Plochá Zem ochranárov

So záujmom sledujem ďalšie vyjadrenia k prípadu Huliak.

Ochranári, politici a ich pridružení novinári vyčítajú Huliakovi, že „verí v plochú Zem“ a oni predsa veria vede. Nebudem si nateraz všímať slovíčko VERIA vede a pozriem sa na tú plochú Zem. Tvrdia, že ochrana prírody nás ochráni pred dopadmi klimatickej krízy. Tak sa pýtam, ako nás ochráni? Keď všetci naokolo budú znečisťovať, susednému štátu budú dodávať uránovú muníciu, potom kontaminovaná poľnohospodárska produkcia skončí na našom trhu, vietor a voda to potom donesú aj do nášho malého štátu. Vybudujeme vysoké múry a to znečistenie sem nepríde? Alebo dáme na hranice vysoké vrtule a tie budú odfukovať zlý vzduch preč? Prípade dovolíme Rakúšanom ďalej exportovať do východnej Európy ich odpad?

Tak sa zdá, že v plochú Zem veria skôr ochranári. Nehovoriac o tom, že sa stali vozíkom niekoho iného, baranidlom pre štruktúry schované za Čaputovou. Volá sa to odborne astroturfing a je ho plný internet – ide fejkovú občiansku iniciatívu. V astroturfingu firma alebo cudzí štát pokútnym spôsobom financuje občiansku nespokojnosť a cez ňu napáda napríklad zákony, ktorými sa cíti obmedzovaný. Potom sa väčšinou nájdu aj nejakí vedci, ktorí túto falošnú občiansku iniciatívu podporia a protestný list je na svete. Samozrejme obsahuje nejaké ohurujúce číslo – napr. list podpísalo 40 organizácií alebo 40.000 ľudí. (Pozn.:  Podrobné vysvetlenie astroturfingu je v závere článku.)

V našom konkrétnom prípade stojí napríklad za organizáciou Živica firma ESET. Ono totiž mnoho ľudí z IT vyhorelo a objavili čaro prírody a lazov. Dušou ale natrvalo zostali v ESETe. A sme doma. Astroturfing ako vyšitý. Jedna dve mimovládky rozbehnú kolotoč a následne sa nabalia ďalšie naivné organizácie a občania. Obludné na tom je, toto celé sa môže udiať aj bez akéhokoľvek vonkajšieho pokynu. Tým, že daní ľudia boli už nejakým spôsobom naformátovaní (tzv. firemnou kultúrou), skrsne im to v hlavách automaticky. Preto je astroturfing niekedy ťažko vystopovateľný a postihnuteľný (ide totiž o protizákonnú činnosť).

Ešte jedna vec – agresívnu zelenú agendu už odmietajú bežní ľudia napríklad aj v Nemecku, kde sa začala trieštiť politická scéna a začali im pribúdať strany. Vo Švajčiarsku boli minulý víkend voľby a strana Zelených sa tam tiež prepadla, jednou z hlavných politických tém je tam tentoraz imigrácia. A presne toto hovorí aj Huliak – prírodu nemožno chrániť tým, že zabijeme ľudí. Inak to dopadne ako v známom zlom vtipe – Zachráň strom, zabi bobra!

P.S. Astroturfing – definícia

Astroturfing vznikol ako termín v USA v 80-tych rokoch, kde jeden americký demokratický senátor povedal, že vie rozlíšiť medzi grassroots movement (angl. autentická občianska iniciatíva) a umelým trávnikom (vyrába ho firma Astroturf). Označil tak horu listov od občanov v prospech záujmov poisťovní ako vyfabrikovanú poštu. Samotnú techniku astroturfingu ešte dávnejšie popísal Shakespeare vo svojom diele Julius Caesar, len jej samozrejme nedal meno astroturfing. V jednej scéne dostal Brutus viacero listov od „nespokojných občanov“, ktoré navodili dojem, že Caesara treba zabiť. Táto technika je nám teda dôverne známa a môžeme ju zaradiť pod propagandu, kam aj spadá. Je to jedna z nej mimoriadne účinných techník. Vo svete počítačov a internetu nabrala doslova obludné rozmery. Ešte obludnejšie je, ako nás chcú kadejakí godovia, breinerovia, naďovia, korčokovia, kriššákovia a ďalší „bojovníci proti hybridných hrozbám“ ochrániť (pred ich vlastným) astroturfingom.

Ak vás téma zaujíma, pozrite si prednášku na tému astroturfing z konferencie TEDx, kde je vysvetlená podstata tejto manipulácie:

Keby ste sa predsa len chceli pozrieť po vzhliadnutí videa na definíciu astroturfingu vo Wikipedii, článok so zaujímavými informáciami nájdete na tomto odkaze.

Foto: Pixabay z pexels.com

 

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *