Iniciatívna nadpráca, najmä po návštevách predstaviteľov USA

Možno si spomínate na kauzu údajného ruského hackera Nikulina, ktorého Česká republika vydala do USA. Predchádzal tomu obligátny protiruský mediálny cirkus.

Po verdikte českého Ústavného súdu sa zistilo, že minister spravodlivosti porušil zákon, keď povolil jeho vydanie. Mal totiž počkať na verdikt Najvyššieho správneho súdu ohľadne podania.

Z toho vyplývajú tri veci:

  1. Minister (spravodlivosti!) urobil politické rozhodnutie.
  2. Urobil ho na základe nátlaku šéfa americkej Snemovne reprezentantov Paula Ryana, ktorý požiadavku aj jasne artikuloval. Navyše pchanie sa mu do zadku dosiahlo nevídaných rozmerov, pretože bol prvým zahraničným politikom, ktorý rečnil v českej snemovni. Prijal ho aj Babiš, jedine Zeman sa s ním odmietol stretnúť. A po práve, pretože sa nejedná o prezidenta ani premiéra, aby mohli spolu jednať na rovnocennej úrovni. Týmto spôsobom Spojené štáty „preukazujú“ úctu navštíveným krajinám, ukazujú im, čo si o nich myslia.
  3. Aká bude reakcia médii po tejto správe? Zostanú zamrznuté v protiruskej hystérii alebo sa ku správe postavia čelom a budú jej venovať rovnaký priestor, ako keď sa prejednávalo vydanie Nikulina do USA? Môžeme to pozorovať a porovnať.

Analogicky u nás, mali sme tu návštevu amerického ministra zahraničných vecí, a  pozrime sa, zrazu riešime muničné sklady americkej armády na našom území. Daný minister sa rovnako stretol s každým, kým mohol, aj keď jeho miesto bolo, je a bude služobne len pri Lajčákovi.

Toto nie je o našom členstve v NATO a dodržiavaním záväzkov, ako to budú prezentovať americké think-tanky a ich hovoriace hlavy v hlavných spravodajských reláciách. Toto je prachsprosté pchanie sa do zadku a nadpráca. Toto je klasický tlak veľmoci na malé krajiny. Vyznieva potom smiešne, ak sa úradujúci prezident aj jeho nasledovníčka otvorene vzťahujú ku krajine, ktorá z titulu sily šliape po medzinárodnom práve. To mala Zuzana Čaputová predvolebných rečí o nastolení spravodlivosti. Budem zvedavý, ako ustojí podobné tlaky tejto veľmoci. Pretože neskončili, naopak, budú pokračovať a budú násobne silnejšie.

Aspoň že Ústavný súd v Česku si spravil svoju prácu poriadne. Ostáva dúfať, že podobných korektúr nedokonalých politikov sa nebude báť ani náš ÚS, keď znovu nadobudne plné počty sudcov.

Doplnenie

Nikulin zažaloval Českú republiku o 1,5 milióna, že porušila jeho práva, keď ho vydala do USA:

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *