Politický prehľad #10

Pár hlúpych nápadov, akoby nám nestačila jedna korona. 

Autonómia, ale žiaľ nie premiérova

Akurát na výročie Trianónu si premiér zmyslel, že by bolo dobré, aby sa stretol s SMK. Nie so všetkými stranami a organizáciami, ktoré zastupujú práva tejto menšiny na Slovensku. Iba z najodbojnejším SMK. A stretli sa s nimi prakticky len ľudia z OĽANO. Dá sa povedať, že to bola nakoniec taká súkromná párty. Jej výsledok je ale požiadavka na autonómiu so všetkým, čo k nej patrí.

Toto nie je nič prekvapivé, najmä ak nám slúži pamäť a spomenieme si nasledovné udalosti:
– Prezidentka sa vybrala na návštevu do Maďarska a obliekla si nie slovenský kroj, ale husársky kabátik. Čo to je, ak nie stavanie sa do podriadenej pozície?
– V Bratislave uvažujú nad stavbou pamätníka Márie Terézie. Dopĺňať ju by ju mali aj dvaja husári.
– V samotnom Maďarsku urobili z tohoto výročia Deň národnej spolupatričnosti a chcú vybudovať 100 metrov dlhý pomník, ktorý bude obsahovať maďarské názvy miest a obcí, ktoré boli súčasťou veľkého Uhorska. Vrátane našich dedín, ale napríklad aj Záhrebu a pod.
– V roku 2010 u nás v Komárne postavili Trianónu pamätný stĺp. O sile sochy som už písal, toto je jeden z príkladov.

Po tomto, ako sa toto celé prevalilo a v médiách si na premiérovi zgustli ako Slováci, tak aj Maďari, to všetko hodil na SMK, vraj ho podviedli. Vo výhovorkách je medzičasom majster. Pred stretnutím nevedel, že na aký dátum zvoláva stretnutie? A rovnako nevedel, že SMK tieto požiadavky publikovalo už skôr?

S Trianónom je to tak. Za socializmu sa o ňom v Maďarsku mlčalo, asi ako u nás o Slovenskom štáte. Je to nevysporiadaná časť minulosti. Ak sa odloží do budúcnosti, stane sa výbušninou. Presne to sa dnes deje. Kým si Maďari neuvedomia, na koho strane stáli po prvej svetovej vojne, dovtedy budú vystrkovať rožky. Na základe zmluvy boli nútení platiť reparácie a odstúpiť svoje územia. Chcú skutočne začať spochybňovať historické fakty a zmluvy? Lebo to by bol koniec diplomacie a aspoň akého-takého svetového poriadku. Chceme svetovú anarchiu?

SMK sa nemožno čudovať. Ak vidia, akú máme dnes vládnu reprezentáciu, je len logické, že si niečo takéto dovolia. Vina za hroteni situácie je jednoznačne na premiérovi, pretože urobil hneď dve chyby v jednom čine. Vybral absolútne nevhodný dátum a pozval absolútne nevyváženú skladbu maďarskej reprezentácie. Dorazil to slovami, že slobodne sa dokázal nadýchnuť až v Maďarsku pri otváraní hraníc a ďakuje za to Maďarom. Čo vyhlásenie, to urážka.

Mimochodom, podobné veci zažívajú aj bratia Česi so spolkami v Sudetoch. Aj tam majú polikov, ktorí chodia na zhromaždenia Sudetských Nemcov do Nemecka a snažia sa im pootvoriť dvere na zrušenie Benešových dekrétov. Trianón a Benešove dekréty sú spojené nádoby.

Stíhačky

Pred troma dňami zaznelo z médií, že armáda bude musieť mínať viac než doteraz. Minister tohoto rezortu už dlhšie tvrdí, že tie 2 percentá na zbrojenie pre NATO sú málo, teraz iba zmenil slovník. Vraj k tým predraženým stíhačkám pribudnú ďalšie náklady. Vtedy som sa opýtal sám seba, kedy vybalia argument, že sme si mali nechať od Američanov „preplatiť“ modernizáciu letísk.

Takto sa totiž predávajú stíhačky a ešte budete za pekného. Veď nám chceli venovať peniaze na obnovu a vy hlupáci ste ich odmietli. Tak preto teraz budete platiť ako murovatí. Komu to prospelo? Američania zarobia dvojnásobne, predajú nám predražené stíhačky, my pre ne nebudeme mať žiadne využitie a ešte aj tú modernizáciu letísk si zacvakáme z vlastného. Lenže potom už bude existovať infraštruktúra a následne sa isto nájde niekto dostatočne vlastizradný, kto povolí ich používanie americkej armáde na útoky. Rovnako ako sa našiel pri bombardovaní Juhoslávie.
Odtiaľ je to už len krôčik tomu, že tu budeme mať cudziu armádu. Stále budú tvrdiť, že ide o NATO armádu, lenže NATO je v prvom, druhom aj treťom rade nástroj USA.

Nebolo treba dlho čakať, odpoveď prišla o dva dni. Vyšiel článok, v ktorom už ministerstvo uvažuje o prijatí „pomoci“ od Američanov. Bum a žaba je definitívne uvarená. Nielen že budeme platiť aj z toho mála čo (ne)máme, môžu nás zatiahnuť aj do vojenského konfliktu, ktorého sme nikdy nechceli byť účastní. Straším? Pozrite sa do Iraku, Sýrie, na Ukrajinu aj do amerických miest a najnovšie aj do Paríža.

Míňajte, ľudia!

Minister financií pobáda ľudí, aby viac míňali. Presne ten minister, ktorý nevybavil odklad úrokov splátok. Číta vôbec tento človek noviny? Sleduje správy? Čo čaká, že pred nadchádzajúcou megakrízou začnú ľudia nakupovať ako zmyslov zbavení?

Dnes vláda, ktorej je tento človek ministrom, schválila odpustenie bankového odvodu. Komu? Nie slovenským bankám, zahraničným bankám. Čo urobí najbližšie, splátkový festival? Načo šetriť, keď môžes splácať!

Opäť budem citovať premiéra: po ovocí poznáte ich.

Boj vnútorných elít v USA – horúca fáza

Amerika je v plameňoch. Už to nie je impeachment Trumpa, už sú to regulérne zbrane a silné vyhlásenia. Podstata je ale v tom, čo povedal samotných americký prezident a doplnil ho aj jeho minister obrany. Protesty eskalovali a nebolo toho svätého, kto by ich zastavil. V podstate to bola pasca na Trumpa a výsledok by nebol veľmi iný ako na Ukrajine, kde armáda strieľala do vlastných. Aj preto Trump vyhlásil, že v prvom rade by mali urobiť poriadok samotné mestá a guvernéri jednotlivých štátov. Ak tak neurobia, až potom povolá armádu a urobí poriadok. To malo za následok, že dnes internet obiehajú fotky ľudí, ktorí použili druhý dodatok ich ústavy, právo nosiť a používať zbrane. Zbraň má ešte aj remeselník, ktorý zadebňuje výklad obchodu ako ochranu pred rabovaním.

Popri tom chaose povedal Trump aj ďalšie zaujímavé veci. Napríklad že hnutie ANTIFA odteraz považuje za teroristickú organizáciu. Až sa čudujem, koľko trvalo, kým niekto povedal nahlas očividnú pravdu. A ešte k tomu Trump. Antifa v žiadnom prípade nerieši problémy sveta. Je to len nátlakova a násilná spoločnosť, opačná strana tej istej fašistickej mince.

Dnes sa protesty dostali ako-tak do normálu a skutočne to vyzerá, že druhý dodatok spolu s Trumpovým vyhlásením urobili svoju prácu. Bolo zaujímavé sledovať aj naše médiá, ako o celej veci informujú. Vlastne neinformujú. Kým svetové médiá mali na svojich titulných stránkach fotky horiacej Ameriky, tie naše sa ešte stále hrabali v počtoch nakazených, s fotkami zdravotníkov v skafandroch. To všetko pri kĺzavom mediáne nula.

Valec

OĽANO si povedalo, že chce všetky okresné úrady, teda dosadiť na každý jeden svojho prednostu. Bol by som veľmi rád, keby mali ľudia možnosť vidieť koaličnú zmluvu. Lebo presne takéto veci v nej sú. Presné počty flekov, ktorá strana má čo a kde dostať. Toto je priamo proti údajnej snahe odpolitizovať štátnu správu.

Rovnako by bolo dobré vedieť základy matematiky, počítajte so mnou:
– premiérova mikrostrana má ledva 50 členov
– má 53 poslancov v Národnej rade
– k tomu treba pripočítať všetky ostatné funkcie, ktoré obsadilo OĽANO – ministri, štátny tajomníci atď.
– k tomu chcú ďalších 72 flekov na krajských úradoch

Kde majú tých odborníkov a ako ich chcú nájsť či overiť v čase? Prebehnú to cez detektor lži alebo ako?

Generálny prokurátor

Už aj ich vlastní začali upozorňovať, že Lipšic nie je dobrý nápad. Je samozrejmé, že spomedzi oponentov tohoto nápadu si šéfredaktor aktuality.sk spomenul len na prezidentku a ministerku spravodlivosti, vynecháva pri tom Smer, ktorý tento chorý nápad kritizuje najhlasnejšie a najdôraznejšie.

Vec sa má ale tak, že Lipšic môže byť nakoniec len baranidlo. Takýmto spôsobom sa totiž zvyknú otvárať Overtonove okná. Najprv vypustíte šokujúcu informáciu, ktorú všetci prirodzene odmietnu ako nechutnú. Potom nasledujú stále miernejšie požiadavky, tie sa vo svetlej tej prvej šokujúcej budú zdať v poriadku a priechodné. Takýmto spôsobom nakoniec presadíte, čo ste si zaumienili. Lipšic teda nemusí byť skutočný kandidát. Môže by len hromozvod, aby sa generálnym stal niekto iný, ale z rovnakého stáda. Prípadne niekto, kto bude pozorne načúvať Lipšicovi.

Pomaly sa láme chbrtová kosť nášho hospodárstva

Železiarne v Košiciach odstavili ďalšiu vysokú pec a tie v Podbrezovej sú na tom podobne zle. Koniec pandémie neoslavujú ani malé a stredné podniky, pritom ale oni tvoria 80% HDP Slovenska. V tejto atmosfére si táto vládna koalícia urobila normu z nadávania občanom aj organizáciám.

Tlie to aj inde, rôzne zväzy a organizácie sa začali združovať, aby mali vyšší výtlak a začala sa s nimi vláda konečne rozprávať. Pretože nová vláda nerobí už ani len to. Ignoruje hlasy zdola a ak ich neignoruje, tak ich otvorene uráža. Toto nerobila ani predošlá vláda. Tá sa aspoň stretla so svojimi socio-ekonomickými partnermi a minimálne ich vypočula. Teraz od začiatku pandémie začali zväzy a organizácie robiť tlačovky, pretože ich hlas je vytrvalo prehliadaný. Vláda takto isto nepozvala k rokovaniam odbory, príklady sa množia na dennom poriadku.

Protivládne protesty

V sobotu sa na Slovensku konali protesty za odstúpenie vlády, padli tam aj slová o zapredanosti prezidentky a pod. Na väčšine fotiek nad hlavami protestujúcich viali slovenské vlajky a takmer žiadne transparenty. Žiadne pódium, žiadna aparatúra, žiadni herci ani hudobné kapely.

Keď to porovnám s protestami za Slušné Slovensko, tam bolo vidno pomerne mnoho vyslovene vulgárnych nápisov, asistovalo tomu pódium, umelci, kapely a pod.

Spoločné majú tieto dva typy akcií len tvrdenie organizátorov, že sú apolitickí. V oboch prípadoch je to mylné označenie. Zrejme chceli povedať, že ich nepodporuje žiadna politická strana. Lenže požiadavky politické sú, preto sú oba typy protestov vyslovene politické podľa akejkoľvek definície. Na druhej strane, oba typy akcií majú svojich podporovateľov medzi politikmi. Kým Slušné Slovensko v podstate podporovala terajšia vládna koalícia aj ostatné liberálne strany, terajšie protesty proti premiérovi podporujú zasa politici zo Smeru, KDŽP a Kotlebovcov.

Ak chce teda nejaká protestná akcia o sebe tvrdiť, že nechce mať nič spoločné s politikmi, mala by to jasne deklarovať. Že si napríklad neželá účasť žiadneho politika na svojej akcií. To neurobila žiadna z akcií, v Slušnom Slovensku sa nakoniec stalo to, že jej niekdajší zakladateľ dnes sedí v parlamente.

Spoločné mali protesty aj to, že požadovali odvolať aktuálnu vládu. Tejto požiadavke v zásade neodporujem, ale mám problém, ak protestujúci nevedia, čo potom. Odvoláme a ďalej čo? Začne sa debata o zmene systému alebo spoločenského zriadenia? Nuž tá mala byť prvá a protesty za odstúpenie až posledné.

Počkám si preto na ďalšie pokračovanie. Už teraz je však jasné, že terajšie protesty budú ťahať za kratší koniec – ľudia majú dnes násobne viac existenčných problémov ako pred rokom. Teda aj násobne menej času ísť na námestie protestovať a hájiť svoje záujmy. Keď k tomu pripočítam vyslovene hlúpe slová premiéra, ktorý chce kriminalizovať protestovanie, tak to nie je dobrá vyhliadka pre Slovensko.

 

Foto: od Pixabay z Pexels

Bol článok zaujímavý? Pošli ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *