Umelý problém

Vláda pripravuje svoje programové vyhlásenie a je preto logické, že sa novinári pýtajú otázky, čo v ňom bude. Pýtajú sa aj preto, lebo pandémia nie je všetko a žiť sa musí aj s ňou aj po nej. Takto sa opýtali aj na Overtonovo okno, ktoré pred voľbami otvoril Igor Matovič.

Vtedy vytiahol Ústavu SR a citoval článok 2 prvej hlavy: „(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“ Zároveň s tým otvoril aj tému, že referendum má kvórum, ale mizerná účasť vo voľbách kvórum nemá. Toto považujem za zásadnú pripomienku napriek tomu, že premiéra väčšinou kritizujem.

Vypočul som si tlačovú konferenciu k programovému vyhláseniu vlády premiéra. Uviedol tam, že bude 2x tak veľké ako mali predošlé vlády aj napriek tomu, že vláda pracuje zároveň aj na boji s krízou. A potom na otázku o reference utrúsil, že ide o umelý problém, lebo máme vážnejšie problémy. Áno, máme vážnejšie problémy, ale to neznamená, že sa zameriame len na pandémiu a ostatné nech pokape.

Aktuálna situácia dokazuje, že vláda nezvláda ani len tú pandémiu. Pomoc podnikateľom mešká a minister financií si nevedel pri bankách buchnúť po stole a vyjednať aj odklad úrokov. Dokonca ani poslanci Národnej rady neboli schopní toto korigovať cez pozmeňujúci návrh pri schvaľovaní úpravy. Lebo ho podal Smer a oni vlastný nenapísali ani nepodali! Napísal som im, prečo to neurobili. Zatiaľ som dostal jednu odpoveď od asistentky Pročka, ktorá bola slušne povedané mimo misu, reagovala na niečo, čo som ani nenapísal. Nekompetentnosť je slovo, ktoré začína používať na hodnotenie situácie už aj mainstream. Rovnako tak nebol štát schopný zabezpečiť bezpečnosť tých najzraniteľnejších v domovoch dôchodcov. Ústami Anny Ghannamovej, prezidentky Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR, sme sa dozvedeli, že štát ignoroval ich výzvy na testovanie. A rovnako ignoroval potrebu dodania rúšok a rukavíc, ktoré im ale nariadil ako povinnosť. Dostali ich od sponzorov.

Pre porovnanie, česká vláda predsavila v utorok 14. apríla konkrétny plán uvoľňovania opatrení. Naša vláda má na stránke fotku premiéra s nejakým grafom, potom info o rokovaniach vlády či bohoslužbách. A má plán, že bude mať plán. Prípadne sa škriepi, kto si skôr zriadi aký poradný zbor. Toto všetko je v príkrom rozpore s tým, čo tvrdili politici tejto vlády pred voľbami – že majú pripravené mraky opatrení aj odborníkov.

Vráťme sa ale k podstate. Od začiatku pandémie vláda nepracuje pre ľudí a neplní základné veci, ktoré sľubovali jej politici pred voľbami. Namiesto toho prijala zákon o sledovaní občanov a dnes nám premiér povie, že referendum je umelý problém. Čo toto všetko je, ak nie okresávanie práv občana a popretie článku 2 Ústavy SR o tom, že štátna moc pochádza od nás, občanov? Programové vyhlásenie vlády je mimoriadne dôležitý dokument, ktorý sa má urobiť teraz a poriadne. Stanovuje ciele a dáva nám občanom konkrétne informácie, aby sme politikom vedeli vystavovať priebežne odpočet a kontrolovať plnenie sľubov. Ak mieni premiér alebo vláda z neho vynechať „umelé problémy“, nebude to dobrý signál. Programové vyhlásenie vlády sa nemôže meniť ani dopĺňať. Teda čo chvália poslanci, bude podstatné na nasledujúce 4 roky.

Foto: od Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *