Špeciálne vlaky pre opatrovateľky

Rakúšania cez hospodársku komoru vybavili špeciálne vlaky z Rumunska pre opatrovateľky. Tieto vlaky nebudú mať nikde zastávku (takto to bolo napr. za vojny). Prinesú do Rakúska okolo 30.000 rumunských opatrovateliek, na ktorých je ich sociálny systém odkázaný. Pre porovnanie, tretina opatrovateliek v Rakúsku sú zo Slovenska.

www.vienna.at/korridorzuege-bringen-pflegerinnen-von-rumaenien-nach-oesterreich/6596769

Mimoriadne zaujímavé sú ale komentáre bežných Rakúšanov pod takýmito článkami. Jednak sa hanbia, že sú odkázaní na Ostblok (na ktorý sa doteraz dívali ako na zaostalých buranov) a tiež si všímajú, že v starostlivosti nepomohol ani doterajší a dlhoročný prílev cudzincov do ich krajiny.

Pandémia teda prepisuje migráciu aj ekonomické závislosti. Kým sú naše štáty ekonomicky závislé na štátoch ako je Rakúsko alebo Nemecko, oni sú zasa závislé na našich kvalifikovaných pracovných silách (nehovorím len o opatrovateľkách). Neokolonializmus by mal už konečne dostať stopku. A zodpovednosť v jednotlivých štátoch by mali prebrať samotní občania. Za výuku, za opatrovanie starých, za všetko podstatné v štáte. Gastarbeiterstvo je slepá ulička, vlak do minulosti.

Foto: od Albin Berlin z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *