo ľudia sa s politikmi navyše stretávajú v jednom priestore, na spoločných akciách aj pracovných jednaniach. Na obecných fašiangoch ich nestretnete, ani v autobuse cestou do práce. Rovnako sa vy ako bežný občan nedostanete na otváranie nejakého dostavaného projektu alebo na golf.
  • Ak niekto kritizuje náš svetonázor, je označený ako konšpirátor, bez ohľadu na to, čo v skutočnosti tvrdí alebo aké skutky koná. Ak podporuje a chváli ten náš, je to aktivista. Tu navyše funguje aj somárska hlava. Označenie konšpirátor si istotne niektorí plným právom zaslúžia. Táto oslia hlava sa ale následne nasadzuje aj názorovým oponentom, ktorí nie sú ani kotlebovci, ani smeráci. Jednoducho majú len iný názor.
Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *