Politický prehľad #6

Diletantizmus vo vláde pokračuje, médiá žnú, čo zasiali a naplno sa rozbehol boj, kto sa skôr rozloží, vláda alebo Smer.

Ak nemáš ľudí, zmeň zákon

Cez víkend v diskusnej debate medzi Pellegrinim a Sulíkom zaznelo, že sa nenájde odborník na danú funkciu, tak sa zmení zákon, aby sa nakoniec našiel. To v preklade znamená znižovanie štandardov, znižovanie latky, aby preliezol aj človek, ktorý tam inak nemá čo hľadať. Pritom snaženie by malo ísť presne opačným smerom – vyladiť podmienky a možno ich aj sprísniť, aby na postoch boli konečne tí toľko omieľaní odborníci.

Pekne to vidno v terajšej jalovej debate o kandidátoch na generálneho prokurátora. Skloňujú sa rôzne mená a to len preto, aby sa otestovala reakcia protivníkov aj verejnosti.

Maturity sa odkladať nemali

O nič lepšie na tom nie je ani školstvo. Premiér vytrvalo múti vodu svojimi chaotickými vyjadreniami, takže sa ma študenti začínajú pýtať rôzne otázky, ktoré počuli v šuškande. Vraj pôjdu do školy už v pondelok a ak nie, tak od 1. júna.

Ešte čudnejší nápad bol poslať deti učiť sa v lete počas prázdnin. Mnohé zo škôl sú v podstate sklenníky, v lete sa v nich nedá existovať. Namiesto rúšok by ste v nich potrebovali hory uterákov na utieranie potu. Ďalšia vec je, že poslať deti na mesiac do školy v praxi znamená, že prvé dva týždne tam bude chaos. Deťom aj na začiatku školského roka trvá tie dva týždne, kým sa usadia, vykecajú sa s kamarátmi a prepnú sa do režimu učenia. Takže z mesiaca učenia budú v skutočnosti len dva týždne. Za dva týždne máme dobehnúť učivo dvoch mesiacov?

Túto karanténu bolo treba využiť úplne inak – poriadnym opakovaním, na ktoré často nie je čas, lebo vás tlačí učebný plán. Opakovaním by sme dostali zaostávajúcich študentov na lepšiu úroveň a triedy by možno začali fungovať ako lepší celok. Toto by bol zásadný krok k tej ospevovanej inklúzií.

Ďalší problém je, že odložili maturity. Porozhliadnime sa po susedoch, v Maďarsku sa začalo maturovať včera, v Rakúsku poslali do škôl len deviatakov, aby sa pripravili na maturitu. V Rakúsku sa maturita volá Reifeprüfung, aj u nás sa jej povie skúška dospelosti, nie pre srandu králikov. Ako sa asi budú cítiť deti, ktoré maturitu nezložili? Nie náhodou menejcenne? Ďalšia vec je, že maturita vás pripraví na ďalšie štúdium, kde na vysokej škole budete skladať podobné skúšky každý semester.

Vláda si vybrala jednoducho najľahšiu cestu, zrušiť maturity. Nehľadala spôsob, ako to vyriešiť pre dobro detí. Čo mám informácie, tak takto vládny predstavitelia pristupujú aj k „riešeniu“ iných vecí. Projekty skôr stopnú alebo ich riešenie odsúvajú, než aby to sami spravili dobre. Na korone nepadneme, ale na diletantizme a nedostatku odborníkov áno. Ľudstvo sa dokázalo spamätať aj zmobilizovať hoci aj po zničujúcej vojne. Kto videl dobové zábery, ako bez žeriavu, len ručnou kladkou v 50-tych rokoch osádzali vysoké pece v Košiciach, vie veľmi dobre, o čom hovorím. My dnes stále máme prostriedky, voda tečie, elektrika svieti, internet funguje a popík hrá. Takže máme prostriedky na opravu. Tie naši starí otcovia nemali a napriek tomu vybudovali to, z čoho dnes žijeme. Maturity sa jednoducho nemali rušiť, tento štát a jeho minister mali hľadať spôsob, ako študentom skúšku dosplelosti umožniť.

Takže aj v tomto zaostávame a znovu len zopakujem, čo som už raz napísal, všetci nás predbiehajú.

Sloboda slova a tlače po slovensky

Na Svetový deň slobody tlače sa stala celkom zaujímavá vec. Z redakcie týždenníka Trend odišlo 8 ľudí. Kritizovali Pentu, teda majiteľa Trendu. Ešte tu chce niekto húsť ďalej rozprávku o dobrých novinároch, ktorí sú nezávislí a slobodní?

Jeden by povedal, že tak im treba. Keď sa pozriem, ako vyzerajú slovenské novinárske stavovské organizácie, tak je to príznačné pre novinárske povolanie. Máme na Slovensku 3 novinárske zväzy. Ten najväčší, Slovenský syndikát novinárov, si prehajdákal svoj najväčší majetok, Dom novinárov. Nech sa potom nečudujú, že si u verejnosti vyslúžili nelichotivé prívlastky spojené s najstarším remeslom.

Rovnako je čudné, ak verejnosť očakáva, že ju novinári budú ochraňovať, pričom títo si nevedia ochrániť svoje remeslo ani majetok. Namiesto spolupráce a hájenia svojich záujmov cez zväzy, si novinári vybrali cestu otvoreného boja proti akémukoľvek oponentovi. Najčastejšie na seba kydajú, že je niekto prevracač kabátov alebo konšpirátor. Pritom je vtipné, koľkými redakciami mnohí preliezli. Slovensko je malé.

Nie sme jediní na svete ani čierna diera

Občas spomínam Mochovce. A často spomínam, že nie sme čierna diera a že Slovensko neexistuje na planéte Zem osamotene.

Pozrite sa do Fínska, tak trochu pokusnej krajiny. V roku 2003 im začali Francúzi stavať jadrovú elektráreň Olkiluoto. Mali ju spustiť v roku 2009, doteraz sa tak nestalo. Nový termín spustenia je 2021, čo je 12 rokov omeškania, napríklad kvôli vadným súčiastkam.

Toto je údel malých štátov, ktoré nemajú takmer žiadnu zdrojovú stabilitu. Pokusné štáty s rôznymi pokusne zavedenými programami. Paradoxom je, že práve takéto štáty často označujú rôznymi prívlastkami z ríše zázrakov, rôzne Tigre strednej Európy či Štvrtá najlepšia krajina na svete a podobne.

Pokusné je Fínsko pre viacero dôvodov. Napríklad si tam dávnejšie uvedomili, že obyvateľstvo pojedá príliš veľa bravčového. Preto urobili štátnu kampaň za väčší podiel konzumácie rýb. Tie sa ale často údia. Tak sa síce zbavili jedného problému, ale zarobili si na nový. Teraz robia z ľudí opäť pokusných králikov, kedy začali obmedzovať mliečne a mäsové produkty na školách.

Nie je pandémia ako pandémia

V politickom prehľade #4 som 6. apríla 2020 porovnával rôzne pandémie, napríklad obezity. A čuduj sa svete, nedávno vyšiel v Pravde nový článok práve na túto tému. Obezita so sebou nesie 236 zdravotných komplikácií a vo väčšine Európy sa jej výskyt u dospelých pohybuje okolo 50%. Na Slovensku je toto číslo vraj ešte horšie. Dajte si to do porovnania s chorobnosťou aj úmrtnosťou koronavírusu.

Takže znovu položím tie isté otázky. Videli ste posledné roky, že by sa zakazoval predaj sladkostí v školských bufetoch? Bežal v posledných rokoch v médiách dolu celý boží deň infoprúžok, koľko ľudí práve zomrelo na obezitu a jej následky? Bol vytvorený krízový štáb, ktorý by riešil túto pandémiu?

Politické prestrelky, ale len aby sa nepovedalo

Stránky novín v poslednom čase zapĺňajú dve hlavné témy – štipľavé odkazy premiéra ministrovi hospodárstva a kto bude predsedom Smeru. Obe sa nesú na rovnakej úvahe – či sa rozpadne vláda alebo Smer. A obe v skutočnosti môžu byť úplne inak, ako nám to títo šoumeni a médiá predvádzajú.

Pripomeniem, že to bola vtedajšia opozícia a médiá, ktoré sa snažili rozobrať Smer cez údajný koflikt Pellegriniho a Fica. Objavilo sa asi tucet rôznych doslova konšpiračných teórií, ktoré Pellegriniho posielali napríklad k Druckerovi a podobne. Olej do ohňa prilieval hojne aj samotný predseda Smeru svojimi vyjadreniami. Tieto vyjadrenia nie sú ale samoúčelné. Rovnako tak neexistuje, aby sa politik s takou skúsenosťou akože preriekol a nevšimol si zapnuté kamery či mikrofóny. To sa jednoducho nedeje. Rovnako by bolo čudné, ak by sa Smer vzdal svojej momentálnej najväčšej výhody – tandemového riadenia.

Na opačnej strane to vyzerá podobne. Smer celý čas argumentoval, že ten zlepenec nemôže vydržať. Prečo by marketér-premiér nedal tomuto tvrdeniu sám živnú pôdu? Navonok to bude vyzerať ako hašterenie, ale v skutočnosti rozpad nehrozí. Prečo? Lebo ktokoľvek by z tejto koalície odišiel, môže sa rovno rozlúčiť s politikou. Môžu byť hlúpi alebo nekompetentní, ale sebevrahovia nie sú. Na konci potom môže premiér víťazoslávne prehlásiť, že vidíte, aj napriek treniciam sme sa dohodli a Smer nemal pravdu. Vyrazia mu tak z ruky silný argment.

Omnoho podstatnejšie je, čo sa tieto dva zdanlivé mediálne prestrelky snažia zakryť. Podľa mňa u vlády neodbornosť rozhodnutí a u Smeru preskupovanie síl. Aj takéto mediálne prestrelky sú na vine tomu, že ľudia nechápu politiku a vnímajú vyjadrenia politikov ako schizofrenické, protichodné a podobne. Preto nie je podstatné všímať si tváre a mená. Podstatné sú procesy, na ktorých títo konajú. Čo konajú a v koho prospech. Náš, svoj, korporátny alebo v prospech cudzej mocnosti.

Foto: od Gratisography z Pexels

 

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *