Kultúra sebestrednosti už aj v komunálnej politike

V poslednom čase sa začali množiť správy o tom, ako sa niektoré veľké slovenské mestá chystajú vystúpiť zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Dôvody sú údajne tie, že únia neplní funkcie podľa ich predstáv. A teda, ako je v našej krajine zvykom, treba vytvoriť niečo nové, lebo to iste bude fungovať lepšie.

Najnovšie zo ZMOS-su vystúpila Trnava. Vystúpili Malacky a Trenčín, Bratislava o tom uvažuje. Myslím si, že je to zlý nápad. Jednak pre dôvod ktorý som už uviedol – nová organizácia nie je garanciou vyriešenia problémov. Druhá vec je, že drvivá väčšina obyvateľov Slovenska žije v sídlach dedinského typu. Sme typicky vidiecka krajina, v porovnaní s Českom, ktoré má násobne vyšší počet mestečiek a miest, teda aj iný charakter sídiel.

Ak si teda tých pár miest, ktoré tu máme, povie, že kašle na majoritu, potom je to prejav elitárstva a sebestrednosti. A je to aj produkt údajne nezávislých mestských poslancov, ktorí sú skrátka odtrhnutí z reťaze. Nie sú nijako ukotvení, nemajú teda žiadne zábrany kedykoľvek sa „rozviesť“ namiesto toho, aby problémy riešili. Demokracia a hlasovanie v spoločných organizáciách nie je sranda, ale kto im povedal, že život bude ľahký?

Separácia veľkých miest od obcí má aj ďalší rozmer – ešte viac sa preruší dialóg medzi bohatými a chudobnými. Peňazí síce nemá nik nazvyš, ale mnohé dediny nemajú ani z čoho vyplatiť starostov alebo zaplatiť zimnú údržbu či učiteľov. Naproti tomu v mestách si bez mihnutia oka odhlasujú zvýšenie platov poslancov alebo primátorov. Mnohé mestá argumentujú, že členské do ZMOS-u vo výške 6-8.000 eur vedia využiť aj lepšie. Tie isté mestá ale nemajú problém vytvoriť nové funkcie a s platmi, ktoré ročne vysoko prevyšujú dané členské. Napríklad funkcia menežéra pre sociálne siete. Našli si jednoducho sprostú výhovorku.

Mestá už beztak vysávajú obyvateľov aj zdroje z vidieka, teraz akurát povedali na plné ústa, že sa mienia správať ešte sebeckejšie. Prestúpia hromadne do svojej Únie miest a tam si budú separé vyrokovávať podmienky pre seba.

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *