Ako je to s odkladom splátok úverov

So záujmom som si pozrel aj vypočul tlačovú konferenciu, v ktorej minister financií ohlásil odklad splátok úverov. Doporučujem vypočuť si ju celú, nie je veľmi dlhá.

Vláda a parlament teda ohlasovali odloženie splátok, nie však úrokov. To je kameň úrazu. Minister nezabúdal na celej tlačovke útočiť na opozíciu, vraj bránila rýchlemu schváleniu tohoto zákona. Tak si pozrite, čo opozícia kritizovala v tomto návrhu. Navrhovali spolu so splátkou aj odloženie úrokov.

Minister to napadol v zmysle, že keď je pandémia, opozícia mala absolútne súhlasiť s vládou a nemali robiť obštrukcie. Lebo koronavírus. Toto je zásadný omyl, žiadna mimoriadna situácia by nemala vypínať kritiku či opozíciu. Je to jej sväté právo pripomienkovať, je to základný pilier demokracie. Vláda bez kritiky je autokracia, totalita. Vládna koalícia by mala prestať používať tento slovník, opozícia je tam presne na to, aby konštruktívne kritizovala.

Minister a jeho kolegovia ďalej pokračovali v útokoch na opozíciu, najmä na Roberta Fica. Vraj kedy on vykonával právnicke povolanie. Fakty hovoria, že v rokoch 1994 -2000 zastupoval SR v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva.

Ďalej tvrdil, že predošlá vláda 21 dní neurobila nič, nespravila žiadne opatrenia. 12 rokov práce je nič? Prekonanie dopadov krízy v roku 2008 je tiež nič? Z úst ministra je toto trivializácia faktov.

Pochváliť však musím novinárov, ktorí sa pýtali zásadné otázky. A keď na ne dal minister príliš všeobecnú odpoveď (lebo úroky sú sloboda podnikania), tak sa ďalší novinár opýtal znovu to isté. Podľa ministra je to klasický odklad splátok.

Pozrime sa teda, ako je to u našich susedov a v iných štátoch.

V Českej republike tiež bežia ďalej úroky, ale aspoň na ne zaviedli maximálny strop na úrovni repo sadzby navýšenej o 8 percentuálnych bodov.

Rakúsko dáva odklad aj platenia úrokov na 3 mesiace. Tu je podrobný text rakúskej zamestnaneckej komory.

Nemecko dáva tiež odklad aj na úroky, nielen splátky.

Maďarsko odkladá splátky aj s úrokami do konca roka.

Keď to ide v Rakúsku a Nemecku, o čo iná sloboda podnikania je tam, kde tam išlo zaviesť aj odklad úrokov? Vypočujte si tlačovku, prečítajte si pozmeňujúci návrh Kamenického, porovnajte to s odkladom úrokov v okolitých krajinách a urobte si sami názor, kto robí pre koho. Po ovocí poznáte ich, ako vravel po voľbách Matovič.

Ani úverový register nie v poriadku

Odklad splátok má aj ďalšiu problémovú časť – záznam v úverovom registri. Bude tam síce svietiť len Covid19, ale je na banke samotnej, ako si túto poznámku vyloží, ak budete u nej najbližšie žiadať úver. Je ale celkom možné, že to bude zamietnutie a vy sa dôvod nedozviete. Viac informácií je rozobraných v tomto článku.

Foto: od Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *